2018 12 03

Erzina išsausėjęs oras namuose? Patarimai norintiems drėkinti orą

Oras – gyvybės pagrindas. Per dieną žmogus įkvepia ir iškvepia 20 000 kartų, o tai – apie 12 000 litrų oro. Įkvepiamo oro kokybė tiesiogiai veikia žmonių savijautą ir produktyvumą.
Sausa oda
Sausa oda / Projekto partnerio nuotr.

Optimali oro drėgmė labai svarbi. Drėgmės lygį galima išmatuoti drėgnomačiu. Namuose bei darbo patalpose žmogui rekomenduojama 40 - 60 % drėgmė, tačiau šaltuoju metų laiku šildymas labai išsausina patalpų orą. Ypač svarbu komfortišką drėgmės lygį palaikyti miegamajame, nes tai stipriai pagerina miego ir poilsio kokybę. Oro drėkintuvai gali pagerinti namų oro kokybę palaikydami optimalią drėgmę.

Kodėl man reikia oro drėkintuvo?

Medikai patalpose rekomenduoja palaikyti apie 40–60 % drėgmę. Dėl sauso oro džiūsta ir skauda akis, sausėja ir pleiskanoja oda, džiūsta burna ir nosies gleivinė, prastėja miegas. Be to, esant sausam orui, kur kas lengviau peršalti ar susirgti gripu. Namų vidaus apdaila ar baldai, pagaminti iš medienos ar audinių (užuolaidos, kilimas ir t. t.), sugeria iš oro labai daug drėgmės. Jei oras per daug išsausėja, gali atsirasti plyšiai medienoje (grindyse, balduose ir t. t.) ir susidaryti elektrostatiniai krūviai. Mediniai muzikos instrumentai, išsausėjus medžiui taip pat išsiderina. Šaltas oras gali turėti kur kas mažiau drėgmės nei šiltas. Dėl šios priežasties drėgmės lygis vidaus patalpose žiemą dažnai nukrenta žemiau 30 %.

Projekto partnerio nuotr./AW600 Oro drėkintuvas-valytuvas 1, (Winix, JAV)
Projekto partnerio nuotr./AW600 Oro drėkintuvas-valytuvas 1, (Winix, JAV)

Ar ventiliavimas didina drėgmę?

Lango atidarymas šaltuoju metų laiku nepadės padidinti drėgmės patalpose. Žinoma, reguliarus, trumpai trunkantis skersvėjis labai svarbus siekiant palaikyti sveiką orą namuose (žiemą patalpas rekomenduojama vėdinti 3–5 kartus per dieną ne daugiau kaip po 5 minutes). Tačiau per dažnas ir per ilgai trunkantis vėdinimas dar labiau sausina orą. Taip yra dėl to, kad lauko ore yra labai mažai drėgmės, o šildant šį orą jis dar labiau išsausėja.

Kodėl esant sausam orui greičiau susergama peršalimo ligomis ar gripu?

Gripo virusai, bakterijos ir mikrobai sausame ore išgyvena ilgiau ir akių lygyje sklando ilgesnį laiką. Taip sausas oras skatina gripo virusų ir bakterijų perdavimą. Patalpoje esant optimaliai drėgmei (40–60 %) kondensato ir vandens lašeliai ore prilimpa prie virusų bei bakterijų ir traukia juos žemyn. Sveikas ir optimalus drėgmės lygis ne tik pakankamai drėkina burnos ir nosies gleivinę, taip stiprindamas jos gynybinius sugebėjimus prieš virusus, tačiau ir mažina jautrumą infekcijoms.

Kada orą reikia drėkinti, o kada sausinti?

Prieš įsigydami drėkintuvą ar drėgmės surinkėją išsimatuokite patalpų drėgmę. Lengviausia tai padaryti su skaitmeniniu drėgnomačiu. Pastatykite drėgnomatį kambario viduryje, geriausiai akių lygyje. Nelaikykite drėgnomačio arti lango, durų ar ventiliacijos angos. Po kelių minučių jutikliai prisitaikys prie patalpos temperatūros ir parodys patalpos oro santykinę drėgmę. Medikai rekomenduoja 40–60 % santykinę drėgmę. Jei drėgmė mažesnė kaip 40 %, jums reikalingas drėkintuvas ją padidinti. Jei patalpoje drėgmė viršija 60 %, jums reikia oro sausintuvas.

Projekto partnerio nuotr./MJS-601 Ultragarsinis oro drėkintuvas su jonizavimu ir aromaterapija 1, (HACE, Švedija)
Projekto partnerio nuotr./MJS-601 Ultragarsinis oro drėkintuvas su jonizavimu ir aromaterapija 1, (HACE, Švedija)

Kodėl išsausėja oras?

Sausas oras dažniausiai būna žiemą, kai šildymas veikia visu pajėgumu ir dėl to patalpose drėgmė dažnai nukrenta žemiau 30 %. Langų atidarinėjimas tik dar labiau sausina orą. Lauko temperatūrai esant arti 0C oras gali išlaikyti vos 4 gramus vandens kubiniame metre. Net jei šiomis sąlygomis santykinė drėgmė lauke yra 69 %, tai atitinka vos 18 % drėgmės lygį patalpų ore. Atvėrus langą ir įleidus šviežio oro, jame esantis vandens kiekis išlieka toks pat, tačiau santykinė drėgmė kylant temperatūrai mažėja. Šis drėgmės trūkumas gali būti kompensuotas tik naudojant oro drėkintuvus. Ideali patalpų drėgmė svyruoja nuo 40 iki 60 %.

Tinkamai drėkinamo oro teikiami privalumai:

  1. Nosis, akys ir oda nebus išdžiūvę, pagerėja savijauta.
  2. Sumažėja rizika susirgti gripu, nes virusai, esant optimaliai drėgmei, greitai žūva. Taip pat mažėja infekcijų rizika ir nedžiūsta burnos bei nosies gleivinė.
  3. Miegas tampa geresnis ir labiau atpalaiduojantis.
  4. Pagerėja koncentracija dirbant, nes jaučiama mažiau nuovargio ir mieguistumo.
  5. Mažėja dulkių ir žiedadulkių kiekis ore.
  6. Baldai, medinės grindys ir dažai bus apsaugoti, nes išvengsite plyšių.
  7. Mediniai muzikos instrumentai neišsiderins.

Renkantis oro drėkintuvą svarbiausias kriterijus – drėgmės išgarinimo kiekis. Kuo didesnis nurodytas drėgmės išgarinimo kiekis, tuo galingesnis drėkintuvas ir tuo didesnėms patalpoms jį galima naudoti.

Oro drėkintuvų tipai

Didelę patirtį ir plačiausią oro drėkintuvų asortimentą Baltijos šalyse turinti specializuota įmonė „ORO sprendimai“ rekomenduoja rinktis šaltų garų arba ultragarso technologijos principu veikiančius oro drėkintuvus.

Ultragarsiniai prietaisai veikia ganėtinai tyliai bet kurio režimu. Iš šios technologijos prietaisų rekomenduojama rinktis MJS-601 HACE oro drėkintuvą. Šis modelis išgarina apie 7 litrus vandens per parą, skirtas patalpoms iki 40kv.m., turi skaitmeninį ekraną, kuriame rodo esamą drėgmę ir temperatūrą, galima tiksliai nusistatyti pageidaujamą drėgmės lygmenį, kurį pasiekęs prietaisas išsijungs. Yra specialus stalčiukas kvapų (eterinių aliejų) garinimui, integruotas jonizatorius, nuotolinis valdymo pultas.

Iš šaltų garų oro drėkintuvų (dar vadinami ventiliatoriniais drėkintuvais arba evaporatoriais) rekomenduotume rinktis oro drėkintuvą OSKAR (skirtas patalpoms iki 50 kv. m) arba oro drėkintuvą OSKAR BIG (skirtas patalpoms iki 100 kv. m). Mažiausiu ventiliatoriaus greičiu prietaisai veikia tyliau nei ultragarsiniai, žymiai mažiau bijo kalkėto vandens bei efektyviau paskirsto drėgmę patalpose, garas nematomas, pigi eksploatacija. Didesniems namams arba ofiso patalpoms rekomenduojamas modelis PCMH45 Wood’s, prietaisas gali išgarinti net 45 litrus vandens per parą, todėl skirtas iki 250kv.m ir idealiai tinkamas ypač sausoms patalpoms.

Yra prietaisai, kurie vienu metu ir valo, ir drėkina. Tai vadinamoji plovyklė, kuri išplauna orą per vandenį – ore esantys svetimkūniai nusėda vandenyje, kuris yra prietaise, o į patalpą išmetamas išvalytas ir sudrėkintas oras. Oro valymo kokybė įprasta oro plovykle silpna, tuo tarpu rekomenduojamas modelis AW600 Winix, kitaip nei kitos plovyklės, papildomai turi HEPA/anglies filtrą, todėl prietaisas ne tik galingai drėkins (išpūsdamas net iki 12 litrų vandens per parą), bet ir puikiai valys patalpos orą. Papildomai prietaisas turi galingą jonizatorių, automatinę drėgmės palaikymo funkciją, ypač tyliai veikiantį naktinį režimą. Visa drėkinimo sistema šiame prietaise plaunama, todėl nereikės periodiškai pirkti drėkinimo sistemos eksploatacinių filtrų.

VIDEO: Oro drėkintuvai - kuom skiriasi ir kaip pasirinkti?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis