2020 06 05

Instaliacija iš elektronikos atliekų – raginimas saugoti gamtą ir save

Šiandien, Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, sostinės Vingio parko prieigas papuošė svarbią žinią visuomenei siunčianti meninė instaliacija. Tai – elektronikos atliekų surinkimą Lietuvoje organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotas projektas „Senai elektronikai – naują skrydį!“ kartu su žinoma menininke Agne Kišonaite.
Instaliacija
Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną – meninė instaliacija Vingio parke / Giedriaus Akelio nuotr.

Instaliacijos kūrėja prie pamėgtos paukščių temos sugrįžo originaliai – sukūrė juos iš senų mobiliųjų telefonų, planšečių, ausinių, barzdaskučių, lygintuvų, ventiliatorių, elektroninių žaislų ir kitokios smulkios nebenaudojamos elektronikos įrangos.

Sparčiausiai augančios atliekos pasaulyje

„Nors pastaruoju metu daugiausia kalbėjome apie plastiko atliekų problematiką, tačiau, Jungtinių Tautų duomenimis, sparčiausiai auganti atliekų rūšis pasaulyje yra elektronikos atliekos. Dėl to pastaruoju metu pažangios valstybės deda pastangas, kad suteiktų senai, nebenaudojamai elektronikai naują skrydį, arba naują ciklą. Žiedinės ekonomikos ir atsakomybės principai įpareigoja ir kviečia mus rūšiuoti, rinkti, tvarkyti ir perdirbti elektronikos atliekas, ir šio proceso tikslai turėtų rūpėti visiems – pradedant politikais ir valstybės institucijomis bei baigiant eiliniais vartotojais. Tai yra ir pagrindinė meninės instaliacijos žinutė“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Giedriaus Akelio nuotr./Instaliacija yra pakelta į 4 m aukštį ir vienaip atrodo dieną, kitaip – prieblandoje
Giedriaus Akelio nuotr./Instaliacija yra pakelta į 4 m aukštį ir vienaip atrodo dieną, kitaip – prieblandoje

Anot L.Jurevičienės, Vingio parko prieigos ties M. K. Čiurlionio gatve projekto instaliacijai pasirinktos neatsitiktinai. Čia į Vilniaus istorijai reikšmingą gamtos kampelį veda gatvė, siejama su įvairiose srityse kūrusio ir pasaulyje žinomo lietuvių menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardu.

Technologijomis paremta instaliacija šioje vietoje simbolizuoja svarbų gamtai ir kultūrai įtaką turintį veiksnį, kurio negalime nepaisyti. Projektui tai suteikia rimtą pagrindą tapti sostinei svarbaus kultūrinio vyksmo – „Kultūros nakties“ festivalio – dalimi.

Menininkas negali likti nuošalyje

„Čiurlionio laikais menininkams užteko išryškinti gamtos grožį, didybę, paslaptingumą bei paskatinti grožėtis gamta. Šiandien, kai dėl naujų gamybos technologijų gamta ir žmogus pradeda jausti stiprų atoveiksmį, menininkas negali likti nuošalyje.

Šis projektas man buvo gera proga išsakyti savo poziciją apie aplinkosaugą, išnaudoti elektronikos technologijas savo kūrybiniam sprendimui ir sykiu pratęsti vieną pagrindinių savo kūrybos temų. Paukščiai įkvėpimo šaltiniu tapo ne viename ankstesniame mano projekte“, – pastebi menininkė A.Kišonaitė.

Giedriaus Akelio nuotr./Menininkė Agnė Kišonaitė
Giedriaus Akelio nuotr./Menininkė Agnė Kišonaitė

Ji taip pat pabrėžia, kad kūrybai jai ir anksčiau yra tekę pasitelkti panaudotus daiktus – taip ji išreikšdavo ir savo požiūrį į taupų, racionalų išteklių vartojimą.

„Jau ne pirmus metus matome tendenciją meno projektuose panaudoti pakuotes ar kitus panaudotus daiktus. Tiesa, ne visi šie projektai siunčia kokią nors svarbią aplinkosaugos žinią. Pastarasis projektas ypatingas savo užduotimi atkreipti dėmesį į elektronikos atliekų problemą ir visų atsakomybę, saugant gamtą ir save pačius.

Esame atsakingi už tai, kokią aplinką, kultūrą perduosime ateities kartoms. Ir ši kultūra – ne vien estetinius pojūčius sukeliantys meno kūriniai, bet ir tai, kaip vartojame ir tvarkome atliekas. Šioje instaliacijoje skrydis simbolizuoja atsakingą, tikromis vertybėmis pagrįstą santykį su pasauliu“, – aiškina menininkė.

Kviečia suteikti naują galimybę elektronikos atliekoms

Į 2,5 metrų kraštinę turintį kubą A.Kišonaitė sumontavo sniegenas, zyles, varnas, kuosas ir balandžius. Instaliacija yra pakelta 4 metrus virš žemės. Vienaip ji atrodys dieną, kitaip – tamsiuoju paros metu, įjungus LED apšvietimą. Vilniečiai ir sostinės svečiai šia instaliacija gales grožėtis iki rugsėjo 30 dienos.

Giedriaus Akelio nuotr./Nebenaudojami elektronikos prietaisai virto parodos eksponatais
Giedriaus Akelio nuotr./Nebenaudojami elektronikos prietaisai virto parodos eksponatais

„Mūsų projektas nėra pavyzdys, kaip galėtume panaudoti elektronikos atliekas. Kad sukurti, pagaminti ir saugiai atvirame ore eksponuoti tokią instaliaciją, reikia ne tik talento ir įkvėpimo, bet ir nemažai įvairių žinių. Mūsų projekte „Senai elektronikai – naują skrydį!“ skrydis reiškia naują elektronikos atliekų galimybę, jei atsakingai jas rūšiuosime, tinkamai išmesime, pasirūpinsime, kad šios atliekos patektų tik į įgaliotų tvarkytojų rankas.

Galiausiai viskas, kas gali būti perdirbama, turėtų būti panaudota naujos įrangos gamybai ir taip padėtų tausoti iškastinius bei ribotus žemės išteklius“, – aiškina EPA projektų vadovė L.Jurevičienė.

Ji taip pat primena, kad smulkiajai elektronikai, panaudotoms baterijoms ir dujošvytėms lempoms surinkti EPA turi gyventojams prieinamą surinkimo tinklą.

Specialūs konteineriai šioms atliekoms yra pastatyti prekybos centruose, bibliotekose ir kitose organizacijose. Stambiagabarites elektronikos atliekas EPA iš namų ūkių išveža nemokamai – tereikia užpildyti formą svetainėje www.epa.lt (nuoroda „Gyventojams“) arba tiesiog paskambinti telefonu +370 695 55111.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. Vykdydama savo veiklą EPA organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 67,6 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.

Daugiau informacijos teirautis: Neringa Baranauskienė, strateginių santykių valdymo agentūra „Flow“, tel. +370 699 95672, el. paštas neringa@theflow.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis