Moksleivio kambarys yra daugiafunkcinė erdvė, skirta mokytis, žaisti, miegoti, susitikti su draugais ar net kūrybiškai leisti laisvalaikį. Be to, suprantama, kad visi tėvai nori, jog kambarys būtų lengvai adaptuojamas ir vaikui augant.
„Pandemija lėmė, kad namuose daugiau laiko praleidžia ne tik tėvai, bet ir jų atžalos, todėl natūralu, kad reikėtų iš naujo susimąstyti apie tobulos vaikų erdvės sukūrimą, kurioje jie jaustųsi jaukiai ir galėtų būti maksimaliai produktyvūs“, – sako prekybos centro internete „Pigu.lt“ dizainerė Anna Ilmere.
Vaikų kambaryje – trys zonos
Viena iš pagrindinių taisyklių, kurių reikėtų laikytis planuojant vaikų interjerą, yra patalpų suskirstymas į zonas. Anot A.Ilmere, moksleivio kambaryje turėtų būti trys atskiros erdvės – žaidimų, poilsio arba miego ir mokymosi, kurios tiek vizualiai, tiek fiziškai būtų atskirtos viena nuo kitos.
„Toks interjero planavimas yra būtinas, jei norime užtikrinti, kad vaikas neperdegtų nuo pernelyg intensyvaus mokymosi, be to, į zonas padalintas kambarys atrodo tvarkingiau. Sukurti tokią aplinką gali padėti prie rašomojo stalo pritvirtinta pertvara – ją galima panaudoti ir kaip piešimo lentą. Ieškant alternatyvų, galima įrengti žaidimų kampelį laisvalaikį – tai ypač tinka 10-12 metų vaikams. Tokia zona turėtų atsirasto už rašomojo stalo arba jo šone, bet ne visiškai šalia. Tokiu būdu mokinys nematys savo žaislų, nesiblaškys ir bus linkęs mažiau švaistyti laiką“, – teigia dizainerė.
Ji pratęsia, kad planuojant žaidimų zoną, joje rekomenduojama įrengti piešimui skirtą sieną, lentą ar molbertą, taip pat galima pastatyti magnetinę lentą. Anot jos būtų galima prikabinti piešinius ar tvarkaraštį, iš raidžių dėlioti žodžius, o vėliau – nuotraukas, piešinius ar kitus daiktus.
„Taip pat pravers atskiras stalas, skirtas žaisti šachmatais, konstruoti kaladėlių statinius, dėlioti dėliones ar kurti rankdarbius. Nuo nulio įrengiant žaidimų zoną itin svarbu atsikratyti žaislų, kuriuos vaikas išaugo bei sutvarkyti jų laikymo sistemą. Rekomenduojama daiktus suskirstyti į kategorijas ir sudėti į dėžes ar krepšius. Be to, išrūšiuodami žaislus kartu su vaikais, juos mokysite tvarkos“, – sako A.Ilmere.
Ilgalaikis sprendimas sienoms – neutralūs tonai
Kambario sienos – dar vienas itin svarbus elementas, galintis prisidėti prie jaukios ir raminančios nuotaikos kūrimo. Dizainerė atkreipia dėmesį, kad galvojant apie vaikų kambario dažymą ar tapetų klijavimą, reikėtų rinktis neutralius spalvų tonus – baltą, smėlinį, šviesiai pilką, pilkai žalią arba melsvai pilką.
„Tokios spalvos – ilgalaikis sprendimas, nes vaikui augant, šiuos tonus galima išlaikyti kelis ar keliolika metų. Jei atžala užsimanys permainų – tereikės pakeisti baldus, užuolaidas ar dekoracijas, tačiau sienos išliks universalios. Tokie tonai netrukdo mokymuisi, žaidimams ar miegui“, – teigia pašnekovė.
Ji pratęsia, kad norint išlaikyti kontrastą su neutraliomis sienomis, į kambario interjerą būtina integruoti ir ryškesnių atspalvių: „Pakilios nuotaikos erdvei suteiks geltona, žalia, oranžinė, mėlyna ar ruda. Naudoti šių spalvų visame kambaryje nereikėtų, nes jos gali pradėti erzinti, tačiau galima pagalvoti apie praktiškus būdus, kaip įpūsti erdvei šiek tiek gyvybės. Tai padaryti padės įvairios dekoracijos – kalendorius, žemėlapis, gaublys, plakatai ar paveikslai. Tiesa, atsižvelkite į tai, ką mėgsta jūsų atžala ir nepersistenkite – daiktų perteklius dar niekam nepadėjo.“
Rekomenduoja rinktis funkcionalius baldus
Kaip ir mokykloje, taip ir namuose moksleiviui turi būti sudarytos ergonomiškos mokymosi sąlygos. Jausdamasis patogiai, vaikas gali geriau susikaupti ir dirbti produktyviau. Be to, specialistai pastebi, kad jei mokinys ilgą laiką sėdi netinkamoje padėtyje, gali sutrikti tinkamas raumenų vystymasis. Tai gali lemti tokias problemas kaip nugaros ir sąnarių skausmą, galvos skausmus.
„Net jei prie nuotolinio mokymo šiemet vaikai negrįš, jie vis tiek turės ruošti namų darbus, leisti daug laiko kambaryje. Todėl ypač svarbu, kad jų kambaryje esantys baldai būtų patogūs ir ergonomiški. Pirmiausia baldus yra itin svarbu pritaikyti prie mokinių ūgio. Kadangi vaikai auga labai greitai, vieni geriausių sprendimų – „transformuojami“ baldai, pavyzdžiui, stalas, kurį galima reguliuoti pagal aukštį ir pasvyrimą arba ergonomiška kėdė su atlošu, padedančiu išlaikyti natūralų stuburo išlinkimą“, – sako A.Ilmere.
Kalbėdama apie efektyvų mokymąsi prie stalo, dizainerė išskiria kelis svarbius aspektus: „Stalo aukštis turėtų būti toks, kad vaikui nereikėtų kelti pečių, kai alkūnės padėtos ant stalo viršaus – tai sukelia raumenų įtampą, kenkia mokinio nugarai. Tinkamas stalo aukštis yra apie 2-3 cm žemiau vaiko krūtinės lygio, taip pat rekomenduojama laikytis minimalaus atstumo tarp kėdės ir stalo, neprisislinkti prie pat.“
Svarbu pagalvoti ir apie apšvietimą
Artėjant ilgiems rudens vakarams, svarbu nepamiršti ir tinkamo vaikų kambario apšvietimo. Pasak A.Ilmere, jis turėtų tolygiai, nei per ryškiai, nei per blankiai apgaubti visą erdvę.
„Pagrindinį kambario šviestuvą galima papildyti sieniniu, staliniu ar grindų šviestuvu. Nepamirškite, kad skaitymas ar mokymasis, kuomet šviesa krinta tik iš viršaus, kenkia vaiko regėjimui. Todėl ant darbo stalo rekomenduojama turėti reguliuojamą LED šviestuvą. Norint, kad jis neakintų mokinio – jis turėtų būti ne ryškesnis nei 60 W. Jei jūsų vaikas yra kairiarankis, rekomenduojama šviestuvą statyti dešinėje, o jei dešiniarankis – kairėje“, – tvirtina dizainerė.