1. Rūpinkitės savimi
„Pasportuokite: išeikite pasivaikščioti, pabėgioti, padarykite tempimo pratimus, atsispaudimus... Bet ką, kas tinka jums ir jūsų kūnui, – sako licencijuota profesionali klinikinė psichologė Lisa Choquette, – Dienoraštis. Išliekite savo mintis, jausmus, tikslus arba bet ką, kas jus slegia. Paklausykite muzikos, pažiūrėkite filmą ar serialą, kuris jums teikia teigiamas emocijas.
Savanoriaukite – pasidalinkite savo gerumu su tais, kuriems to reikia. Pažadinkite savo kūrybingumą: pieškite, tapykite, konstruokite, sodininkaukite, kurkite ar skaitykite poeziją – darykite tai, kas miela širdžiai (visi esame vienaip ar kitaip kūrybingi). Praktikuokite dėkingumą. Pagalvokite, už ką esate dėkingi.“
Jai antrina psichoterapeutė iš Niujorko, kurios specializacija trauma ir nerimas, Mollie Volinsky: „Kasdien rašykite, už ką tą dieną esate dėkingi, net jei dėkingi esate tiesiog už galimybę giliai įkvėpti. Išeikite pasivaikščioti, kadangi judesys ir aplinkos pakeitimas padeda smegenims pakeisti savo būseną: mažiau streso, nerimo, liūdesio ir t.t.
Leisdami sau jausti užklupusius jausmus, greičiau pasijusite geriau nei bandydami prasiblaškyti.
Praktikuokite sąmoningumą. Yra daugybė programėlių bei vaizdo įrašų „YouTube“, padedančių medituoti. Sąmoningumas padeda „pabėgti“ iš savo galvos, atsikratyti stresą keliančių minčių apie ateitį ir susitelkti į savo kūną bei šią akimirką.“
2. Jauskite visas savo emocijas
Kai būna šiek tiek liūdna, vienas greičiausių būdų pasijusti geriau yra leisti sau jausti liūdesį. Paradoksalu, bet padeda. Kartokite sau: „Jaučiuosi nusiminęs (liūdnas, vienišas), – sako psichoterapeutė ir knygų autorė Tina Gilbertson. – Tyrimai rodo, kad leisdami sau jausti užklupusias emocijas ir jausmus, greičiau pasijusite geriau nei bandydami prasiblaškyti ar kovoti su savo nuotaika.“
„Savo klientams siūlau į neigiamas emocijas žiūrėti kaip į informaciją, – sako Jenny Weinar, licencijuota klinikinė socialinė darbuotoja bei kūno įvaizdžio ir valgymo sutrikimų specialistė. – Užuot užslopinus emocijas, skatinu klientus pasmalsauti ir paklausti savęs: „Ką šis jausmas bando man pasakyti?“ Emocijas priimdami kaip skatinimą veikti galime greičiau identifikuoti veiksmus, kuriuos reikia atlikti, norint pasijusti geriau.“
3. Naudokitės vaizduote
„Vaizduotė yra galingas įrankis; ji atneš daug naudos, jei tinkamai ja naudositės. Vienas iš būdų pasijusti geriau yra įsivaizduoti save malonioje aplinkoje, kurios trokštate, ir darant tai, ką trokštate daryti, – sako Yocheved Golani, „e-counceling“ redaktorius ir autorius, gyvenimo treneris. – Vaikai būtent taip ir daro, ir jiems patinka tai, kaip jie jaučiasi, atlikę šį pratimą. Išbandykite ir jūs. Darykite tai kuo dažniau. Tie vaizdai gali užprogramuoti jūsų pasąmoningas mintis sutapti su sąmoningomis mintimis. Pradėsite jaustis geriau vien nuo malonių minčių.“
Pabandykite būti atlaidesni sau. Jei įsivaizduosite, kad reaguojate į save kaip į vaiką, išlaikyti griežtumą bus sudėtinga.
4. Su savimi kalbėkite kaip su mažu vaiku
„Suraskite savo vaikystės nuotrauką ir visada turėkite ją su savimi, – sako dr. Lina Velikova, tinklapio, skirto miego tyrinėjimams, veiklos. – Dažnai būname sau per daug griežti už klaidas, kurias padarome dėl to, kad esame tiesiog žmonės. Tačiau ar būtumėte tokie pat griežti vaikui, padariusiam tas pačias klaidas? Greičiausiai ne.
Pabandykite būti atlaidesni sau. Jei įsivaizduosite, kad reaguojate į save kaip į vaiką, išlaikyti griežtumą bus sudėtinga. Taip žiūrėdami į savo klaidas pasijusite geriau. Tuo pačiu pasistenkite sudėlioti mintis į tokią išvadą, kokią pasiūlytumėte vaikui, patardami, kaip jam elgtis kitą kartą.“
5. Išsimiegokite
„Kai esate liūdni, pabandykite anksčiau eiti miegoti, – pataria dr. L.Velikova. – Išsimiegoję greičiausiai jausitės bent šiek tiek geriau. Vakarais sumažėja hormonų, atsakingų už laimės pojūtį, lygis, kadangi ruošiamės poilsiui, o ne veiklai. Išsimiegokite ir ryte jūsų kūnas galės išskirti daugiau laimės hormonų.“
6. Klauskite savęs, kodėl esate nusiminę
„Pirmiausia klausiu savęs, kodėl jaučiuosi būtent taip (ar kažkas atsitiko ir pan.); beveik akimirksniu išsitraukiu Davido Burnso kognityvinių iškraipymų sąrašą ir identifikuoju, kuriuos kognityvinius iškraipymus, neleidžiančius jaustis laimingai, naudoju, – sako psichoterapeutė ir licencijuota klinikinė socialinė darbuotoja Cynthia Fong. – Identifikavusi kognityvinius iškraipymus, darau jų priešingybę. Taip pat naudoju MoodTools programėlę „Simple Gratitude Journal“ (Paprastas Dėkingumo Dienoraštis); ji padeda sutelkti mintis į pozityvius dalykus mano gyvenime.“
7. Susitvarkykite namus
„Mėgstu skatinti savo klientus atsikratyti nereikalingų daiktų iš vienos spintelės ar stalčiaus. Pats sutvarkymo, išvalymo veiksmas – net jei tai vienintelis stalčius – gali transformuoti jūsų energiją ir minčių eigą, – sako Feng Šui ekspertė Patricia Lohan. – Nuvalykite paradines duris ir patieskite smagų kilimėlį prie jų – taip, vos įėjus į namus, jūsų nuotaika labai greitai praskaidrės.“
8. Atitinkamai renkitės
„Kai gerai atrodote, gerai ir jaučiatės. Kažkas yra tame, kai žiūri į veidrodį ir tau patinka, ką matai. Galbūt net sulauksite komplimentų, o juos girdėti visada malonu“, – sako klinikinė socialinė darbuotoja Samantha Smalls, kurios specializacija pogimdyvinė psichikos sveikata bei moterų problemos.
9. Naudokite eterinius aliejus
„Kai man liūdna, renkuosi eterinius aliejus, – sako Meredith Futernick, terapeutė ir LGBTQCouplestherapy.com įkūrėja. – Kaip jau žinoma, skirtingi kvapai gali priminti įvairius dalykus ir pakeisti nuotaiką. Yra daugybė eterinių aliejų, turinčių begalę įvairios naudos. Kai man liūdna, ant rankų užlašinu kelis lašelius citrusinio kvapo, patrinu delnus ir kelis kartus įkvėpiu. Tai akimirksniu pakelia mano nuotaiką. Kai patiriu stresą, dieną išgelbėja levanda. O kai reikia energijos, gelbsti pipirmėtė.“
10. Kelkitės anksčiau
„Atsikelkite šiek tiek anksčiau, nes pamiegoję per ilgai dieną dažnai pradedame suirzę arba susigėdę, – sako Belinda Ginter, sertifikuota emocinės kineziologijos ir mąstysenos ekspertė. – Užtenka pabusti vos 15 minučių anksčiau, kad pasijustumėte savo gyvenimo ir grafiko šeimininkais.“