Tačiau interjero dizainerė, e-interjeras.lt tinklaraščio kūrėja Evelina Aleliūnienė sako, kad „didžioji dalis lietuvių skandinavišką stilių priskiria visiems interjerams, kurių sienos yra baltos“, ir todėl reikėtų įnešti daugiau aiškumo, kai kalbame apie skandinavišką interjerą.
– Kaip apibūdintumėte skandinavišką stilių?
– Sunku trumpai apibūdinti skandinaviško interjero bruožus, nes Skandinaviją apima kelios šalys, kiekviena jų turi savų bruožų. Labiausiai esu įsigilinusi į Švedijoje propaguojamą skandinavišką stilių, kuris man pačiai pats priimtiniausias. Pastarasis pasižymi itin gausiu tekstilės gaminių ir paveikslų / plakatų naudojimu.
Sofos ir foteliai nukloti pledais ir pagalvėmis, o grindys – kilimais. Ant sienų kabo didelės paveikslų galerijos (dažnai achromatinių juoda – balta – pilka spalvų). Nebijoma juodos spalvos, o medžio nėra tiek jau daug, kiek mėgsta lietuviai. Dauguma lietuvių kaip pagrindinį skandinaviško stiliaus bruožą įvardija baltos spalvos sienas, tačiau neretai skandinavų namuose sienos būna pilkos ar kitos spalvos.
Verta paminėti, kad skandinavai nėra linkę puikuotis savo finansine padėtimi ir teikti pernelyg daug reikšmės daiktams, todėl jų interjerai gana paprasti. Pastaruoju metu patys skandinavai drąsiai naudoja kitų stilių detales, tad skandinaviškas stilius tampa vis eklektiškesnis ir laisvesnis.
– Kodėl toks interjero stilius tapo toks populiarus Lietuvoje?
– Lietuvą su Skandinavija sieja artima geografinė padėtis, saulėtų dienų, kaip ir Skandinavijoje, mažiau nei lietingų ir apsiniaukusių, todėl lietuviai drąsiai priėmė baltą spalvą. Taip pat nepamirškime Lietuvoje atsiradusios IKEA, kuri savo kuriamus baldus pristato kaip skandinaviško stiliaus. Tad nenuostabu, jog skandinaviškas stilius taip išpopuliarėjo.
– Jūsų nuomone, lietuviai klaidingai įvardija skandinavišką stilių. Kaip manote, kodėl taip nutiko?
– Dėl per mažo domėjimosi interjeru ir dėl to, kad skandinaviško stiliaus pavadinimą imta naudoti visur ir visų, kurie girdėję tokį pavadinimą, todėl Lietuvoje šis stilius prarado savo esmę.
Atsiverskite bet kurį didesnį nekilnojamojo turto ar interjero portalą ir pamatysite, jog skandinaviško stiliaus etiketė lipdoma bet kam. Lietuvoje skandinaviško stiliaus interjerų yra mažuma. Didžioji dalis naujai sukuriamų interjerų yra šiuolaikiški, jeigu tai ne klasikinis ar kitas itin ryškius bruožus turintis stilius.
– Kuo patrauklus skandinaviškas stilius ir kokiems namams, žmonėms jis tinka labiausiai?
Kai pristatyta ir nupirkta be galo daug mažos kvadratūros butų, skandinaviškas stilius pasiteisina kur kas geriau nei, tarkim, klasikinis.
– Kalbant apie interjerus, žmonėms paprasta nuvažiuoti į IKEA, pasisemti idėjų iš ten sukurtų kambarių ir jas pritaikyti pas save. Tokius baldus labai mėgsta nuomininkai/nuomotojai ir tie, kurie dažnai atsinaujina interjerą.
Yra ir prabangesnis variantas, kai atsiranda žymiausių skandinavų dizainerių baldų, parduodamų tik specializuotose parduotuvėse. Tokį skandinavišką interjerą mėgsta aukštesnes pajamas gaunantys, norintys geresnės kokybės ir originalesnio dizaino žmonės, tad skandinavišką stilių galima susikurti bet kokios finansinės padėties asmenims.
Taip pat jis patrauklus tuo, jog vyrauja šviesios spalvos, kurios optiškai nemažina erdvės. Kai pristatyta ir nupirkta be galo daug mažos kvadratūros butų, skandinaviškas stilius pasiteisina kur kas geriau nei, tarkim, klasikinis.
– Rašote apie šiuolaikišką stilių – koks jis ir kokios detalės jam būdingos?
– Lietuvoje skandinavišku stiliumi galima vadinti labai mažą dalį interjerų, or tuos hibridinius, turinčius įvairių stilių bruožų interjerus, kurie visumoje atrodo lyg ir skandinaviški (nors ten tik baltos sienos, skandinaviško stiliaus kėdės ir vienas šviestuvas), reiktų vadinti šiuolaikiškais. Juose gausu tuo metu parduotuvėse randamų ir tuo metu madingų detalių, baldų ir sprendimų.
Jeigu interjere didžioji dalis yra skandinaviška, tačiau įmaišytos kelios kito stiliaus detalės, leisčiau sau tai vadinti skandinavišku stiliumi. Jeigu skandinaviško stiliaus mažuma, vadinčiau jį šiuolaikišku.
– Įdomu būtų išgirsti, kokie stiliai nukeliavo užmarštin arba, kitaip tariant, išgyvena atoslūgį?
– Nemanau, kad kuris nors stilius nukeliavo užmarštin – tiesiog kiti stiliai naudojami mažiau. Visada atsiranda žmonių, kurie nepasiduoda tendencijoms, masėms ir renkasi tokį stilių, kuris priimtinas ir artimas asmeniškai jiems. Būtent taip ir turėtų būti idealiu atveju.
Visiems linkiu įsiklausyti į save, nežiūrėti, kaip gyvena kaimynas, o kurti namus sau ir pagal save.