Ir tos emocijos, kalbant apie šiuolaikinius unitazus, ne toks jau iš piršto laužtas reikalas... Pamenu, kaip vienas žinomas dizaineris gal prieš dešimtmetį neformaliame pokalbyje pasakojo apie unitazus su apiplovimo funkcija, su kuriais pirmą kartą susidūrė Japonijoje. Šioje šalyje tokie unitazai jau prieš kelis dešimtmečius buvo ne išskirtinės prabangos, bet įprastinės higienos standartas, todėl masiškai montuojami ne tik namuose, bet ir viešbučiuose. Būtent jis ir paleido sparnuotą frazę, kad naudojimasis unitazu išties gali kelti teigiamas emocijas. Ir ne tik nuostabą. Kurgi ne, kai apiplovimui gali reguliuoti vandens temperatūrą, srovės stiprumą, dangtis automatiškai sušyla, o pat unitazas netgi turi integruotą radijo imtuvą...
Ir nors tokie unitazai dėl masiškumo iki šiol laikomi japonišku fenomenu, mažai kam žinoma, kad pirmieji tokie įrenginiai dar šeštojo dešimtmečio pabaigoje buvo sukurti... Šveicarijoje. Ir šiandien Šveicarija išlieka didžiausia šių prietaisų rinka Europoje, nors jie sparčiai populiarėja ir kitose šalyse, ypač Vokietijoje. Bet iki japonų europiečiams vis dar toli – 1995 metais šioje šalyje buvo parduota... 900 000 unitazų su apiplovimo funkcija, o 2017 metais – 4,7 milijono. 2017 metų duomenimis daugiau kaip 83 proc. visų unitazų šioje Azijos šalyje yra su apiplovimo funkcija.
Apskritai šiuolaikiniams unitazams jau taikomi žymiai aukštesni higienos, vandens taupymo standartai. Galbūt šiam prietaisui skirtos technologijos tobulėja sparčiau nei keičiasi žmonių požiūris, įpročiai ir prioritetai, ypač Lietuvoje, tačiau visada atsiras žmonių, ir jų tikrai daugės, kurie norės investuoti į vieną prietaisą su unitazo, bidė funkcijomis ir įvertins tą išskirtinį komfortą. Tad ką jiems būtų galima pasiūlyti?
Flagmaną...
Šveicarų santechninės įrangos kompanijos „Laufen“ išmanusis unitazas „Cleanet RIVA“ tikrai nusipelno flagmano statuso. Ko gero nėra geresnio varianto tiems, kurie apie išmanius unitazus jau yra girdėję, gal ir norėtų įsigyti, bet vis dar abejoja, ar tokia investicija apskritai gali pasiteisinti. „Laufen“ šį modelį kūrė su kita šveicarų technologijų įmone „Noventa“ ir dizaineriu Peteriu Wirzu. Dizaino autorius akcentavo, kad Europos vartotojai nenori išmanaus unitazo, kuris atrodytų lyg sudėtingas, pačių įvairiausių, dažnai ir nelabai reikalingų funkcijų prifarširuotas prietaisas. Šveicarai labai kritiškai ir kruopščiai atrinko, kas būtina ir svarbu asmeninei higienai, sveikatai. Tad šiame prietaise tokių perteklinių funkcijų, kaip, tarkim, radijo imtuvas, čia tikrai nerasite. Visos „Cleanet RIVA“ inovacijos meistriškai integruotos į keraminį dubenį. Šiame unitaze reguliuojamas vandens srovės intensyvumas ir temperatūra, veikia automatinė oro gaiviklio sistema, pritaikyta visiškai naujo lygio higienos koncepcija, kai sistema reguliariai praplaunama 70 laipsnių temperatūros vandeniu ir tokiu būdu užtikrinama švara ir higiena ne tik keraminio puodo paviršiuje, bet ir visoje vandens cirkuliacinėje sistemoje. Keramikos paviršius padengtas specialia nešvarumams atsparia glazūra LCC („Laufen Clean Coat“), ir, žinoma, „Cleanet RIVA“ įdiegta „Rimless“ technologija su specialiu vandens paskirstymo žiedu, kuris ne tik maksimaliai apsaugo nuo nešvarumų, palengvina priežiūrą, bet ir padeda ženkliai taupyti vandenį. Unitazas maksimaliai apsaugotas ne tik nuo bakterijų, nešvarumų, bet ir kalkių – sistema nuolat nukalkinama. Ir viskas itin aiškiai ir paprastai valdoma elegantiška nerūdijančio plieno valdymo rankenėle prie dangčio. Taip, aš irgi kažkodėl pagalvojau apie „Apple“ telefoną...
...ir jo mažesnį brolį...
Susipažinus su „Cleanet RIVA“, atrodo, belieka giliai atsidusti – velnias, šis daikčiukas lyg kosminis laivas, tai greičiausiai ir kainuoja kosminius pinigus. Tačiau šveicarai nepamiršo savo pažado sukurti išmanų unitazą, įperkamą didesniam vartotojui skaičiui. „Cleanet NAVIA“ – lyg jaunesnysis tos pačios šeimos brolis, kuris, perėmęs geriausius vyresniojo bruožus, turi ir savų pliusų. Šis modelis žymiai kompaktiškesnis (vos 58 x 36 cm), bet dizaino autorius tas pats Peteris Wirzas, o prietaisas turi visas pagrindines į keramiką integruotas funkcijas kaip ir „Cleanet Riva“, tokias kaip nešvarumams atsparią glazūrą LCC, nukalkinimo sistemą, aiškų valdymą ir kitas. Palyginimui – jei „Cleanet Riva“ turi apie 30 skirtingų funkcijų, susijusių su higiena, valdymu ir komfortu, tai „Cleanet Navia“ sąraše jų yra apie 20, bet tai labiau privalumas nei trūkumas. Ne kiekvienam tiek funkcijų tikrai reikia. Su šiuo modeliu šveicarai siūlo kompaktiškesnį variantą su šiek tiek mažiau funkcijų, konkurencingesne kaina ir nenuginčijamu pranašumu prieš vyresnėlį mažose vonios kambario erdvėse.
Pastatomą išmanų unitazą arba išmanų... dangtį
Ispanų kompanijos „Roca“ dar vienas Europos santechnikos gigantas, į kurio išmanius unitazus taip pat verta atkreipti dėmesį. Tik neskubėkite su ispanų gamintoju neturėti nieko bendro. Ši kompanija sukūrė nemažai inovacijų vonios kambariui. Tarkim, prieš šešerius metus „Roca“ pristatė pirmąją pasaulyje revoliucinį integruotą praustuvo ir unitazo modelį „W+W”, kuriame iš praustuvo vanduo panaudojamas ir unitazo nuplovimui, o išmanių unitazų (r)evoliuciją „Roca“ pradėjo dar 1997 metais, diegdama ir tobulindama įvairias technologijas, o 2016 metais pristatė dėmesio vertą „In-Wash Inspira“.
Nuo šveicariškų analogų jis pirmiausia skiriasi tuo, kad išmanios funkcijos integruotos ne tik į keramiką, bet ir dangtį. Be to, šis modelis turi ne tik pakabinamo, bet ir pastatomo unitazo versiją, kas tampa labai rimtu privalumu, jei potinkinio rėmo vonios kambaryje nėra galimybių įrengti. Unitazo dangtis gaminamas iš patentuotos SUPRALIT® medžiagos, kuri žymiai atsparesnė cheminiam poveikiui, pageltimui, yra higieniškesnė, lengviau prižiūrima dėl lygaus paviršiaus ir suapvalintos formos. „In-Wash Inspira“ turi visas pagrindines funkcijas, kad naudojimasis būtų patogus ir komfortiškas: pradedant reguliuojamomis vandens temperatūros, džiovinimo funkcijomis ir baigiant LED naktiniu pašvietimu.
O ieškantiems išties ekonomiško sprendimo „Roca“ siūlo išmanų dangtį „Multiclean“, su apiplovimo funkcijomis. Šį dangtį galima montuoti ant jau turimo unitazo, reikalingos tik vandens padavimo ir elektros šaltinio jungtys. Pačiame dangtyje sumontuotas reguliuojamas bidė antgalis, judesio jutiklis, elektros energiją taupančios technologijos. Ekspertai sako, kad tai tikrai ekonomiškiausias variantas norintiems turėti unitazą su bidė funkcija.
Tad rinktis tikrai yra iš ko. Esminis klausimas – ar įsirenginėjant vonios kambarį išmanūs unitazai jau turėtų atsidurti prioritetų sąraše. Kai rinkoje jau yra tokių variantų, būtų pats laikas.