Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 03 26

Daržovės balkone arba ant palangės: 5 sėkmės taisyklės

Dabar pats metas užsiimti rimtais daržininkystės iššūkiais, jeigu norite sulaukti nuosavo daržovių ir kitų skanėstų derliaus. Ir jums prireiks tik vietos ant palangės arba balkone. Juk nėra nieko smagiau, nei stebėti, kaip jūsų triūso vaisiai sirpsta tokia patraukliai akiai ir skrandžiui forma.
Pomidorai
Pomidorai / Fotolia nuotr.

Na, o dabar šiek tiek apie sėkmę – ką daryti, kad viskas pavyktų, o augalėliai augtų lyg ant mielių?

Agurkai

Fotolia nuotr./Agurkai
Fotolia nuotr./Agurkai
  • Jiems reikia ne mažesnio 5–10 l indo auginimui, kurio dugne būtinai padarykite drenažą.
  • Pirmenybę teikite puriai, derlingai, nerūgščiai dirvai.
  • Geriausia agurkus auginti rytinėje pusėje, kadangi pietinėje bus per daug kaitrių saulės spindulių, agurkų lapai pradės gelsti.
  • Traškiems agurkėliams reikia drėgno oro, todėl stenkitės palaikyti drėgmę: pastatykite ant palangės talpas su vandeniu, taip pat galite augalus apipurkšti purkštuvu (ypač karštomis dienomis.)
  • Tręšti galite po to, kai nuo agurkų pasodinimo prabėgs vienas mėnuo.
  • Būtinai pasirūpinkite atrama, kad agurkėliai turėtų kur „laipioti“.
  • Rinkdamiesi agurkus, perskaitykite, kokios jų auginimo ypatybės, kad žinotumėte, kam skirti daugiau dėmesio.

Pomidorai

Fotolia nuotr./Kaip sulaukti gausaus pomidorų derliaus?
Fotolia nuotr./Kaip sulaukti gausaus pomidorų derliaus?
  • Dabar galite įsigyti ne vieną ir ne dvi rūšis pomidoriukų, kurie idealiai tinka augti ant palangės. Jie dažniausiai būna žemaūgiai ir labai kompaktiški, o vaisiai pribloškia savo aromatu ir sultingumu.
  • Svarbiausios auginimo ypatybės: atitinkamo dydžio talpa auginimui, geras drenažas, maistingų medžiagų kupinas gruntas.
  • Skirtingai nei agurkai, pomidorai nėra dideli drėgmės mylėtojai, todėl jų papildomai apipurkšti nereikia. Laistykite pomidorus karštomis dienomis kasdien, o kai apsiniaukę – kartą du per savaitę.
  • Tręškite ne dažniau kaip kartą per mėnesį.
  • Kai vaisiai pradės nokti, neskubėkite jų nuraškyti, o verčiau palaukite, kol kai reikiant prisirps. Kitu atveju suardysite natūralius procesus.

Taip pat skaitykite: Kvapnioji citrinžolė: kaip ją užsiauginti?

Aitrioji paprika

Fotolia nuotr./Aitriosios paprikos auginimo ypatybės
Fotolia nuotr./Aitriosios paprikos auginimo ypatybės
  • Aitriosioms paprikoms tikrai nepakenks, jeigu saikingai maitinsite jas maistingomis mineralinėmis medžiagomis. Pavyzdžiui, idealu, jeigu persodindami paprikas gruntą sumaišytumėte su natūraliomis, augimą skatinančiomis, medžiagomis, pavyzdžiui, kompostu. Tinka ir trąšos, skirtos pomidorams.
  • Laistykite dažnai, ypač karštomis dienomis, tačiau stebėkite, kad augalas nemirktų vandenyje. Laistymas svarbus tuo, kad stiprina ir tvirtina aitriosios paprikos šaknų sistemą. Na, o kad augalas būtų vešlesnis, jam reikalingas reguliarus genėjimas ir apkarpymas.
  • Taigi, beliks laukti vaisių, kurie išsiskiria ne tik savo aitrumu, bet ir traškumu. Paprikas galite naudoti patiems įvairiausiems patiekalams, džiovinti, marinuoti, užšaldyti. Taip pat tinka kaip papildomas ingredientas kai kurioms grožio procedūroms, tarkim, plaukų augimą skatinančioms kaukėms.
  • Beje, gražiai ant palangės atrodys įvairių spalvų aitriosios paprikos – būtinai išbandykite. Ir dar vienas patarimas – šalia viena kitos nepatartina auginti aitriųjų ir saldžiųjų paprikų.
  • Labiausiai aitriosioms paprikoms tinka laidus, purus substratas, kad šaknys galėtų kvėpuoti. Laistykite negausiai šiltu vandeniu ir tuo pačiu dažniau purenkite dirvą.

Taip pat skaitykite: Verta žinoti: daržo augalų suderinamumas

Žalumynai ir prieskoniai

Fotolia nuotr./Prieskoninės žolelės
Fotolia nuotr./Prieskoninės žolelės
  • Puiku visuomet po ranka turėti įvairių prieskonių ir žalumynų, o tuo labiau, kad namuose be vargo užauginsite skaniausias salotas, krapus, prieskonines žoleles, pavyzdžiui, bazilikus, petražoles, mėtas ir pan. Taip ne tik pagardinsite mėgstamus patiekalus, bet ir gausite nemažą dozę vitaminų.
  • Auginti žalumynus ir prieskonines žoleles išties paprasta, tačiau jų nauda, mėgstantiems gaminti, tikrai neišmatuojama.

Taip pat skaitykite: Darželis ant palangės: ką ir kaip sėti?

5 pagrindinės taisyklės:

  1. Pirmenybę teikite smulkiavaisėms, tačiau derlingoms rūšims ir hibridams. Mažoje talpoje sunku išauginti stambias daržoves, tuo labiau, jos bręs, noks kur kas ilgiau.
  2. Neleiskite perdžiūti dirvai, o tai nutinka ganėtinai dažnai, kai būna karšta. Augalai gali pradėti mesti žiedus ar ką tik užsimezgusius vaisius.
  3. Apsaugokite augalus nuo saulės spindulių. Nors ir tikrai naudinga augimui, ji gali nudeginti daržovių, žolelių lapelius, sumenkinti derlių.
  4. Nepersistenkite su trąšomis – mažiau yra daugiau. Laikykitės normų, nurodytų instrukcijose, o dar geriau rinkitės natūralias, organines trąšas.
  5. Pagal Jurgį ir kepurė, sako lietuvių tautosaka. Taigi, pagal augalo dydį ir rinkitės talpą, kurioje šis augs. Nesusodinkite pernelyg tankiai ar pernelyg retai – palikite vietos tiek, kad jos užtektų gausiam derliui, kurio lauksite su nekantrumu.

Sužinokite daugiau, sekdami naujienas „Facebooke“!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs