Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 10 10

Verslo konsultantė pataria, kaip pomėgį paversti sėkmingu verslu: „Darykite, o ne laukite, kol viskam pasiruošite idealiai“

Kiekvienas turi gebėjimų, tačiau ne kiekvienas gali juos paversti sėkmingu verslu. Beveik visiems pritrūksta drąsos. Baimė pradėti savo verslą, panaudojant savo įgūdžius ir gebėjimus, kartais būna tokia didelė, kad net perspektyvus turimas hobis taip ir lieka žinomas tik patiems artimiausiems.
Dangerūta Valentė-Durrett
Dangerūta Valentė-Durrett / Asmeninio archyvo nuotr.

Verslo konsultantė Dangerūta Valentė-Durrett, viena iš moterų universiteto „WoW“ dėstytojų, sako, kad net ir pats mažiausias hobis gali virsti dideliu sėkmingu verslu, rašoma pranešime žiniasklaidai. Ko reikia, norint susikurti savo svajonių darbo vietą?

– Dangerūta, savo darbo darbu nevadinate. Ar jaučiatės atradusi save?

– Jeigu išloščiau visus pasaulio milijonus, neabejotinai daryčiau tai, ką darau dabar. Man patinka keisti žmonių gyvenimus, edukuoti, transformuoti verslus. Niekur nematau savęs veikiant kažką kita.

To darbu nevadinu, aš tuo gyvenu ir kitiems visada patariu atrasti tuos savo įgūdžius ir gebėjimus, kurie gali padėti tapti sėkmingu ir, svarbiausia, laimingu žmogumi.

Žinoma, aš, kaip ir kiekvienas žmogus, turėjau daug įvairių potyrių, skirtingų darbų savo gyvenime. Ne kartą viską pradėjau iš naujo, štai po 18 metų, praleistų Jungtinėse Valstijose, praėjusiais metais sugrįžau į Lietuvą. Tai vėlgi buvo naujo mano gyvenimo pradžia. Sudėtingos aplinkybės mane užgrūdina ir verčia ne sustoti, o eiti į priekį, visuomet ieškau to, kas suveikia, pasikliauju geriausia savo versija.

Asmeninio archyvo nuotr. /Dangerūta Valentė-Durrett
Asmeninio archyvo nuotr. /Dangerūta Valentė-Durrett

– Anksčiau amatai nebuvo tokie sureikšminti. Šiandien atvirkščiai – amato turėjimo privalumas pasiekęs aukštumas. Kaip jūs pati matote šį virsmą? Kada jis prasidėjo ir kada pasiekė piką? O galbūt dar nepasiekė tų aukštumų, apie kurias kalbame?

– Mano nuomone, amatai išpopuliarėjo, nes visuomenė tapo tolerantiškesnė ir mažiau vertina žmones pagal jų akademinius pasiekimus ar „prestižinį“ darbą. Vis dažniau pastebiu tai, kad žmonės labiau vertina emocinę būseną, kuri atsiranda užsiimant mėgstama veikla, negu prestižinį ar „madingos“ profesijos diplomą.

Todėl dauguma žmonių renkasi užsiimti tuo, kas miela, kur greičiau matomi rezultatai. Matau daug sėkmės istorijų, kurios įrodo, kad galima labai gerai pragyventi neturint aukštojo mokslo diplomo, bet įdarbinant savo talentus ir įgūdžius.

Manau, kad amatai dar labiau plėsis ir populiarės, nes pasaulinės tendencijos eina link tvarumo, žaliosios ekonomikos, kur reikės dar daugiau protingų sprendimų, kuriuos gali pasiūlyti būtent amatininkai.

– Kokius pagrindinius akcentus išryškinate, kuomet kalbate apie galimybę hobį paversti verslu?

– Per savo ilgus darbo metus šioje srityje esu mačiusi ne vieną istoriją, kai labai sėkmingai vystoma individuali veikla plečiama vien todėl, kad labai gerai sekasi, gerai uždirbama, ir, manoma, kad jeigu verslą praplės, jis bus dar pelningesnis.

Matau daug sėkmės istorijų, kurios įrodo, kad galima labai gerai pragyventi neturint aukštojo mokslo diplomo, bet įdarbinant savo talentus ir įgūdžius.

Dalis šių istorijų buvo kaip tik tokie pavyzdžiai, kurie įrodė, kad ne visada daugiau reiškia pelningiau. Norint plėstis, reikia įvertinti nemažai svarbių dalykų – pasiruošti verslo planą, atsakyti į klausimus apie verslo viziją, rinkos analizę, pelną, rinkodarą, pardavimus ir dar daugiau. Verslo planas padeda teisingai įvertinti galimybes susikurti savo verslo sėkmės istoriją.

– Kaip padrąsintumėte moteris daugiau pasitikėti ne tik savo gebėjimais, bet ir jėgomis iš to sukurti verslą?

– Bijoti nėra ko. Ar eiti į darbą ir dirbti kažkam, ar dirbti sau? Abu šie variantai nėra nei lengvi, nei paprasti – reikia daug dirbti, jei nori ko nors pasiekti. Reikia pasirinkti, kuriam variantui atiduosi savo energiją ir laiką. Niekas nėra lengva, bet viskas pasiekiama.

Šiomis dienomis visi turime prieigą prie labai daug įvairios informacijos, kuri yra svarbi ir reikalinga, kuriant verslą – apie mokesčius, pardavimus, socialinių tinklų triukus, rinkodaros svarbą ir būdus, kaip geriau pasiekti klientą, ir panašiai.

Asmeninio archyvo nuotr. /Dangerūta Valentė-Durrett
Asmeninio archyvo nuotr. /Dangerūta Valentė-Durrett

Ne mažiau svarbi yra ir palaikymo komanda, kurią moterys gali gauti dalyvaudamos ar priklausydamos įvairioms bendruomenėms. Tokiose bendrijose jos gali rasti padrąsinimus, palaikymą, patarimų, pagalbą, netgi susikooperuoti ir daryti verslą kartu su moterimis, kurios taip pat ieško palaikymo.

Niekada nežinai, kas tave stebi, kaip ir niekada nežinai, kada tas, kas tave stebi, pasiūlys kartu dirbti ar net nupirkti tavo verslą.

– Sakykime, moteris turi išskirtinį gebėjimą, kurį svajoja paversti verslu. Kaip reiktų pradėti – ar atsiduoti jam visu 100 procentų, ar leistis į verslą po truputį?

– Jeigu norite pradėti verslą, tas noras niekur nedings. Patarčiau visų pirma save išbandyti. Nebūtinai reikia viską mesti ir visu 100 procentų atsiduoti savo svajonių verslui. Galima pradėti po truputį – vieną ar dvi dienas per savaitę siūlyti savo paslaugas ar produktus, taip palaipsniui didinant laiką bei stebint, kokių įgūdžių tam trūksta.

Jeigu reikia, skirkite laiko pagilinti žinias – tiek, kiek patogiai jaučiatės. Pagrindinis patarimas – nelyginkite savęs su jokiu verslo pavyzdžiu, nes kiekvienas verslas yra skirtingas ir savaip žavingas. Jeigu lyginsite, yra daug šansų, kad nusivilsite ir daugiau būti versle nebenorėsite.

– Moterys neretai bijo rizikuoti. Kokias didžiausias jų baimes matote?

– Didžiausios baimės yra baimė, kad nepasiseks, ir, taip, baimė rizikuoti. Kažkodėl dar labai gajus gėdos jausmas dėl to, ką kalbės aplinkiniai, jei verslas nebus sėkmingas ir reikės jį uždaryti. Dažnai moterys lygina save su kitomis dėl turimo pradinio kapitalo.

Neturėdamos, jų nuomone, jo pakankamo, netiki, kad verslas įsisuks. Dar moterims nedrąsu pradėti verslą, nes joms atrodo, kad jų siūlomas produktas ar paslauga ne tokia įdomi ar niekas kažko panašaus nedaro. Kitos baiminasi, kad neužteks patirties ir įgūdžių vystyti savo verslą.

– Iš jūsų patirties – kokie moterų verslai yra dažniausi? Koks įdomesnis moters hobis, tapęs verslu, jums įsiminė?

– Dažniausiai mano sutinkami moterų verslai yra jų siūlomos paslaugos arba prekyba. Moterys verslus visada pradeda nuo to, ką jos geriausiai išmano arba jau daro.

Populiari yra visa grožio industrija, konsultavimo paslaugos, įvairios mokyklėlės tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Pagrindinis patarimas – nelyginkite savęs su jokiu verslo pavyzdžiu, nes kiekvienas verslas yra skirtingas ir savaip žavingas.

Iš įdomesnių sėkmės pavyzdžių įsiminė kepėjos istorija. Iš savo pomėgio kepti tortus moteris sukūrė labai sėkmingą verslą – atidarė kepyklą. Dabar jis gauna gerus užsakymus, kepa tortus vestuvėms, dideliems renginiams, klientų turi net keleriems metams į priekį.

Kita moteris, buvusi buhalterė, įkūrė įspūdingą apskaitos kompaniją. Panašių sėkmės pavyzdžių nemažai, jie motyvuoja ir kitas moteris drąsiau žengti verslumo link.

– Ir išties, moterų verslumas paskutiniu metu Lietuvoje itin aktyvus. Kokios, jūsų manymu, yra to priežastys?

– Manau, kad tai paskatino pasauliniai pokyčiai – matoma vis daugiau sėkmės istorijų. Moterys siekia būti finansiškai nepriklausomos. Jos ne tik svajoja, bet ir planuoja. Ir tie planai tampa vis didesni.

Moterims svarbi savirealizacija, savo kūrybinių idėjų įgyvendinimas. Finansiškai nepriklausoma moteris jaučiasi tvirtesnė, ji netgi savo vaikus auklėja kitaip – daugiau investuoja į jų išsilavinimą, plečia akiratį, taip augindama atsakingesnius pasaulio piliečius.

– Ką reiktų žinoti moteriai, planuojančiai vystyti savo verslą? Kam ji turėtų būti pasiruošusi?

– Išskirčiau 5 patarimus. Pirma, reikia turėti viziją, koks yra planuojamo verslo tikslas ir kas motyvuoja pradėti verslą. Šie atsakymai kiekvienai yra moteriai yra skirtingi, nes jie priklauso nuo patirčių, talentų ir ambicijų.

Asmeninio archyvo nuotr. /Dangerūta Valentė-Durrett
Asmeninio archyvo nuotr. /Dangerūta Valentė-Durrett

Antra, įvertinti, kokią pagalbą ar palaikymą turite, nes ji bus labai reikalinga. Ypač, jei auginate vaikus. Verslo pradžia reikalaus ilgų darbo valandų, papildomo streso ir netikėtumų. Moteris turės būti atvira numatomiems iššūkiams, kuriuos norint įveikti, jai gali tekti ir nusiimti karūną bei dirbti tokius darbus, apie kuriuos ji galbūt iš pradžių nesusimąstė. Moteris turės būti lanksti, mokytis iš savo klaidų.

Trečias svarbus patarimas yra nesustoti mokytis ir nuolat tobulinti žinias. Norint valdyti ir planuoti verslą, būtina ne tik tobulinti žinias, bet ir domėtis tuo, kas vyksta rinkoje.

Ketvirta yra stengtis kiek įmanoma nepersidirbti ir išlaikyti balansą – emocinė būsena yra be galo svarbi, nes „kokia būsena, tokie ir sprendimai“, o sprendimų reikės priimti ne vieną ir ne du.

Ir penkta - nebijoti prisipažinti, kad reikės pagalbos ir nebijoti jos paprašyti. Iššūkių bus daug. Nei vienas verslas nebuvo pastatytas vieno žmogaus. Sėkmingas verslas yra komandinis darbas. Jeigu neturite į ką atsiremti, tuomet visuomet patariu priklausyti bendraminčių bendruomenei, taip gausite daugiau palaikančios energijos, kas reiškia, kad daug lengviau įveiksite iššūkius.

– Kaip perfekcionistei moteriai gyvenime tapti sėkminga verslo moterimi? Ar visada perfekcionizmas yra gerai? Galbūt kaip tik reikėtų pasimokyti spontaniškumo ir nebijoti rizikuoti?

– Mano patarimas, kurį duodu iš praeityje matytų pavyzdžių ir atvejų, yra tai, kad svarbiausia yra pradėti. „Šlifuoti“ verslą tenka dažniau, negu tikimasi prieš pradedant verslą ir turint idėją. Perfekcionizmas lėtina progresą. Taigi, patarčiau daryti, ką galite, su tais įrankiais, kuriuos turite, o ne laukti, kol viskam pasiruošite idealiai.

– Ne visi verslai įsisuka – ne vienam tenka uždaryti duris, kas neretai jo savininkus įstumia į dar didesnę duobę – atsiradusį nevisavertiškumo jausmą, savivertės trūkumą, nekalbant apie finansus. Kaip patartumėte elgtis, kuomet verslas nepasiseka?

– Laikausi požiūrio, kad versle niekada nepralaimima – arba pasiseka, arba išmokstama pamoka. Man šis suvokimas atėjo po daugelio pamokų. Išmoksti pamoką ir bandai toliau. Tačiau visada rekomenduoju nusiteikti, kiek laiko galėsite sau leisti bandyti, t. y. kiek laiko sau leisite rizikuoti, kiek laiko leisite sau dirbti nemokamai – ar 3, o gal visus 12 mėnesių?

Laikausi požiūrio, kad versle niekada nepralaimima – arba pasiseka, arba išmokstama pamoka.

Kaip įvertinsite, kad verslas nepasisekė? Ar tai bus pinigų suma? Ar mažėjanti apyvarta? Bet kas dar labai svarbu – nepamiršti objektyviai įvertinti, kad verslas gali nepasisekti ir dėl to, kad jam dar per anksti į rinką.

– Kokiu pavyzdžiu ar moto jūs pati vadovaujatės? Kas pagrindinis jūsų variklis?

– Gyvenime vadovaujuosi paprasta taisykle – mes turime vieną gyvenimą ir kiekvienam skirtą skaičių valandų, tad norisi jas išnaudoti maksimaliai: ar tai bus geras kokybiškas laikas su draugais, ar gera knyga, naujos žinios ar pagalba kitam, be abejonės, dalijimasis savo patirtimi.

Kiekvienas esame savo sėkmės kalvis. Jeigu netobulėsime, kažkas kitas mus tikrai aplenks. Kartais netgi prireikia visų metų, kad atsitrauktume, padirbėtume įprastą darbą ir susirinktume save iš naujo bei pabandytume iš naujo. Juk labiausiai sekasi tiems, kas myli savo darbą. Žinome ir tai, kad meilė dauginasi, tad geriau pabandyti, nei stovėti vietoje ir žiūrėti, kaip sekasi kitiems.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs