Daiva save vadina „žmogumi nuo asfalto“ arba daržininke-mėgėja. Jos pomėgis – pomidorų auginimas. Tačiau auginimas ne šiaip sau ir ne tradicinių pomidorų, tačiau įvairių veislių.
Pomidorus Daiva augina dviejuose šiltnamiuose ir turi apie tris šimtus skirtingų jų veislių. Pasak moters, pasaulyje yra per tūkstantį skirtingų pomidorų rūšių, kurios skiriasi savo skoniu, dydžiu, spalvomis.
„Šiam sezonui sėjau apie 200, nes šiltnamiai ne guminiai, visi daigai netelpa“, – juokėsi D.Stonkuvienė.
„Pomidoras man pats gražiausias augalas. Nežinau nė vienos kitos daržovės, turinčios tokią spalvinę gamą: nuo balto iki juodo. Fantastiško grožio“, – kalbėjo Daiva.
Pomidorų mandalas Daiva dėlioja jau kelis metus, o idėja atsirado visiškai netikėtai, rudens pradžioje skinant pomidorus. Tada, kai augino nemažai skirtingų rūšių ir spalvų pomidorų. Daiva tąsyk juos sudėjo ant didelio stalo terasoje, ir taip kilo mintis sudėlioti daržoves pagal spalvas.
„Vieni mandalas piešia, o aš dėlioju iš pomidorų. O šią savaitę sudėliojau ir iš grybų – svetainėje, ant grindų bežiūrėdama televizorių. Tai kaip meditacija.
Kalbant apie pomidorus, niekada neskaičiavau, kiek jų užauginu kilogramais, tačiau man svarbu jų spalvos, rūšys. Pomidorus valgome, ruošiame jų žiemai, tačiau nemažai išdalinu ir draugams“, – kalbėjo pašnekovė.
Kiek vienoje mandaloje yra pomidorų, moteris sako taip pat nežinanti, nes jų neskaičiuoja, tačiau keli šimtai – tikrai: „Vien vyšninių, ko gero, daugiau kaip šimtas. Kai taip dėlioji pomidorus, prisimeni ir jų veisles, kada kokį sodinai, svarstai, kurias veisles sodinsi kitais metais, kurių atsisakysi.“
Mandalą iš pomidorų Daiva sudėlioja maždaug per pusdienį, o terasą šis kūrinys puošia kelias dienas: vėliau pomidorai ima gesti.
Atradusi pomėgį – pomidorų auginimą – Daiva ėmė vis daugiau domėtis skirtingomis jų rūšimis.
Kai kurias pomidorų rūšis auginimui moteris siunčiasi iš užsienio, kai kurias įsigyja iš Lietuvos augintojų.
„Perku iš kolekcininkų Lietuvoje. Kai buvau pomidorų festivalyje, sudomino lietuviškas pomidorų paveldas, moterys, kurios jį puoselėja. Įspūdinga, kad iš senolių kažkas dirba tam, kad surinktų pomidorų rūšis iš kaimų.
Mane tai sudomino, ėmiau aplinkinių prašyti, kad jei žino, pažįsta vyresnių žmonių, auginančių veislinius pomidorus, – pasidalintų šia informacija“, – kalbėjo Daiva.
Šią vasarą D.Stonkuvienė dalyvavo Kaune, III forte vykusioje veislinių pomidorų parodoje, taip pat Kauno rajone vykusiame pomidorų festivalyje.
„Jis vyko Krūvanduose, pas Jurgą Grigo. Nesvarbu, kad lijo, bet buvau iki pat galo. Pati Jurga labai įdomiai pasakojo apie pomidorų auginimą, apie veisles, kiekvienam buvo paruoštos dėžutės, maišeliai, žymekliai, ragavom visus pomidorus, o sėklytes dėjomės į paruoštą tarą, rašėmės pavadinimus, rinkom skaniausius“, – kalbėjo D.Stonkuvienė.