Daugiau straipsnių

Kai „pasidaryk pats“ ne visada pavyksta: 4 klaidos nusprendus būstą įsirengti savarankiškai

Šaltinis:

„Namų įsirengimas nėra vienos dienos sprendimas“, – sako interjero dizainerė Violeta Ėvaltienė. Solidžios darbo patirties sukaupusi moteris teigia pastebinti keturias pagrindines daromas klaidas, kurios nuolat kartojasi, kai žmonės nusprendžia savarankiškai įsirengti būstą.

Namų įsirengimas.

V.Ėvaltienė pasakoja, kad metai iš metų kartojasi daromos esminės klaidos, o vienas iš tradicinių atvejų, kai klientai patys įsirengia būstą, pridaro klaidų, o tada ima ieškoti pagalbos, kas galėtų jas išspręsti.

Vis dėlto kaip pagrindines klaidas V.Ėvaltienė išskiria keturias:

Netinkamai suplanuojamos erdvės ir neįvertinamas erdvės dydis

„Žmonės nusiperka kotedžą ir įsivaizduoja, kad dabar turės virtuvę su sala, valgomojo stalą su aštuoniomis kėdėmis, o tada lieka mažytė svetainė, kurioje dar pasikabina didžiulį televizorių, ir sako, kad kažkas čia ne taip.

Nereikia investuoti į didelę virtuvę, jei joje nebus gaminama, kadangi tai yra nemaža investicija.

Žinoma, kad ne taip, jeigu tu negamini daug, bet daraisi didžiulę virtuvę, jeigu užsisakinėji picas, bet pasistatai didžiulį stalą. Tai gal tada verta pagalvoti, jog verčiau reikėtų didesnės svetainės, kur tu užsisakysi maistą į namus, gulėsi, žiūrėsi televizorių ir būsi laimingas“, – pasakoja V.Ėvaltienė.

Anot interjero dizainerės, nereikia investuoti į didelę virtuvę, jei joje nebus gaminama, kadangi tai yra nemaža investicija. Siekdama padėti išvengti tokių nesklandumų, moteris siūlo bent minimaliai pasipiešti, kaip ir kur turėtų stovėti baldai:

„Aš visą laiką sakau, kad privaloma investuoti į virtuvę ir vonią, nes tai yra pagrindinės, didžiulės investicijos, kurių labai greitai nepakeisi. Gali pakeisti, bet tai labai daug kainuos.

Žmonės nesugeba tinkamai įsivertinti erdvių ir sugalvoja, kad nedidelėje vonioje turi būti ir vonia, ir dušo kabina, ir du praustuvai.

123RF.com nuotr./Virtuvės sala
123RF.com nuotr./Virtuvės sala

Siūlau bent pasipiešti, su siūlais ar virvelėmis išsimatuoti, kiek bus užimama vietos, kaip viskas atrodys, jei negali samdytis specialisto. Bet ar tikrai specialistas yra toks neįkandamas?“

Neapgalvotas elektros planas

V.Ėvaltienė rekomenduoja nepagailėti pinigų bent techniniam elektros planui, kuris yra daromas remiantis tiksliu baldų išdėstymu.

„Jeigu elektros planas bus daromas padrikai, tai paskui atsiranda labai daug ilgiklių, nes trūksta kištukinių lizdų. Kažkur šviesos per daug, kažkur per mažai, tada vienoje didelėje erdvėje kabo vienas šviestuvas. Tokie neapgalvojimai vėliau reikalauja papildomų išlaidų“, – pataria specialistė.

Neįvertina situacijos

„Žmonėms informacija dabar tikrai prieinama – yra internetas, literatūra, visagalis „Pinterest“. Klientai prisižiūri gražių nuotraukų, nori, kad pas juos būtų lygiai taip pat, rodo pavyzdžius.

Nori vonios, kurioje aiškiai matosi potinkiniai maišytuvai, o pas juos padaryti virštinkiniai. Norint juos pakeisti vėlesniame etape, kainuoja papildomų pinigų, todėl gal reikėtų mažiau žiūrėti tuos pinterestus ir turėti aiškią viziją, ko tikrai nori“, – sako V.Ėvaltienė.

Vida Press nuotr./Vonios kambarys
Vida Press nuotr./Vonios kambarys

Norai neatitinka galimybių

Kaip pagrindinę klaidą V.Ėvaltienė įvardija aiškaus biudžeto neparengimą – žmonės nepasidaro bent preliminaraus plano, nepaskaičiuoja, kiek gali kainuoti būsto įsirengimas:

„Reikėtų pasidaryti bent jau preliminarų planą, kad įsivertintumėte biudžetą. Apdailos meistrai pateikia savo darbų kainas, tikrai galima nusiųsti užklausą baldininkams, paklausti, kiek kainuotų baldai.

Moderni klasika yra pats brangiausias interjero stilius, reikalaujantis brangesnių medžiagų.

Iš pradžių atrodo, kad ir to noriu, ir to. Žmonės nori modernios klasikos, bet neįsivertina, jog moderni klasika yra pats brangiausias interjero stilius, reikalaujantis brangesnių medžiagų. Taip, tai yra madinga. Taip, tai yra gražu. Bet atitinkamai ta kokybė kainuoja daugiau.“

„Fotolia“ nuotr./Klasikinis interjeras
„Fotolia“ nuotr./Klasikinis interjeras

Kaip išvengti klaidų?

V.Ėvaltienė pasakoja, kad dabar yra prieinama daug literatūros, straipsnių, kuriuos rašo tiek interjero dizaineriai, tiek architektai. Todėl reikėtų atsižvelgti į rekomendacijas, netingėti ir skirti tam laiko, kad nepadarytumėte bent pačių esminių klaidų:

„Nereikėtų visko daryti atmestinai, tarkim, šiandien ateina elektrikas, tai tiek to, greitai kažką pabraižysiu. Planuokite iš anksto. Juk kai ieškome būsto, neateiname į patį pirmą ir neperkame jo iš karto. Vis tiek ieškome, žiūrime, kokia vieta, kaina, lyginame su kitais. Tai yra ne vienos dienos sprendimas.

Lygiai taip pat ir namų įsirengimas nėra vienos dienos sprendimas. Tam reikia ruoštis, turėti laiko. Galbūt kartais spaudžia laikas, bet reikėtų pasiskirstyti; jeigu yra pora, tai vyras gali būti atsakingas už vienus dalykus, moteris – už kitus.“

Fotolia nuotr./Miegamasis
Fotolia nuotr./Miegamasis

Interjero dizainerė pataria santechnikos įvadus, elektros ir baldų išdėstymo planą, erdvių zonavimą patikėti specialistams:

„Nebijokite klausti specialistų, kurie tikrai pataria, kaip geriau viską išdėstyti. Renkantis baldus, atsineškite planą ir pagal jį rinkitės. O ne taip, kad atėjau, patiko sofa, o ar ji tilps, ar netilps, jau nesvarbu.

Būna, jog nusiperka baldą, nes patiko, o grįžę pastebi, kad jis blokuoja praėjimą. Nepirkite aklai, pirmiausia namie viską išsimatuokite.“