2020 06 15

Ekspertas pataria: kaip išsirinkti tinkamą vejos pjovimo robotą

Ar žinote, kodėl karantino metu išaugo robotukų vejapjovių paklausa? Vienas dažniausiai specialistams pateikiamų atsakymų: bijome svetimus žmones įsileisti į namus, saugomės bet kokių nebūtinų kontaktų. „Bendrauti su robotu dėl jūsų vejos priežiūros – tikrai saugu“, - šypsosi buitiniais robotais ir sodo technika prekiaujančios el.parduotuvės rankis.lt vadovas Denisas Drokovas. Pranešime žiniasklaidai jis dalinasi patarimais, kaip teisingai išsirinkti robotą vejapjovę.
Vejos pjovimo robotas
Vejos pjovimo robotas / Pranešimo autorių nuotr.
Temos: 2 Pieva Robotas

Atkreipkite dėmesį į baterijos galią

Lietuvoje populiariausi ir dažniausiai perkami vejos pjovimo robotukai, skirti nušienauti 10–15 arų plotą. Didžiausias pasaulyje robotas gali nupjauti žolę ir 3 hektarų teritorijoje.

Kaip teisingai išsirinkti robotą, geriausiai tinkantį jūsų sklypui? Ekspertas D.Drokovas atkreipia dėmesį, kad šiuo metu rinkoje nėra tokio roboto, kuris neįveiktų jūsų sklypo. Jei prieš kelerius metus jums specialistas pasakė, kad nėra roboto, pritaikyto jūsų kalnuotai teritorijai, tai dabar jums vertėtų atnaujinti žinias.

„Dabar robotai – gerokai pažangesni, galingesni ir išmanesni, įveikia visas dideles nuokalnes ir įkalnes, o jų kaina – keliskart sumažėjusi dėl didžiulio pasirinkimo ir konkurencijos. Pavyzdžiui, vien italų „Ambrogio“ turi apie 40 skirtingų modelių robotų“, - pasakoja ekspertas.

Renkantis robotą vejapjovę D.Drokovas pataria atkreipti dėmesį į jo baterijos galią. Jei nurodyta, kad robotukas šienauja 1 valandą, tai jis apie 20 proc. baterijos pasilieka, kad grįžtų atgal į stotelę pasikrauti. Jei stotelė vienoje sklypo pusėje, o robotukas darbą baigia kitoje, tai reiškia, kad jis šienaus 45 minutes, o dar 10–15 minučių keliaus į vietą pasikrauti. Toks robotas jūsų sklype žolę pjaus 6–8 kartus per dieną.

„Daugumai nepatiks, jei kasdien kas valandą jūsų vejoje kažkas važinės. Tai laiko džiaugtis veja savo kieme tiesiog neliks, - įspėja specialistas. - Todėl atkreipkite dėmesį į robotuko baterijos galią. Jei norite ilgiau džiaugtis savo kiemu, rinkitės robotuką, kurio baterija galingesnė ir robotas veikia bent jau nuo 2 su pusę valandų iki 4 valandų per 1 išvažiavimą. Tokiam robotui pakaks į jūsų sklypą išvažiuoti 2–3 kartus per dieną.“

Daugiau laisvo laiko džiaugtis veja

Su galingesne baterija robotas tą pačią funkciją atliks gerokai greičiau: liks daugiau laisvo laiko vaikams kieme žaisti futbolą ar priimti svečius.

Robotukas su galingesne baterija turi ir galingesnius variklius. Galingesnis variklis leidžia greičiau važiuoti ir pjauti tankesnę ir aukštesnę žolę, kur daug kupstų ar rečiau šienaujama. Jei robotukas su silpnesne baterija ir turintis silpnesnį variklį važiuoja per aukštesnę žolę, tai jis dažnai užstringa ir jam neužtenka jėgų. Robotas su gerokai galingesne baterija ir galingesniu varikliu lengviau susidoroja su aukštesne žole, lengviau pravažiuoja ir keliskart greičiau nušienauja.

Galingesnė baterija ne taip greitai nusidėvi ir ilgiau tarnauja, nes robotukas rečiau dirba. Geresnė baterija atlaiko apie 1500 įkrovimo ciklų, todėl rečiau kraunama baterija tarnaus gerokai ilgiau. Matematika paprasta: sezonas apie 150 dienų. Pjaunant žolę 2 kartus per dieną akumuliatorius tarnaus 6–8 metus, pjaunant 5–6 kartus per dieną baterija susidėvės per 2–4 metus.

Galingesnė baterija ne taip greitai nusidėvi ir ilgiau tarnauja, nes robotukas rečiau „dirba“.

Kitas svarbus dalykas – jei robotukas išvažiuoja ir grįžta visada ta pačia kryptimi 6–8 kartus per dieną, tai ištrypia toje vietoje žolę.

Tačiau yra robotų, kurie užprogramuojami ir kaskart gali grįžti kitu keliu – 10–100 centimetrų toliau, kad neliktų provėžų ir nesugadintų vejos.

Įdomus faktas apie mažiausią pasaulyje robotą – nors jo korpusas telpa delne, tačiau į jį sudėtos išmaniausios „smegenys“ iš brangiausio, geriausio roboto. Toks robotukas šiandien kainuoja 1150 eurų. Tai akivaizdus įrodymas, kad išmaniausi robotai per keletą metų atpigo kelis kartus.

Ar robotas turi žolės jutiklį?

Dažniausiai privačiuose kiemuose veja nebūna tobulai vienoda: vienoje pusėje saulės daugiau patenka, kitoje – mažiau, kai kur žolė lietaus gauna daugiau, kai kur – mažiau. Tai lemia nevienodą žolės aukštį. Tad ekspertai rekomenduoja rinktis tokį robotuką, kuris turi žolės jutiklį – jei pajaus, kad žolė aukštesnė, ir pjaus šioje vietoje intensyviau, tai šienaus stipriau. Veja bus kokybiškiau nupjauta.

Renkantis robotuką, pravartu atkreipti dėmesį ir į peilio dydį – jei robotukas su didesniu peiliu, nušienauja gerokai didesnį plotą vejos. Su mažiuku peiliu robotui reikia pervažiuoti keliskart per tą takelį – plotą, kad jį nušienautų.

Didelis privalumas vejos pjovimo robotukui – guminiai ratai: jie priglunda prie žemės, geriau pravažiuoja, sukimba, ne taip gadina veją kaip plastmasiniai, kurie iškapsto vejose duobutes ir labiau apsineša.

Didelis privalumas vejos pjovimo robotukui – guminiai ratai: jie priglunda prie žemės, geriau pravažiuoja, sukimba, ne taip gadina veją.

Robotukai valdomi išmaniai

Šiais laikais jau nieko nenustebins išmaniai, telefonu valdomi robotukai. GPS funkcijas ir išmanų valdymą turi beveik visi robotų gamintojai.

„Ir nebereikia išleisti 2–3 tūkst. eurų norint turėti išmanų robotą. Dabar pakanka ir tūkstančio,“ – patarimais dalinasi robotų žinovas.

Dar naujesni, vadinamieji ateities, robotai „Next line“ turi ne tik įprastą GPS funkciją, bet tuos robotus gali valdyti telefonu iš bet kurios vietos, ne tik iš savo namų.

„GPS pridėtinė vertė – visada gali žinoti, kur yra mano robotukas, jei kartais jis būtų pavogtas. Jei nustatyta zona, kad robotas šienauja tik mano sklype prie namų, o dėl nežinomų priežasčių atsidūrė toliau nei 100 m nuo pažymėtos vietos, jis atsijungia ir nebeveikia. Tad jei robotas būtų pavogtas, vagys niekur kitur jo negalėtų panaudoti, tik mano sklype“, - subtilybes aiškina D.Drokovas.

Šiuolaikiniai robotai, kaip ir išmanūs telefonai, turi bekontaktį baterijos įkrovimą.

123RF.com nuotr./Veja
123RF.com nuotr./Veja

Sugeba prisiminti kliūtis ir jas apvažiuoti

Rinkoje yra robotų su GPS navigacija, kurie sugeba prisiminti kliūtis, pavyzdžiui, jei vidury sklypo yra baseinas, medis ar vaikiškas žaidimų namelis. Tokias išmanias funkcijas turintis robotukas pristabdo ir apvažiuoja kliūtį skirtingai, nesitranko kaskart į tas pačias kliūtis.

Kai kurie vejos pjovimo robotai, turintys ZCS išmaniąsias technologijas, yra saugūs ne tik aplinkai, bet ir augintiniams – jei robotas priartėja prie gyvūno, peilis išsijungia.

Ekspertas patarė atkreipti dėmesį ir į tai, ar robotas turi lietaus daviklį. Praktiškai visi robotai nebijo lietaus, yra apsaugoti nuo jo ir gali šienauti žolę net per lietų. Tačiau tuomet robotukai labai išsipurvina, juos tenka valyti. Jei robotas iš tiesų turi lietaus daviklį, jis grįžta į stotelę prasidėjus lietui ir sulaukęs jo pabaigos, šienauja toliau. Per lietų pjauti žolę nėra labai gerai ir pačiai vejai.

Kai kurie pažangūs šiuolaikiniai robotai turi automatinį peilių apiplovimą – robotukai patys „palenda po dušu“ – lietumi ir „išsimaudo“, grįžta į stotelę švarūs.

Verti dėmesio ir moduliniai robotukai. Jie – kaip moduliai, susidedantys iš tam tikrų dalių. Prie korpuso parenkate tas funkcijas robotukui, kurios reikalingiausios jūsų sklypui – ar galingesnę bateriją, jei norite, kad greičiau nušienautų veją, ar geresnę įkrovimo stotelę.

Jei artimiausiu metu planuojate išplėsti savo teritoriją – prisijungti šalia esantį sklypą ar keltis gyventi į erdvesnį namą su didesniu kiemu, šiuos vejos pjovimo robotus galėsite pritaikyti praktiškai – tik pakeisti vieną modulį kitu, nereikės pirkti naujo roboto.

Robotai bendraus tarpusavyje

Beje, naujausios kartos robotukai gali dirbti komandoje: dirbdami dideliame plote vienas su kitu susisieks, kad nešienautų ten, kur kitas jau padirbėjo. Tai netrukus nebeliks didžiausio ploto, kurį robotai gali nušienauti. Jei vienas robotas gali nušienauti 3 hektarų teritoriją, tai 10 robotų vienu metu galės dirbti 30 hektarų teritorijoje.

Iki šiol buvo galima nors ir 10 robotų turėti, bet jie visi važiuotų ta pačia vieta ir nesusigaudytų, kad jau kitas ten ką tik pravažiavo ir viską nušienavo. Inovacija, kurios dėka robotai bendraus, sudaro žemėlapį ir prisimena kur buvo šienauta bei dalinasi informacija su kitais robotais, užtikrins kokybišką ir greitą robotų darbą bet kokio dydžio ir bet kokio sudėtingumo teritorijoje.

Kitais metais italų gamintojas turės ir kitą inovaciją – analogų neturinį robotą – keturratį, kuris įveiks bet kokią didžiulę įkalnę, stabiliai pravažiuos visus nelygumus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai