„Miego higienai svarbi miegamojo aplinka. Kambarys turi būti išvėdintas, vėsus, pritemdytas, tylus, neperkrautas daiktais. Iš miegamojo reikėtų pašalinti visus elektroninius prietaisus, žadinimui rinktis tradicinį žadintuvą, vengti didelio intensyvumo apšvietimo. Miegamojo aplinka turi skatinti mus atsipalaiduoti ir netrikdyti miego“, – sako miego specialistė, gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė.
Pasak jos, ryškios, smegenis aktyvinančios spalvos miegamojo erdvėje nėra tinkamos. Reikėtų rinktis pastelinius, ramius mėlynos, baltos, smėlio, pilkos, žalios spalvos tonus, kurie atpalaiduoja, nuteikia pozityviai, suteikia jaukumo ir saugumo pojūtį.
Koks turėtų būti apšvietimas prieš miegą?
Kaip ryškių spalvų, taip ir didelio intensyvumo šviesos šaltinių reikėtų vengti miegamajame. Mat ryški, intensyvaus spektro šviesa gali aktyvinti ir neleisti užmigti.
„Geriausia miegoti aklinoje tamsoje, tačiau užsimerkus akių vokai neužblokuoja visos aplinkoje sklindančios šviesos, todėl tam pagelbėtų šviesą blokuojančios, tankaus audinio užuolaidos ar medžiaginiai miego akiniai. Miegamojo apšvietimas, kurį naudojame prieš miegą, taip pat turėtų būti šilto, neintensyvaus, daugiau raudonos spalvos spektro. Būtų idealu, jei ir kitų namų erdvių apšvietimo intensyvumą bei spektrą būtų galima reguliuoti, priklausomai nuo paros laiko“, – sako miego specialistė E. Pajėdienė.
Pastelinės spalvos ir akcentai – ramybės pojūčiui sukurti
Tuo tarpu IKEA interjero dizainerė sako, kad viena dažniausių miegamojo interjere daromų klaidų – spalvų bei raštų gausa ir netvarka. Jos kuria chaoso įspūdį, trukdantį atsipalaiduoti. Pasak jos, norint kambaryje išlaikyti harmoningą atmosferą, reikėtų skirti deramą dėmesį baldų bei sienų spalvoms, bendrą vaizdą kuriant kiek įmanoma švaresnį ir šviesesnį. Ryškesnių spalvų įnešti galima žaidžiant su aksesuarais. Be to, šviesūs atspalviai vizualiai padidins erdvę.
„Lengviausias ir mažiausiai kainuojantis būdas į kambarį įnešti harmonijos arba jį atnaujinti – pakeisti namų tekstilę ir aksesuarus, derančius tarpusavyje. Nauja patalynė, dekoratyvinės pagalvėlės, užuolaidos, pledas, kilimas ir vazos leis bet kada pakeisti kambario vaizdą, nekeičiant pagrindinių baldų bei sienų spalvų“, – sako IKEA interjero dizainerė Birutė Beniušė. Ji priduria, kad kilimas miegamajame – ne tik jaukumo suteikianti interjero detalė, tačiau ir praktiškas sprendimas norint prislopinti garsus, ypač aktualus gyvenant daugiabutyje. Juk miego kokybei tyla taip pat labai svarbi.
Pasak interjero specialistės, miegamajame itin tinka detalės iš natūralių medžiagų: medžio, bambuko, rotango, keramikos. Tai suteikia šilumos ir jaukumo pojūtį.
Lengva palaikyti tvarką
Netvarka, daiktais nukrauti baldų paviršiai miegamajame tikrai nenuteikia atpalaiduojančiai. Tačiau kaip įnešti daugiau tvarkos ir sukurti daugiau vietos daiktams mažoje erdvėje? Vienas iš būdų – išnaudoti vietą po lova.
„Mažose erdvėse esminis iššūkis yra sukurti kuo daugiau vietos daiktams laikyti, kartu neapkraunant kambario ir paliekant vietos judėti. Be spintų ir lentynų, vietos daiktams paslėpti galima rasti ir lovoje. Tam pravers lova su daiktadėže arba tiesiog po lova telpančios ir vietą išnaudojančios ištraukiamos dėžės daiktams laikyti“, – sako IKEA interjero dizainerė.
Specialistė taip pat pataria, kaip palaikyti tvarką spintos stalčiuose ir sukurti juose daugiau vietos – sulankstytus drabužius stalčiuose laikyti vertikaliai. „Tai leidžia patogiai matyti kiekvieną daiktą, o vieną išėmus – visi kiti nesusijaukia. Smulkesniems drabužiams ir aksesuarams stalčiuose laikyti pasitarnauja specialios dėžės su skyriais ar dėžučių komplektai. Tai leidžia daugiau daiktų paslėpti lentynose ar stalčiuose ir lengviau palaikyti tvarką“, – atkreipia dėmesį B. Beniušė.
Daugiau idėjų ir patarimų geram miegui www.IKEA.lt.