Lapiniai garbanotieji kopūstuai (kale). Tai tikras vitaminų šaltinis, kurį galite auginti dvejus metus. Šiuo metu šie kopūstai „ant bangos“: iš jų gaminami patys įvairiausi patiekalai, trinami kokteiliai, netgi kepami traškučiai. Nieko keisto, kad juos taip pamėgo sveika mityba susižavėjusi visuomenė.
Šie kopūstai itin naudingi mūsų sveikatai – juose daug vitaminų A, K, B taip pat vitamino C, kalcio, antioksidantų, geležies, amino ir omega-3 rūgščių. Neretai šie kopūstai vadinami supermaistu, nes yra labai maistingi, turi daug mineralų, tinkami įvairiems patiekalams gardinti. Dar jie ir puikiai veikia žarnyną, skrandį, kepenis, stipriną imunitetą, saugo nuo vėžio ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Kopūstai auga beveik bet kokioje dirvoje, juos lengva prižiūrėti, be to, rašoma, kad jie puikiausiai iškenčia net didelius šalčius. Ar gali būti tinkamesnis augalas Lietuvoje?
Rabarbarai. Rūgštūs rabarbarai mūsų patiekalams suteikia neįtikėtinų skonių, o ir pyragai, džemai, uogienės ar kompotai su jais visad džiugina skonio receptorius. Rabarbaruose yra gausu įvairių vitaminų, o ir auginti juos visai nesudėtinga. Tikinama, kad toje pačioje vietoje jie gali augti iki 10 metų.
Kaip gaminti
1. Rabarbarus nuplaukite, nulupkite, supjaustykite nedideliais gabalėliais, įdėkite 80g cukraus ir šiek tiek apvirkite nedideliame kiekyje vandens (kad tik apsemtų), kol suminkštės. Tuomet grūstuve sugrūskite ir supilkite karštame vandenyje ištirpintą žalatiną ir palikite atvėsti.
2. Keksams kepti skirtų formelių (12vnt.) kraštus padenkite sluoksniu tešlos, o perteklių tiesiog pašalinkite – visas indelio vidus turi būti gražiai padengtas sloksniuota tešla.
3. Varškę, kiaušinį ir likusį cukrų išsukite ir šią masę vienodomis dalimis patalpinkite į formeles.
4. Kepkite tiek, kiek nurodyta sluoksniuotos tešlos instrukcijoje, bet įprastai apie 15 min. 180 °C karštumo orkaitėje.
5. Keksiukams atvėsus, supilkite rabarbarų masę ir kiekvieną keksiuką dekoruokite braške.
Skanaus!
Receptą atsiuntė Edita Aleksandravičienė
Suskleisti
Ingredientai
Druska:
1.00 arbat. š. (trečdalis)
Kaip gaminti
1. Rabarbarus supjaustykite 2 cm dydžio gabaliukais. Abrikosus išmirkykite ir supjaustykite ketvirčiais. Rabarbarus sudėkite į puodą, suberkite cukrų ir truputį patroškinkite. Kai masė sutirštės, suberkite abrikosus ir troškinkite dar kelias minutes. Tada supilkite vandenyje išleistą krakmolą, įberkite gvazdikėlių, užvirinkite ir tuoj pat nukelkite nuo ugnies.
2. Tešlą padalykite į du stačiakampius lakštus. Apatinį lakštą, įtiesus į skardą, pabarstykite džiūvėsėliais. Ant jo paskleiskite paruoštą įdarą, uždenkite antruoju lakštu ir sulipinkite kraštus.
3. Pyragą aptepkite tryniu ir apie 30 min. kepkite 180`C karštumo orkaitėje, kol gražiai parus.
Suskleisti
Ingredientai
Sirupas:(šviesiojo „Dansukker“) 170.00 ml
Kaip gaminti
- Dideliame dubenyje elektriniu plaktuvu baltymus išplakite iki standžių putų.
- Tada po šauktą berkite cukraus miltelius ir plakite toliau. Kai visus cukraus miltelius subersite, įberkite 1 šaukštelį vanilinio cukraus ir baltymus plakite dar apie 5 min.
- Baltymų masę sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos, šaukštu suformuokite kamuolį, palikdami viduryje negilią duobutę.
- Kepkite 100-120 °C orkaitėje 2 ½ val. Tada karštį išjunkite ir palikite kepinį orkaitėje atvėsti.
- Rabarbarus supjaustykite 2 cm ilgio griežinėliais, suberkite į dubenį, pabarstykite likusiu vaniliniu cukrumi ir užpylę šviesiuoju sirupu palikite 2-3 val. arba per naktį.
- Arba 2-3 min. šviesiajame sirupe juos pavirkite ant nesmarkios ugnies ir atvėsinkite.
- Jeigu rabarbarai žalios spalvos, į šviesųjį sirupą įpilkite 1-2 šaukštus raudonų uogų, pavyzdžiui, aviečių, sunkos.
- Rabarbarus išgriebkite į iškeptų baltymų duobutę, apliekite sirupu.
Receptas DANSUKKER
Suskleisti
Smidrai (šparagai). Tai gurmaniška daržovė, kuriai sunku atsispirti. Smidrai – itin nekaloringa daržovė. Maždaug 6 vidutinio dydžio ūgliuose tėra tik 21 kcal, tačiau juose yra beveik visi žmogaus organizmui reikalingi vitaminai, mineralai ir aminorūgštys. O svarbiausia, kad smidrai yra, ko gero, vienintelė daržovė, turinti daugiausiai gliutationo – būtino antioksidanto, saugančio ląsteles. Ne veltui jie vadinami daržovių aristokratais.
Kaip gaminti
1. Nuvalytus smidrus supjaustykite 2,5 cm ilgio gabalėliais, svogūnėlį smulkiai sukapokite, nuo špinatų nupjaustykite kietesnius kotelius.
2. Smidrus sumeskite į verdantį vandenį, 3 min. pavirkite, nukoškite, perliekite šaltu ir nuvarvinkite.
3. Keptuvėje išlydytame svieste trumpai pakepinkite svogūnus, sudėkite špinatus, įberkite čiobrelių. Troškinkite, kol špinatų lapai suglebs.
4. Masę sukrėskite į apkepo indą, ant viršaus paskleiskite apvirtus smidrus.
5. Kiaušinius išplakite su pienu, suberkite sūrį, pagardinkite pipirais, išmaišykite ir supilkite ant paruoštų daržovių. Indą kelis kartus krestelėkite, kad kiaušinių plakinys tolygiai pasiskirstytų. Kepkite 200 °C orkaitėje 15 min.
|
Knyga „100 receptų sergantiems diabetu“ |
Receptas iš knygos „100 receptų sergantiems diabetu “, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Sviestas:
100.00 arbat. š. (pusė pakelio)
Citrinos:
1.00 vnt. (1 arbat. š. žaliųjų citrinų sulčių)
Druska:
1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Paruoškite smidrus: kotelius plonai nulupkite, suriškite ryšulėliais po aštuonis ir labai trumpam iki viršūnėlių įstatykite į citrinų sultimis parūgštintą vandenį, virkite apie 6 min. Tada smidrus atsargiai išgriebkite kiaurasamčiu ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
2. Kai smidrai apdžius, juos atriškite. Į trynius įpilkite truputį vandens ir vandens vonelėje virš garų plakite, kol sutirštės. Pamažu supilkite lydytą sviestą, viską pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais ir užpilkite ant smidrų.
Suskleisti
Ingredientai
Aliejus:
2.00 valg. š. (1 - tešlai ir 1 - įdarui)
Vanduo:
3.00 valg. š. (tešlai)
Druska:
2.00 arbat. š. (1 arbat. š. - tešlai ir ¼ arbat. š. - įdarui)
Cukrus:
1.00 valg. š. (tešlai)
Kumpis:
150.00 g (mėgstamo - įdarui)
Kiaušiniai:
2.00 vnt. (didelių arba 3 maži - įdarui)
Itališkos džiovintos žolelės: (mėgstamų - įdarui) 1.00 žiupsnelis
Sūris:
100.00 g (tarkuoto, kietojo - įdarui)
Smidrai:
6.00 vnt. (6 - 8 - įdarui)
Kaip gaminti
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C temperatūros. Kepimo popieriumi išklokite 22 cm skersmens kepimo indą.
- Paruoškite pyrago tešlą. Į dubenį sudėkite sviestą, supilkite aliejų, vandenį, suberkite druską ir cukrų.
- Pakaitinkite dubenį mikrobangų krosnelėje (arba orkaitėje), kol masė ims burbuliuoti.
- Suberkite į dubenį miltus ir išmaišykite.
- Paruošta tešla išklokite pasiruošto kepimo indo dugną ir sieneles.
- Dėkite į įkaitintą orkaitę ir kepkite apie 10–15 minučių, kol tešla taps gražiai auksinės spalvos.
- Pasiruoškite įdarą. Keptuvėje įkaitinkite šaukštą aliejaus. Suberkite smulkiai sukapotus svogūnus ir pakepinkite, kol suminkštės. Išimkite iš keptuvės ir atidėkite į šalį.
- Į tą pačią keptuvę sudėkite kubeliais pjaustytą kumpį ir pakepinkite, kol gražiai apskrus. Taip pat išimkite iš keptuvės ir atidėkite į šalį.
- Dubenyje elektriniu plaktuvu išplakite kiaušinius, grietinėlę, pieną, druską, juoduosius pipirus ir žoleles. Įmaišykite tarkuotą kietąjį sūrį.
- Kietuosius smidrų galus nulaužkite ir išmeskite. Jei smidrai storesni, bulvių skustuku ar peiliu nulupkite odelę nuo apatinės jų dalies. Sudėkite smidrus į sietelį, o šį uždėkite ant puodo su verdančiu vandeniu. Uždenkite dangtį ir pagarinkite smidrus apie 5–7 minutes, kol suminkštės. Tuomet perliekite šaltu vandeniu ir nusausinkite.
- Pyrago pagrindui iškepus, išimkite iš orkaitės. Ant dugno paskleiskite kepintus svogūnus ir kumpį.
- Ant viršaus užpilkite kiaušinių ir sūrio plakinį. Išdėliokite smidrus.
- Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30–35 minutes, kol pyrago įdaras sutvirtės ir gražiai apskrus. Išjunkite orkaitę ir palikite pyragą pastovėti dar apie 5–10 minučių.
- Pjaustykite gabalėliais ir patiekite dar šiltą.
Suskleisti
Ši daržovė saugo ląsteles, stiprina imunitetą, gerina kraują ir medžiagų apykaitą. Tiesa, jeigu užsimanysite auginti šparagus, turite žinoti, kad derlių jie duoda tik antrais trečiais gyvenimo metais, tačiau po to sau auga vienoje vietoje ir džiugina derliumi iki 20 metų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Lauko gėlių žydėjimas ir klestėjimas: svarbiausios laistymo taisyklės
Daugiamečiai svogūnai ir česnakai. Šios dvi prieskoninės daržovės – tikras šeimininkių džiaugsmas. Jų užtenka, kad net paprasčiausias patiekalas pradžiugintų įmantrumu. Be to, juose gausu mineralų, vitaminų, naudingų aktyvių biologinių medžiagų, kurios gerina virškinimą, stiprina organizmą ir imunitetą.
Topinambai. Tai itin lengvai prižiūrimas ir naudingas augalas, vienoje vietoje galinti augti ir duoti derlių ne vienerius metus. Šie šakniagumbiai dar vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis. Sodininkai topinambus paprastai augina daržų pakraščiuose, mat šie daugiamečiai augalai užaugina labai aukštus stiebus, kurie sudaro puikią užuovėją lepesnėms daržovėms. Panašiai kaip ir bulvės, bulvinės saulėgrąžos per vasarą išaugina daug gumbų. Beje, rudenį visų iškasti nebūtina: topinambai gerai ištveria šaltį. Topinambai skaniausi rudenį ir pavasarį.
Ingredientai
Aliejus:
5.00 ml (šlakelis - pagal poreikį kepti)
Kaip gaminti
- Topinambus švariai nuplaukite, nulupkite nuo jų odelę, supjaustykite riekelėmis.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite topinambus ir kepkite, kol pradės minkštėti. Tada suberkite smulkiais gabalėliais supjaustytą šoninę ir susmulkintą svogūną. Vis pamaišydami kepkite dangčiu uždengtoje keptuvėje, kol šoninė virs spirgučiais. Baigiančius kepti topinambus pagardinkite pipirais, pagal skonį pasūdykite.
- Keptus topinambus patiekite su grietinės padažu, apibarstykite žiupsneliu smulkintų laiškinių česnakų arba svogūnų laiškų.
Suskleisti
Kuo naudingi? Topinambuose gausu mineralinių medžiagų, yra nemažai vitaminų. Dėl didelio inulino kiekio šių daržovių dažniau reikėtų valgyti diabetikams. Medikai sako, kad inulinas, iš vaisių cukraus susidaranti medžiaga, gerai reguliuoja insulino išsiskyrimą. Be to, inulinas veiksmingai slopina alkio jausmą. Paruošti salotas iš topinambų labai paprasta: gumbus reikia nulupti, sutarkuoti burokine tarka ir sumaišyti su padažu (tinka majonezas, grietinė).
Krienai. Prieskoninis augalas vienoje vietoje augti ir džiuginti gali iki penkerių metų. Krienus auginti nėra sudėtinga, be to, jie puikiai iškenčia šalnas bei šaltį. Šias prieskonines daržoves galite naudoti ne tik patiekalams gardinti, bet ir įvairioms sveikatos problemoms spręsti.