2015 11 19

Jaukios valandos su šeima: 12 idėjų nuolatiniam klausimui „Ką veikti?“

Kas penktas (21 proc.) lietuvis nėra patenkintas pusiausvyra tarp darbo ir namų („Eurobarometro“ tyrimas, 2014 m. balandis). Bet gal įmanoma pradėti keisti ir kitaip pažvelgti į tą voverės ratą, kuris, regis, įsuka ir nepaleidžia?
Šeima.
Šeima. / Fotolia nuotr.

Lapkričio 19-ąją įmonė „Eika“ skelbia Namų diena. Vis daugiau įmonių palaiko iniciatyvą – bent vieną dieną metuose skatina savo darbuotojus iš darbo grįžti namo anksčiau – ir dėl savęs, ir dėl savo šeimos. Vis sunkiau suderinti darbą ir namus, ypač tapus tėvais. Jie darbe praleidžia daugiau laiko nei vienišiai (2014–2015 m. atliktas „Ernst&Young“ tyrimas).

Net nereikia ir išsamių studijų, kad prisimintume, kad bent prieš 15–20 metų mes daugiau laiko praleisdavome namuose nei dabar. Aišku, pagausėjo „išeinamųjų“ pagundų, nes žmonės dabar daugiau laiko gali skirti savęs tobulinimui, saviraiškai, savirealizacijai: eina į kalbų kursus, sportuoti, šokti, pagaliau susitikti su draugais ne namuose, o kokioje viešoje vietoje.

Tačiau, kad ir kokios idealios sąlygos būtų saviraiškai, žmogus be namų – kaip be šaknų. Turi į juos grįžti, o svarbiausia – norėti grįžti ten, kur gera, jauku, miela, kur nebereikia kopti karjeros laiptais, įrodinėti savo siekių, pagrįsti savo planų, tikėtis apdovanojimų...

Taip pat skaitykite: Motinystė ir Zodiako ženklas: kokia esate savo vaikams?

Namų erdvę, atmosferą kuria patys namų šeimininkai. Tačiau, kad ir kokie kūrybiški, rūpestingi bei sumanūs jie būtų, kartais po darbų tenori pailsėti ir jau „nebedirbti“ namuose dar ir namų fėja ar dosniu karaliumi.

O dažniausiai tada ir užklumpa tas klausimas: „O tai ką veikti?“. Nebūtina kiekvieno vakaro namuose paversti veiksmo filmo aikštele, tačiau paskirti kokią nors dieną per savaitę ritualui visai nesudėtinga. Žiūrėk, paskui tas ritualas taps laukiamas, taip susiformuos ir jūs šeimos tradicijos. Pabandome?

Štai idėjos Namų dienai su šeima:

Pabėgimas iš darželio. Vaikus pasiimate po vakarienės, nes norite iki galo, kaip dori lietuviai, išspausti šią dieną? Visai nebūtina. Pasiimkite mažylį anksčiau ir nueikite su juo į kiną. Jei yra mokyklinio amžiaus vaikų, galite pasiūlyti namie drauge pažaisti jų pasirinktą kompiuterinį žaidimą. Tik būtinai drauge, o ne kiekvienam sulindus į savo išmanius įrenginius!

Gamtos tyrinėtojai. Net jei vėjuota ar lietinga pavakarė, pasivaikščiokite. Rinkitės naują maršrutą. Pasižvalgykite į statinius, pasirinkite prikritusių šakelių ar akmenukų. O jei yra vandens telkinys šalia, galite ir kokį laivelį paleisti su užrašytu noru. Tegu plaukia!

Guminių batų diena. Kokie tie tėvai stropūs, kaip jie vaikus saugo – kad tik nepargriūtų, nesusipurvintų, nesušlaptų... O gal kaip tik paskelbti dienų be tabu? Pasitaškyti po balas, sušlapti lietuje ir greitai mauti namo gerti arbatos su medumi... Vis dar valdo baimė, kad vaikas peršals, susirgs? O gal jūsų saugikliai per daug dideli? Pamąstykite – gal vaikas serga būtent dėl to, kad itin steriliai ji auginate.

Fotolia nuotr./Lietus
Fotolia nuotr./Lietus

Taip pat skaitykite: 7 priežastys, kodėl verta pasitikrinti sveikatą dabar

Stalo žaidimai. Domino? Ne tik! Išsitraukite savo vaikystės žaidimą (tarkim, „Cirkas“) arba gal netgi bendrai, su vaikais, nupieškite žaidimų lauką su langeliais – su kliūtimis ir apdovanojimais – ir pašėlkite! Ridendami kauliuką stenkitės kuo greičiau pasiekti finišą. 

Vaikams patiks laiką leisti drauge, o jūs taip mokysite vaiką pralaimėti, mokysite susitaikyti su kito pranašumu, gal net įveikti savo pyktį ir mokėti pasidžiaugti drauge su kitais. Žaidimas – puikus būdas vieniems kitus pažinti. Net ir suaugusieji vedasi kolegas į golfo ar teniso aikštynus ir įdėmiai stebi partnerio charakterį bei rodomas emocijas...

Grupinė vakarienė. Gaminkite vakarienę visi kartu: kas nuskus bulves, kas supjaustys daržoves, kas sumals mėsą ir pagardins ją prieskoniais. Pasiskirstymas pareigomis ir laukimas, ką gi pavyko visiems sukurti, gali išties suteikti adrenalino ir bendro džiaugsmo.

Namų kinas. Išsirinkite visi drauge filmą (gerai bus ir burtų keliu: užrašykite norimo pažiūrėti filmo pavadinimą ant lapelių ir vieną nežiūrėdami ištraukite) ir pažiūrėkite. Būtinai po to aptarkite, pakalbėkite apie motyvus, kodėl herojus taip pasielgė ir pan. Stebėkite, kaip vaikai moka jausti užuojautą, reikšti emocijas. Tegu kiekvienas pasako svarbiausią mintį, ką suprato apie filmą.

Dailininko studija. Dabar „ant bangos“ spalvinimo atvirukai, tai siūlome nusipirkti jų bei spalvotų pieštukų ir visiems drauge spalvinti po pasirinktą atviruką. Arba net pasiskirstyti komandomis, tarkim, vieną piešinį tegu spalvina dviese.

Tėtis dainuoja?! Kodėl gi ne – juk jūs estae nerealioji šeimynėlė. Ji gali viską – net ir džiaugsmingai leisti laiką... nusidainuodama.

Nuspalvinti darbeliai tegu papuošia šaldytuvą ar tuščią sieną prieškambaryje. Galite net ir vietą šeimos darbams rinkti kartu!

O jei spalvinti nepatinka (nors tai labai išvalo galvą ir moko derinti spalvas), tai nuspirkite akrilinių dažų, paruoštą rėmelį su drobe ir… leiskite šėlti fantazijai.

Sugadinti būsimo garsaus menininko darbo čia neįmanoma – vis kažkas pavyks (tikrai ne prasčiau nei drambliui ar šimpanzei, kurių kūrybos darbus paskui peržiūri milijonai YouTube vartotojų).

Knygos herojai. Iš namų bibliotekos išsirinkite knygą balsuodami ir skaitykite. Arba pasirinktu balsu (plonu ar storu kiekvienas po kelis sakinius), arba pasiskirstę atitinkamais herojais. Intonacijos – būtinos!

Karaokė vakaras. Net nereikia ir smulkiai aiškinti, kiek dainų vakaras padovanos džiaugsmo, juoko ir gerų emocijų! Tėtis dainuoja?! Kodėl gi ne – juk jūs estae nerealioji šeimynėlė. Ji gali viską – net ir džiaugsmingai leisti laiką... nusidainuodama :)

Kurti istoriją. Susėdę ratu pasakysite po sakinį ir taip kursite istoriją. Viskas turi būti „į temą“. Būtina klausytis, ką sako kiti, nes reikės pridėti detalių, vystyti siužetą, pakreipti netikėta linkme... 

Fotolia nuotr./Mama ir dukra
Fotolia nuotr./Mama ir dukra

„Aš tau dėkoju už...“. Retai dėkojate savo šeimos nariui už kažką? Surenkite „ačiū“ vakarą. Susėskite patogiai ant grindų, vaikų mėgiama lotoso poza, ir ratu visi pasakykite po sakinį, už ką dėkojate ir kam.

Pavyzdžiui: „Dėkoju mamai, kad ji padeda rankšluosčius ant gyvatuko, o ryte jie būna šilti“ arba „Dėkoju Martynui, savo broliui, iš kurio mokausi kantrybės ir nesusinervinti, kai supykstu“.

Raskite net menkiausią dalyką, už ką galite padėkoti. Taip vaikai matys, kad šeima vertina vienas kitą, yra stiprus kumštis, o visi yra tarsi tame burbule, kaip animaciniame  filmuke „Nerealieji“. Frazes galite, beje, keisti: „Mane prajuokina, kai tu...“, „Būnu laimingas, kai tu...“.

Taip pat skaitykite: Baltas minimalizmas 250 kv. metrų namo erdvėje

Užsišaldykite ledų. O kol užsiimsite anksčiau minėtomis veiklomis, prieš tai galite ir pasigaminti ledų. Per 3–4 valandas jie užšals ir galėsite pasimėgauti gardžiais kąsneliais vakare!

Jogurtiniai ledai su uogomis
Receptas: Jogurtiniai ledai su uogomis
10 asmenims
Pagaminsite per 25 min.
3.9 / 17
Receptas
Ingredientai
Avietės: 500.00 g
Serbentai: 200.00 g (raudonųjų)
Grietinėlė: 350.00 ml (neriebios)
Jogurtas: 300.00 ml (natūralaus)
Citrinos: 1.00 vnt. (sulčių)
Miltelinis cukrus: 1.00 valg. š.
Sausainiai: 150.00 g (migdolinių sausainių, labai tinka itališki „Amaretti“)
Kaip gaminti

1. Šviežias uogas suberkite į indelį ir apie valandą palaikykite šaldiklyje. Jogurtą sumaišykite su cukrumi ir citrinos sultimis. Atsargiai įmaišykite gerai išplaktą grietinėlę, sušalusias uogas ir trupintus sausainius.

2. Masę sukrėskite į šalčiui atsparią dėžutę ir laikykite šaldiklyje apie 3–4 valandas. Kai ledai visiškai sušals, dėžutę uždenkite.

3. Taip paruošti ledai šaldiklyje gali stovėti iki kelių mėnesių. Jeigu ketinate valgyti iš karto, galite ledus išskirstyti mažomis porcijomis į šalčiui atsparias formeles ar indelius ir užšalusius patiekti svečiams.

Gamindama šį patiekalą galite naudoti ir šviežias, ir šaldytas uogas.

Pagaminsite per 25 min. (neskaičiuojant šaldymo laiko).

Suskleisti
Jogurtiniai ledai
Receptas: Jogurtiniai ledai
3 asmenims
Pagaminsite per 30 min.
3.6 / 22
Receptas
Ingredientai
Jogurtas: 250.00 ml (liesas)
Sultys: 100.00 ml (mėgstamos)
Vanilė: 1.00 arbat. š. (šlakelis vanilės ekstrakto)
Braškės: 100.00 g (arba mėlynės, arba bet kokios kitos uogos pagal skonį)
Kaip gaminti
  1. Sutrinkite braškes iki vientisos masės arba galite smulkiai supjaustyti, sumaišykite su jogurtu, sultimis, vanilės ekstraktu ir mėlynėmis.
  2. Tuomet supilkite į specialias formeles ir šaldykite šaldiklyje apie valandą. Ištraukite, įsmeikite medinius pagaliukus ir palikite dar 4 keturioms valandoms.
Suskleisti

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis