Ragina jausti atsakomybę
„Griežtai parašykite, kad savo šunis reikia prižiūrėti ir neversti atsakomybės kitiems. Kažkas sutikdamas Naujuosius turi gaudyti svetimus šunis vien dėl to, kad šeimininkai jų neprižiūrėjo. Paskui sako: ačiū, kokie jūs malonūs. Bet žmonės nepagalvoja, kad galbūt kažkam sugadino šventinį vakarą ar spektaklį“, – tiesiai rėžia „Tautmilės prieglaudėlės“ šeimininkė Tautmilė Stanevičiūtė.
Ji sako, kad sausio pirmomis dienomis tiesiog pasipila skambučiai dėl rastų ir pabėgusių šunų. Paprastai padėti pasiruošę prieglaudos savanoriai dirbdavo ir per šventes. Tačiau šiemet ši prieglauda paklydėliams padėti negalės dėl kurį laiką siaučiančio pavojingo šunų parvo viruso.
Tuo metu „Vilniaus gyvūnų globos namų“ atstovė Dovilė Lisauskaitė sako, kad net ir sausio 1 dieną, radus gatvėje besiblaškantį gyvūną ar pametus savąjį, vilniečiai bet kada gali skambinti trumpuoju visą parą veikiančiu „Grindos“ telefonu 1355, nes ši įstaiga dirbs net ir šventinėmis dienomis.
Pasirūpinkite aiškiu numeriu
Kad per savo neatidumą nesugadintumėte švenčių nei sau, nei kitiems, Naujųjų išvakarėse T.Stanevičiūtė pataria augintinius į lauką vesti tik su pavadėliu. Jei šuo jautresnis – su dviem dirželiais, kad būtų saugiau, jei iš vieno kažkaip išsinertų.
Vestis ar neštis šunis prie eglutės, netgi į kiemą per patį fejerverkų įkarštį, T. Stanevičiūtės manymu, iš viso nėra reikalo.
„Tik vieno iš penkiasdešimties šunų nervai tai atlaiko. Juk ir mes kartais išsigąstam sprogimų. Yra raminančių žolelių, specialių medikamentų, jei gyvūnas jautrus, ir tegul būna tą naktį namie. Juk pabėgę jie ir po mašina pakliūva“, – blaiviai mąstyti skatina gyvūnų globėja.
Jei vis dėlto nutiko taip, kad nesugebėjote išsaugoti savo augintinio, kabinkite lauke ir visokiais kitais būdais platinkite skelbimus. Taip pat pasirūpinkite aiškiai matomu pakabučiu su telefono numeriu, kad paklydėlį radę žmonės galėtų iškart paskambinti.
T.Stanevičiūtei pritaria ir „Vetvila“ gydytoja Kristina Sudikienė. Jos nuomone, artėjant Naujiems metams, kuomet vakarėjant prasideda fejerverkų leidimai, šunis geriausia vedžioti ryte, kai lauke ramiausia, o vakarėjant išvesti tik trumpam.
Ramiausia – namuose
Veterinarijos specialistė K.Sudikienė sako, kad prie garsų šunį reikia pratinti gerokai iš anksto, o paliekant gyvūną namuose parinkti jam saugią slėptuvę, nupirkti nervus stiprinančių ar net raminančių papildų.
Vilniaus miesto šunų mylėtojų bendrijos pirmininkė, tarptautinės kategorijos teisėja Livija Zizevskė 15min yra sakiusi, kad paliekant naujametę naktį šunį vieną, reikia jam sudaryti kuo ramesnes sąlygas: sandariai uždaryti langus, duris, užtraukti užuolaidas, kad į vidų patektų kuo mažiau blyksnių.
Jos nuomone, gyvūnas jausis ramiau, jei namuose degs šviesa, o kaip fonas bus paliktas radijas ar televizorius. Tuo metu itin jautrių šunų šeimininkams ji apskritai nerekomenduoja palikti augintinių vienų ir Naujuosius sutikti kartu.
Jei gyvūnas ypač jautriai reaguoja į aplinką net ir šeimininkams esant namie, L.Zizevskė pataria elgtis ramiai ir neaštrinti situacijos: nepulti pernelyg guosti, drąsinti augintinio, primygtinai siūlyti jam skanėstų. Esą jei šuo nori gulėti po vonia ar giliausiame namų kampe, tegul ten ir būna, kol viskas aprims.