Ji24.lt portalui pataria patyręs aviečių augintojas Rokas Amšiejus.
- Geriausia avietes sodinti rudenį arba labai ankstyvą pavasarį, kadangi avietės natūraliai labai anksti bunda. Pavyzdžiui, šiais metais nebuvo didelių šalčių, tai galima buvo sodinti ir vasario mėnesį.
- Kai pasodiname avietes rudenį, vasarą jau galime tikėtis pirmojo derliaus. Tačiau tai priklauso nuo aviečių rūšies. Rokas Amšiejus išskiria dvi pagrindines – remontantines ir vasarines avietes. „Kai vasarines valgome, tuomet remontantinės tik žydėti pradeda“, – vardija skirtumus. Taip pat pastarosios dera ant vienmenčių ūglių, o vasarinės – ant antramečių ūglių, t. y. pirmais metais išaugina ūglį, o kitais metais galime sulaukti uogų.
- Vasarinės kai kuriems atrodo skanesnės, gaunančios daugiau saulės, tačiau yra tokių remontantinių aviečių veislių, kurios nenusileidžia jau minėtoms vasarinėms. Remontantinės dar ir nekirmija taip, kaip vasarinės: kai vasarinės žydi, į jų žiedus drugeliai deda kiaušinėlius, o štai remontantinių žydėjimo metu drugelių jau nebūna.
- Remontantinės avietės derlių gali duoti kelis kartus per metus, tačiau tokiu atveju abudu būna prasti. Pavyzdžiui, pasodinote avietes, jos išleido ūglius, davė derlių, derėjo iki rudens. Kitais metais tie palikti ūgliai žydi, tačiau avietės leidžia ir naujus, kurie žydi vėliau. Toks dvigubas vedimas augalą išsekina ir derlius būna kuklus. „Kiekvienais metais po šalnų remontantinių aviečių krūmus reikia nupjauti iki pat žemės, kad neliktų ūglių, kurie duotų dvigubą derlių. Visi ūgliai tada būna vieno laiko, o avietės dera iki 3 mėnesių,“ – pasakojo specialistas.
- Su vasarinėmis situacija kiek kitokia, kadangi jos dera ant antramečių ūglių, todėl jų genėti pirmais metais nereikia. Vėliau, kai jos duoda derlių, nugenėti reikia uogas davusius ūglius, o naujus palikti.
- Žiemos metu pridengti remontantinių aviečių krūmų nėra būtina, o vasarines, kurios jautresnės, patariama pasaugoti labiau, prilenkti prie žemės, apdėti eglišakėmis.
- Labiausiai avietėms patinka saulėta vieta, tačiau labai svarbus ir gruntas, kuriame sodinsite avietes. Jeigu dirvožemis labai molingas, neturite laistymo sistemos, kad jį suminkštintumėte, sodinti tokiame net neverta. O štai lengvesnė žemė, juodžemis, durpžemis šiems uogakrūmiams tinka kur kas labiau.
- Kai žemė molinga, labai kieta, paviršinės ir plintančios aviečių šaknys molyje niekur nenori „eiti“, suauga kupstais. Todėl gausaus uogų derliaus tikėtis neverta. Kuo daugiau avietės plinta, tuo didesnis derlius būna, tuo daugiau daigų išaugina. Tačiau viename tiesiniame metre neturėtų būti daugiau kaip 10 daigų, o priaugti gali ir 50. Tačiau pastaruoju atveju avietės negauna tiek maisto medžiagų, kiek joms reikia ir derlius būna skurdus.
- Avietės – tai daugiamečiai augalai ir vienoje vietoje produktyviai gali augti iki 10 metų. Vėliau reikėtų avietyną atnaujinti. Atsiminkite, kai sodinsite avietes, kad tarp krūmų reikėtų palikti nuo 0,3-0,5 m.
TAIP PAT SKAITYKITE: Medelyno įkūrėjas R.Vrublevskis – apie sedulą, medlievą, citrinvytį ir kitus augalus bei naudingas jų savybes
- Svarbiausiai pavasario darbai avietyne tokie: krūmus reikia patręšti, nupurkšti nuo kenkėjų, taip pat išravėti. Pavasarį geriausia tręšti azoto turinčiomis trąšom, rudenį – kompleksinėmis. Taip pat avietėms patinka visos natūralios ir organinės jų derėjimą skatinančios priemonės, pavyzdžiui, mėšlas, kompostas.
- Atsiminkite, kad gausiam uogų derliui reikia drėgmės, todėl laistyti būtina, ypač per karščius. Avietes galite pamulčiuoti, tai padės išlaikyti dirvos purumą ir drėgmę.