Klaipėdos universitetinės ligoninės ortopedas-traumatologas Algimantas Čebatorius pranešime žiniasklaidai sako, kad dažnai sportuoti pradedama nepasiruošus, o nemalonūs pojūčiai ignoruojami. Ko imtis, norint išvengti skausmų ir traumų, ir ką daryti, jei būklė negerėja?
Reikia įvertinti aplinkybes
Pasak ortopedo-traumatologo A.Čebatoriaus, yra daugybė priežasčių, kodėl bėgiojant gali užplūsti sąnarių skausmas. Vienos pagrindinių – anksčiau patirtos traumos, stuburo problemos, netinkama avalynė ir taip pat galimai pasirinkta netaisyklinga sporto technika ar krūvis.
Anot gydytojo, prieš treniruotę svarbu paruošti kūną – padaryti trumpą apšilimą, o, pradėjus bėgti, reikia pasirinkti savo tempą, nepersistengti.
„Sportas naudingas žmonių sveikatai, tačiau reikėtų nepamiršti, kad bet kokiai aktyviai veiklai reikia pasiruošti – apšilti, nedaryti visko didžiausiu greičiu, stebėti save, įvertinti traumos riziką, – sako ortopedas–traumatologas.
– Bėgiojimas ir kitos sporto rūšys gali ir padėti, ir pridaryti problemų, todėl rekomenduojama prieš pradedant bėgioti pirmiausia išeiti dažniau pasivaikščioti ir priprasti prie tempo arba treniruotis su treneriais, kurie padėtų sportuoti ir savo patarimais užkirstų kelią traumos rizikai.“
Būdinga ne tik mėgėjams
Gydytojas pasakoja, kad netinkamai pasirinktas treniruotės tempas būdingas ne tik pradedantiesiems, bet ir užsiėmusiems šia veikla profesionaliai, ir pateikia istoriją. Į jį kreipėsi po ilgo laiko pabėgiojęs ir skausmus kelyje pajutęs pacientas.
Kaip sako gydytojas, žmogus manė, kad kilometrus, kuriuos jis įveikdavo seniau, be problemų nubėgs ir dabar. Skausmų kamuojamam pacientui buvo atliktas magnetinis rezonansas, po kurio paaiškėjo, jog sužalotas meniskas, pažeista kelio sąnario kremzlė.
„Kai žmogus pasitempia, susimuša ar susižaloja sąnarį, svarbu kuriam laikui nutraukti treniruotes ir pažeistai vietai skirti daugiau dėmesio. Jei pastebima, kad sužalota vieta patinusi ar atsiranda nestabilumas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus“, – sako ortopedas-traumatologas A.Čebatorius.
Pasak ortopedo-traumatologo, dabar diagnostikos priemonės tiek patobulėjusios, kad galima greitai įvertinti, kokios stadijos yra liga. Jei problemos pastebimos anksti, žmogui gali padėti fizioterapijos procedūros, priešuždegiminiai vaistai, tepalai, taip pat inovatyvios priemonės, pavyzdžiui, gydymas naudojant paties paciento riebalinį audinį. Svarbu išspręsti skausmo problemą, kad pažeidimas ar liga nekliudytų įprastam gyvenimo ritmui.
Kaip sako gydytojas, dėl aktyvaus gyvenimo tempo ir noro pasiekti greitų sporto rezultatų su kelio sąnarių problemomis gali susidurti vis daugiau žmonių, nepaisant jų amžiaus. Dėl šios priežasties svarbu žinoti ne tik tai, kaip galima spręsti problemas, bet ir kaip užkirsti joms kelią.
Skausmo negalima ignoruoti
„Bėgikai, kurie ignoruoja skausmus ir traumas, gali prisidaryti dar rimtesnių problemų, – sako A.Čebatorius. – Vis dėlto jeigu žmogus jaučia nemalonius pojūčius arba atlikus apžiūrą paaiškėja, kad būklė tokia, jog fizioterapijos ar vaistų neužtenka, galima pasitelkti „Lipogems“ procedūrą – sąnario gydymą paties paciento riebaliniu audiniu.“
Šios inovatyvios procedūros metu iš paciento paimamas ir apdorojamas jo paties riebalinis audinys, pašalinami uždegiminiai audiniai ir paruošta frakcija suleidžiama į pažeistą sąnarį. Kadangi riebaluose yra daug baltyminių, jungiamojo audinio ir mezenchiminių ląstelių, kurios turi savybę susitapatinti su aplinkiniais audiniais, taip skatinamas sąnario kremzlės atsinaujinimas.
Pasak gydytojo, „Lipogems“ procedūra taikoma ir tada, kai dėl tam tikrų priežasčių chirurginė intervencija pacientui gali kelti per didelę riziką.