Tačiau ne visiems pavyksta užsiauginti tvirtus ir gamtos išdaigoms atsparius daigus. Odeta Rimkevičienė, „Daigų pasaulio“ įkūrėja, patirties sėmėsi iš savo tėvų ir senelių, kurie ilgus metus augino daigus, tad šiandien gali pasidalinti savo patirtimi. „Iš pradžių padėjau tėvams auginti daigus, tekdavo ir turguje prekiauti, todėl augalai mano gyvenime buvo nuo pat mažų dienų“, – sako pašnekovė.
Ji pastebi, kad pastaruoju metu vis daugiau žmonių bando ką nors užsiauginti, todėl itin populiarėja balkonams skirtos veislės – nuo agurkų, pomidorų, paprikų iki baklažanų. „Tai leidžia žmonėms išmėginti daržininkavimo malonumus net tada, kai jie neturi tam skirto sklypo, be to, puikiai tinka pradedantiesiems augintojams ar daržininkams, nes juos auginti nėra sudėtinga“, – sako Odeta.
– Kaip užsiauginti tvirtus daigus? Kokias klaidas darome?
– Pagrindinis patarimas – nepradėkite auginti daigų per anksti. Daugelis daro tą pačią klaidą ir vos pasirodžius pirmosioms sėkloms skuba daiginti. Jeigu jūs daigus perkelsite į nešildomą šiltnamį, juos sėti reikėtų nuo kovo pradžios iki kovo vidurio. Patariame sėti sėklas į aukštesnius indelius su skylutėmis apačioje – tokie lieka nuo supakuotų vynuogių ar kitų vaisių, tad neišmeskite. Kodėl geriau aukštesni indeliai? Visų pirma, kad daigas galėtų plėstis, jo šaknims būtų vietos, o štai žemesniuose indeliuose daigai tikrai augs prasčiau.
Taip pat reikalinga saulės šviesa. Jeigu saulės jūsų namuose nėra daug, ji ribota, indelį su daigu galite pasukti, perdėti taip, kad daigas gautų pakankamai saulės iš visų pusių ir augtų tolygiai, o nebūtų nulinkęs tik į vieną pusę. Per anksti pasėjus sėklas, daigai negauna tiek saulės šviesos (o jos reikėtų apie 16 valandų per parą) kiek jiems reikia, todėl reikalingas papildomas apšvietimas - tam puikiai tinka LED lempos, kad daigai neištįstų. Jeigu žmogus jų neturi, tuomet daigai gali augti prastai ir neretai būna tiesiog išmetami.
Iš pagrindinių Lietuvoje auginamų daržovių pirmiausiai sėjamos paprikos, vėliau pomidorai, vėliausiai agurkai.
– Kaip reikėtų tinkamai sodinti ir prižiūrėti daigus?
– Sėklas reikėtų sėti maždaug 1 cm gylyje paliekant didesnius tarpus, kad daigai turėtų vietos augti. Žemę reikėtų sudrėkinti vandeniu prieš sėjant, kad būtų pakankamai drėgna, bet nepermirkusi. Pasėjus sėklas, užberti žeme ir tuomet papurkšti viršutinį žemės sluoksnį. Tuomet beliks sėklas uždengti plėvele, kad greičiau sudygtų. Nelaikykite plėvele uždengtų daigelių visą laiką, kad jie nešustų. Ją reikėtų vieną kartą dienoje nudengti, apversti, kad žemė nepradėtų pelyti.
Jeigu kalbėtume apie žemę, kuri tinkamiausia, geriausia sėti į durpes, tik reikia atsirinkti rūgštingumą, taip pat patarčiau rinktis smulkios frakcijos durpes, kadangi pasirinkus vidutinės ar stambios, sėkloms bus sunkiau prasikalti.
– Jeigu daigus perkame, kaip atskirti, ar daigas tvirtas?
– Patarčiau daigus pirkti vazonėliuose, kadangi tuomet būsite tikri, kad įsigijote daigus su nepažeistu šaknynu, tokie greičiau prigis, duos gausesnį derlių. O štai parduodami išrauti daigai gali ir neprigyti. Apžiūrėkite, kaip pats daigas atrodo, ar nelinguoja į šalis, ar nėra liaunas, pageltęs, kadangi toks tikrai bus silpnas. Vizualiai tikrai atskirsite, ar daigas kokybiškas.
Taip pat patarčiau geriau daigus įsigyti tiesiogiai, nes siunčiami ar pervežami patiria didelį stresą, o neretai gavėją pasiekia sulaužyti ir nukentėję. Svarbus ir laikas, pastebėjau, kad įsigiję daigus balandžio pradžioje ateina antrą kartą, nes pasodinti per anksti, dažnai nušąla.
Geras daigas turi kainą todėl, kad kokybiškos sėklos yra pakankamai brangios, tokį daigą užauginti reikalauja daug pastangų, kokybiškų sąlygų. Todėl kartais geriau nepagailėti keliolika centų daugiau ir įsigyti tikrai kokybišką augalą. Jeigu pomidorų sėklų pakelis kainuoja 5 eurus, o daigas vos keliasdešimt centų, galite įsigyti nekokybišką daigą, kuris vargiai augs, o gal net ir neduos trokštamo derliaus.
– Papasakokite, o kaip prižiūrėti augalus balkone?
– Balkone esančius augalus visada galite įsinešti į vidų, jeigu atšals ir taip juos apsaugoti. Kai kuriems augalams gali prireikti kuoliuko, kad vesdami vaisius nenulūžtų. Taip pat patarčiau balkone esančius augalus auginti didesniuose vazonuose – taip tikrai išlošite, kadangi jiems bus lengviau augti, reikės rečiau laistyti, o derlius bus didesnis.