Ligi šiol visas vasaras dirbdavau, o žiemas leisdavau keliaudama ir savanoriaudama Europoje bei Pietryčių Azijoje. Šį rudenį ir žiemą turėjau praleisti Japonijoje, tačiau dėl viruso teko keisti savo planus.
Kai oficialiai tapau bedarbe ir sužinojau, kad gausiu pašalpą – apsidžiaugiau, ir tikrai negaliu sakyti, kad tikėjausi daugiau negu gaunu dabar. Bet čia galbūt pinigai, kuriuos turiu atsidėjusi „juodai dienai“, kalba už mane.
Prieš kelias dienas diskutavome su draugu taupymo ir maisto temomis. Kai jis pasakė, kad per mėnesį sugeba išleisti vien produktams ir kavinėms 600 eurų, man akys ant kaktos išsprogo!
Aš pati stengiuosi kuo dažniau gaminti namuose, bet kad ir kokį patiekalą sugalvočiau, kad ir kiek daug bevalgyčiau – tiek išleisti maistui gyvenant vienam atrodo tiesiog neadekvatu. Tuomet mums gimė idėja sutalpinti mano norus į valstybės suteikiamus 240 eurų.
Gruodžio 1-ąją pasitinku su eksperimentu, kurio tema šiomis dienomis, tikiu, yra ne tik aktuali, bet ir įdomi. Kalėdų laikotarpiu aplinka įnirtingai siūlo viską pirkti ir leisti pinigus daiktams, kurių tau greičiausiai net nereikia. O aš norėčiau paskatinti elgtis atvirkščiai ir šį mėnesį praleisti taupiai ir jaukiai gaminantis maistą bei būnant namuose.
240 eurų – maistui, mokesčiams ir net dovanoms
Užimtumo tarnyba man skiria dvi išmokas: bedarbės pašalpą – 198,17 eurų ir savarankiškos darbo paieškos pašalpą 42,49 eurų. Iš viso – 240,66 eurų.
Šį mėnesį skirsiu bandymui išgyventi už šiuos pinigus kuo mažiau save varžydama. Planuoju, jog man užteks šių pinigų viso mėnesio maistui, kurį gaminsiuosi namuose, buto komunaliniams mokesčiams apmokėti ir rankų darbo kalėdinėms dovanoms paruošti.
Kai papasakojau draugams apie šiuos tikslus – visi sakė, kad „iškritau iš medžio“ ir man tikrai nepavyks. Tik taupieji tėvai ir sesės tikėjo, kad užduotį įveikti galiu.
Man, žinoma, dar didesnis azartas sukilo, kad įrodyčiau pažįstamiems, ypač jaunimui, jog susidėliojus prioritetus, pasidarius sąrašą ir atsakingai pažvelgus į vartojimą bei švaistymą, mes galime pakeisti savo įpročius ir gyventi protingiau.
Aišku, šio eksperimento lūkesčiai nėra maži! Noriu įrodyti, kad net ir gerokai užaugus maisto produktų kainoms mūsų šalyje įmanoma gyventi skaniai ir nesusiveržus diržo iki tolimiausios „akutės“. Šansų turiu nemažai, bet kol kas negaliu garantuoti dėl eksperimento sėkmės.
Visa informacija, ką pirkau ir ką iš produktų gaminau, – žemiau straipsnyje. Tad galite eksperimente dalyvauti kartu su manimi – kiekvieną savaitę pristatysiu naują meniu.
Galite eksperimente dalyvauti kartu su manimi – kiekvieną savaitę pristatysiu naują meniu.
Pirkiniai, kurių užteks mažiausiai savaitei
Mano namai sulig eksperimento pradžia tikrai nebuvo tušti, turiu maisto likučių šaldytuve, šaldymo kameroje ir lentynose, taigi pirkinių sąrašas neatspindi absoliučiai visų mano turimų produktų.
Produktai, kuriuos rinkausi, visiškai nesiskyrė nuo tų, kuriuos perku įprastai. Žinoma, jei kito gamintojo sviestas ar aliejus turi nuolaidą – tikrai nesigėdiju tam kartui juos įsigyti.
Bakalėja, konservai:
- Aliejus
- Grikių kruopos
- Konservuotas tunas
- Marinuoti agurkėliai
- Makaronai
- Konservuoti lupti pomidorai
- Kukurūzų kruopos
- Perlinės kruopos
- Menkių kepenėlės
Gendantys produktai:
- Pienas
- Pasukos
- Rikotos sūris
- Tarkuotas „Džiugo“ sūris
- Varškė
- Saliamis
- Silkė
- Kiaušiniai
- Grietinė
- Mocarela
- Sviestas
- Malta jautiena/kiauliena
- Vištos šlaunelių mėsa
Daržovės, vaisiai:
- Bananai
- Bulvės
- Kininis kopūstas
- Svogūnai
- Paprikos
- Apelsinai
- Burokėliai
- Saliero šaknis
- Svogūnų laiškai, krapai
- Agurkai
- Laimas
- Mangas
- Pomidorai
Buitis:
- Skalbiklis
- Šiukšlių maišai
Išleista: 44,36 euro
Ką gaminsiu visą savaitę
Patiekalus dažniausiai sugalvoju pagal tai, kiek turiu laisvo laiko, ir pagal tos dienos nuotaiką. Kartais būna, kad visai valgyti nesinori ir vieną iš dienos patiekalų tiesiog ištrinu, bet vardan įdomumo sudariau preliminarų meniu.
Antradienis
- Pusryčiai: vakar dieną keptos bandelės su dešrele
- Pietūs: makaronai su mėsos kukuliais, pomidorais, kietuoju sūriu
- Vakarienė: silkė su bulvėmis, žolelėmis ir agurkėliais
Trečiadienis
- Pusryčiai: omletas su šviežių daržovių salotomis
- Pietūs: azijietiški rankų darbo makaronai su mėsa
- Vakarienė: burokėlių sriuba ir sumuštinis su silke
Ketvirtadienis
- Pusryčiai: lietiniai blynai su džemu
- Pietūs: saliero šaknies ir bulvių košė su vištiena
- Vakarienė: perlinių kruopų rizotas su kietuoju sūriu
Penktadienis
- Pusryčiai: grikiai su sviestu ir kepintomis sėklomis
- Pietūs: bulvių virtinukai su džiovintais grybais arba saliamiu
- Vakarienė: menkių kepenėlių ir kiaušinio užtepėlė su duona
Šeštadienis
- Pusryčiai: varškės virtinukai
- Pietūs: makaronai su tunu ir daržovėmis
- Vakarienė: pupelių sriuba
Sekmadienis
- Pusryčiai: virtas kiaušinis su duona, mėsyte ir daržovėmis
- Pietūs: koldūnai su mėsa, sriubos likučiai
- Vakarienė: tuno tartaras
Pirmadienis
- Pusryčiai: blynai su varške
- Pietūs: naminiai azijietiški makaronai
- Vakarienė: aštri morkų ir kokoso pieno sriuba su tortilijomis
Susitikime kitą pirmadienį, paruošiu istorijų, kaip sekėsi, nuotraukų, naujos savaitės meniu, ir tikiuosi, jau aiškiau matysis, kas buvo teisūs – ar mano draugai, ar tėvai.
Skanaus ir iki!