Iškrenta ar įstringa
Veterinarijos gydytoja, „PetCity“ klinikos vedėja Margarita Rukštelytė šiltuoju metų laiku kartais per dieną sulaukia net kelių nesėkmingai ant žemės nusileidusių gyvūnų. „Dažniausiai tokiais pacientais tampa katės, norinčios pasimėgauti pirmaisiais saulės spinduliais ir pasišildyti saulėje, arba, atsisėdusios ant palangės, stebinčios pro šalį skrendančius paukščius“, – sako gydytoja. Smalsūs, aplinką mėgstantys stebėti gyvūnai paslysta, kai pernelyg įsidrąsinę lipa ant lango krašto, bando pagauti pro šalį skrendančius paukščius ar drugelius.
Tačiau gyvūnai gali susižaloti ne tik iškritę ant žemės, bet ir įstrigę pravirame lange. „Šeimininkai dažnai palieka pravirus langus, o katės, norėdamos pagauti drugelį ar tiesiog užlipti ant lango, užstringa V formos tarpe“, – apie dažnai nė nenumanomą pavojų kalba M.Rukštelytė. Ji pastebi, kad tokie langai augintiniui tampa mirtinais spąstais, nes įstrigusios katės labai intensyviai muistosi ir stipriai susižaloja: „Atsiranda hematomos, raiščių, nervų ir raumenų pažeidimai. Katės susilaužo dubens ir stuburo kaulus, kartais net uždūsta“, – skausmingas pasekmes vardija gydytoja.
Pasak jos, į tokią situaciją augintiniai dažnai patenka šeimininkams nesant namie. „Katės ilgai kankinasi ir miršta agonijoje, todėl jeigu pastebėjote V formos lango tarpe užstrigusią katę, būtinai praneškite spec. tarnyboms“, – nelikti abejingiems prašo veterinarijos specialistė.
Kodėl nusileidimas nepavyksta?
M.Rukštelytė pritaria populiariai nuomonei, kad katės – plastiški gyvūnai, sugebantys grakščiai nusileisti net ir iš didesnio aukščio, tačiau sėkmingas nusileidimas priklauso nuo kelių svarbių veiksnių.
Jeigu pastebėjote V formos lango tarpe užstrigusią katę, būtinai praneškite spec. tarnyboms!
„Katės tikrai yra plastiškos, pasitelkdamos uodegas sugeba ore apsisukti ir saugiai nusileisti ant kojų. Saugiam nusileidimui labai daug įtakos turi aukštis, iš kurio gyvūnas krinta. Net iš aštunto aukšto iškritusios katės gali saugiai nusileisti ant kojų, be sužalojimų. Kartais net mažesnis aukštis yra pavojingesnis, nes katės nespėja apsisukti ore ir nusileidžia netinkamoje padėtyje, dėl ko atsiranda sunkūs sužalojimai“, – pirmąją priežastį, kodėl kartais gyvūnai nusileidžia nesėkmingai, įvardija veterinarijos gydytoja.
Kitas jos paminėtas veiksnys – gyvūno fizinė būklė. Esą jaunas, sveikas ir tvirto kūno sudėjimo katinas sugebės plastiškai nusileisti ant žemės. Be to, pasak M.Rukštelytės, labai svarbu, ant kokio paviršiaus gyvūnas nusileidžia: „Ant žemės nusileidimas būna minkštesnis nei ant asfalto dangos. Jeigu po langais auga krūmų arba medžių, jie suminkštins smūgį, gyvūnas užsikabins už šakos ir visiškai išvengs susidūrimo ir sužalojimų.“
Stebėkite iškritusį gyvūną
Jei atsitiko taip, kad augintinis iškrito pro langą, M.Rukštelytė rekomenduoja kreiptis į veterinarijos gydytoją, net ir nematant akivaizdžių sužalojimų. „Gali būti prasidėjęs vidinis kraujavimas, pažeisti vidaus organai“, – aiškina specialistė. Neturintiems galimybės kreiptis į kliniką, gydytoja pataria atidžiai apžiūrėti augintinį, patikrinti jo gleivinių spalvą, atkreipti dėmesį į kvėpavimą, judesius, kaip gyvūnas tuštinasi ir šlapinasi.
„Po iškritimo sukurkite gyvūnui ramią aplinką, padėkite žemai, geriausia – ant grindų, bet nelaikykite nei šaltai, nei labai šiltai“, – sako veterinarijos specialistė. Jeigu katė elgiasi kitaip negu įprasta arba kyla įtarimų, kad kas nors negerai, M.Rukštelytė pataria skambinti į veterinarijos kliniką ir pasikonsultuoti su gydytoju.
Veterinarė pastebi, kad dažniausi tokioms „skraiduolėms“ pasitaikantys sužalojimai – nubrozdinimai, žaizdelės, nagų bei dantų lūžiai. Iš rimtesnių sužalojimų ji pamini kaulų lūžius (dažniausiai dubens), plaučių sutrenkimus (plaučių edemas, kai plaučiuose kaupiasi skysčiai, pneumotoraksą – kai, dėl smūgio metu suspaustų plaučių, oras kaupiasi krūtinės ertmėje).
„Dažnos ir trauminės išvaržos (diafragmos išvarža, kai pilvo organai pro diafragmą patenka į krūtinės ertmę; pilvo sienos, kai vidaus organai neapriboti pilvo sienos, o yra laikomi tik paodžio ir odos). Pasitaiko vidinis kraujavimas dėl sutrenktų ar net plyšusių organų, smegenų sutrenkimai bei kitos panašaus pobūdžio traumos“, – nesėkmingo nusileidimo ant žemės pasekmes vardija gydytoja.
Jos teigimu, atsitikus tokio pobūdžio nelaimei, reikėtų kreiptis į kliniką, kurioje augintiniui suteiktų visą reikiamą pagalbą iš karto: klinikoje būtų gydytojas chirurgas-traumatologas, būtų galima atlikti rentgeno ir ultragarso tyrimus
Kaip apsaugoti smalsias augintines
- Ant dažniausiai namuose atidaromų langų įrenkite tinklelį. Nagingesni tokį gali susikonstruoti patys ar kreiptis į langų firmą. Katė saugiai galės džiaugtis grynu oru ir stebėti, kas vyksta lauke. Įsitikinkite, kad tinklelis gerai pritvirtintas prie rėmo ir yra pakankamai tvirtas atlaikyti augintinio nagus, jei šis panorės juos pasigaląsti.
- Nepasitikėkite atverčiamais langais – augintinės gali laisvai per juos išlįsti arba lįsdamos užstrigti. Kur kas geresnis variantas – į šoną atveriami ir užsifiksuojantys langai.
- Jei atidarėte langą ar balkoną, nepalikite katės be priežiūros. Net jei esate šalia, neleiskite katei šokti ant turėklų. Paprastai gera pusiausvyra pasižyminčios katės gali ją prarasti, pavyzdžiui, išgąsdintos staigaus garso.
- Nepalikite pravirų langų išeidami iš namų.