Lelijos vadinamos nesezoniniais svogūniniais augalais, jos sodinamos tiek pavasarį, tiek rudenį. Jeigu sodinamos pavasarį, šios gėlės žydi dar tais pačiais metais, o pasodinus rudenį – kitais metais.
Jeigu jau įsigijote visų mėgstamų svogūninių gėlių sodinukų, pats metas pasidomėti, kada tinkamiausias laikas jas sodinti. Pataria tinklalapis econet.ru.
Kaip paruošti svogūnėlius sodinimui
Įsigytų augalų pakuotes namuose praplėškite ir svogūnėlius atrinkite, pašalindami smarkiai pažeistus. Prieš sodinimą įsigytus svogūnėlius reikia nuvalyti ir nupurkšti nuo infekcijos. Kartais prekyboje pasitaiko bakteriniais puviniais užkrėstų svogūnėlių. Liga pasireiškia kaip pilkai žalios sporos, dengiančios svogūnėlį. Jeigu tos dėmės nedidelės, svogūnėlius dar galima išgelbėti.
Nuėmus viršutinį svogūnėlio sluoksnį kartais galima pamatyti pilkas lyg įspaustas dėmes, tai irgi infekcija. Tokius svogūnėlius išmeskite, kad neužkrėstumėte viso gėlyno.
Įsidėmėkite! Pagal daržininkų Mėnulio kalendorių, geriausios dienos ruošti svogūnėlius sodinimui juos purškiant yra rugsėjo 29–30 d.
Kaip ir kur sodinti svogūninius augalus
Į kokį gylį sodinti svogūnėlį galima apskaičiuoti taip: svogūnėlio ilgį padauginkite iš 3 ir turėsite sodinimo gylį. Jeigu dirva sunki, kieta, gylį sumažinkite 20 proc. Vegetacijos ir žydėjimo periodais svogūniniams augalams reikia saulės, tačiau kai jie yra ramybės būsenos, tuomet tai nėra labai svarbu. Anksti pavasarį žydinčius smulkiasvogūninius augalus galima sodinti po lapuočiais medžiais, kurių lapai sprogsta, kai žydinčių gėlių jau ims vysti.
Svogūninės gėlės nemėgsta stovinčio vandens, tačiau vegetacijos periodu reikalauja gero tręšimo ir drėgmės. Geriausiai joms tinka derlinga, gerai drėkinama ir drenuojama priemolio dirva. Auginant šias gėles smėlėtoje dirvoje reikės papildomai laistyti ir tręšti.
Augalai, kurių svogūnėlius vasaros metu reikia iškasti (tulpės, hiacintai, margutės), galima sodinti šalia greitai augančių vienmečių ir dvimečių gėlių: nasturtų, kvapiojo tabako, neužmirštuolių, našlaičių, saulučių. Jos užpildys tuščias gėlyno vietas.
Kada sodinti
Rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje jau sodinami smulkiasvogūniniai augalai: scylės, didžiosios sniegdryžės, scyliažiedės puškinijos, krokai. Rugsėjo pradžioje jau galima sodinti narcizus, vėliau, nuo rugsėjo vidurio, sodinamos tulpės. Pats palankiausias periodas: antra spalio dekada, kai nusistovi +8 °C laipsnių temperatūra.
Ar galima įsigyti svogūnėlius rudens pabaigoje ir kaip tada juos sodinti?
Rudens pabaigoje vykstančių išpardavimų metu galima įsigyti puikių svogūninių gėlių labai patraukliomis kainomis. Į lengvai įšalusią dirvą drąsiai sodinkite gėlių svogūnėlius. Vėliau pasodinus svogūnines gėles, jas būtina pridengti. Svogūninių gėlių uždanga turi būti sausa ir gerai vėdinama.
Norint pasodinti nedidelius svogūnėlius į šaltą žemę, iš pradžių reikės juos pasodinti į vazonėlį su sodo žeme, tada žemės grąžtu arba laužtuvu įšalusioje dirvoje padarykite duobutes, į jas įstatykite vazonėlius ir užkaskite žeme iš duobutės. Užmulčiuokite durpėmis ir dar galite iš viršaus uždengti kokia sodo plėvele.
Įsidėmėkite! Ankstyvą pavasarį, kol dar nebus prasidėjęs žydėjimas, reikės mulčią ir dangas nuimti. Augalų mulčiavimui ir dangai pagal Mėnulio kalendorių tinkamiausios dienos rugsėjo 19, 28, 29 d.
TAIP PAT SKAITYKITE: Daugiametės daržovės: ką verta auginti?
Kada pirkti lelijas – rudenį ar pavasarį?
Pats palankiausias laikas sodinti lelijas – rugsėjo pradžia. Šiuo metu pasodinti svogūnėliai gerai įsišaknija ir lengvai peržiemoja. Parduotuvėse mes įsigyjame svogūnėlius, kurie liko po pavasarinio išpardavimo ir beveik metus išgulėjo šaldytuve. Rudenį geriausia pirkti lelijų svogūnėlius iš vietinių ūkių, o pavasarį – iš užsienio gamintojų.
Kartais žmonės pavasario mugėse sausio ir vasario mėnesiais įsigyja lelijų svogūnėlių. Juos reikia saugoti šaldytuve ir nepraplėšti pakuotės. Jeigu ūgliai pradeda stiebtis ir auga, tuomet svogūnėlius sodinkite į plastikinius vazonėlius ir laikykite šviesioje, vėsioje vietoje.
Pavasarį galima pirkti lelijas su daigeliais, o rudenį neverta. Pasodinus jos toliau augs ir pražus užėjus pirmiesiems šalčiams.
Kada sodinti lelijas – pavasarį ar rudenį?
Geriausia lelijas sodinti rudenį, tuomet svogūnėliai yra ramybės būsenoje, todėl būsite tikri, kad jie neaugs. Sodinti lelijas galima nuo rugpjūčio iki spalio pabaigos. Nesodinkite lelijų pernelyg vėlai, nes nespės įsišaknyti, kadangi neužaugins reikiamos šaknų masės ir blogiau žiemos.
Vėlai pasodinus lelijas geriausia tada jas uždengti. Padarykite iš šakelių „palapinę“ virš lelijų sodinukų. „Palapinę“ uždenkite ąžuolo lapais, tada uždenkite didesne dėže (skirta obuoliams laikyti), o ant viršaus dar denkite neperšlampama medžiaga ir kraštus prispauskite sunkesniais daiktais, kad konstrukcija išliktų visą žiemą.
Kada sodinti narcizus
Narcizai iškasami šiek tiek vėliau nei tulpės, kai lapai visiškai pagelsta (birželis-liepa), o sodinti reikia anksčiau – iki rugsėjo pabaigos. Būtent rugsėjo mėnesį aktyviausiai auga narcizų šaknys. Pasodinus vėliau, išauga rizika, kad prasčiau susiformuos šaknys ir jie blogiau ištvers šalčius.
Narcizų svogūnėlius geriausia mulčiuoti kritusiais lapais (lapų sluoksnio storis ne mažiau 10 cm). Vėliau šios procedūros kartoti nereikės, nes narcizai vienoje vietoje gali augti 5–7 m.
Kada sodinti hiacintus
Hiacintų svogūnėlius geriausia sodinti rugsėjo gale – spalio pradžioje. Kaip ir tulpės, jeigu hiacintai bus pasodinti per anksti, jie gali pradėti augti ir žūti užėjus šalčiams, o jeigu pasodinami vėlai – nespėja iki šalčių įsišaknyti. Tačiau hiacintus galima sodinti net iki lapkričio vidurio. Tik sodinimo vietą reikia iš anksto apšildyti lapais ir apsaugoti sodo plėvele nuo lietaus ir sniego. O pasodinus vėl uždengti.
Specialistai vietą, kurioje sodinsite hiacintus, pataria paruošti dar rugpjūčio mėnesį, prieš du mėnesius iki sodinimo. Į duobutes įdėkite perpuvusio komposto arba durpių.
Prasidėjus ilgalaikiams šalčiams, hiacintus geriausia būtų uždengti. Tam tiks sausos durpės, perpuvęs mėšlas, pjuvenos, sausi nukritę lapai. Pavasarį, kai tik dirva ims šilti, uždengimus reikia atsargiai nuimti, nes hiacintų daigai pasirodo labai anksti.
Jeigu hiacintus auginote namuose ir jie išleido ūglius, juos galima sodinti sode. Po to, kai lapai nuvys, svogūnėlius reikia atsargiai išimti iš vazono, padžiovinti kambario temperatūroje, pašalinti senas šaknis. Saugokite durpėse iki rugsėjo pradžios +25 °C temperatūroje, neleisdami perdžiūti.
Kada sodinti krokus
Krokas – ankstyva pavasario gėlė, todėl dauguma šios rūšies augalų reikia sodinti į dirvą rugsėjo ir spalio mėnesiais. Lapkričio mėn. galima krokus sodinti po vaismedžiais, šalia šulinių, kur dirva vėliausiai atšąla.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ruošiame pomidorus žiemai: 9 originalūs receptai
Kada sodinti tulpes
Jeigu tulpių svogūnėlius sodinate pirmą kartą, darykite tą rugsėjo ir spalio mėnesiais. Tačiau tulpes galima sodinti ir vėliau, kaip kitus svogūninius augalus. Tik tuomet reikia pasirūpinti tinkamu mulčio sluoksniu ir nuo šalčio saugančia danga.
Yra nemažai tulpių veislių, kurių nereikia iškasti 3–6 m. Tulpėms patinka paviršinę šaknų sistemą turinčių daugiamečių gėlių kaimynystė. Vasarą tulpes reikia saugoti nuo drėgmės.
Jeigu ruduo būna šiltas, tulpes reikia mulčiuoti 10 cm durpių sluoksniu, ypač jeigu pasirodo stiebeliai. Tada būtina apsaugoti nuo šalčio grėsmės.