Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 11 24

Kaip išsaugoti svogūnėlius ir sodinukus iki pavasario

Jei dėl kokių nors priežasčių šį rudenį nepasodinote svogūnėlių ar sodinukų, nenusiminkite. Svarbiausia, išsaugoti juos per žiemą ir galėsite pasodinti juos kitąmet.
Gėlių svogūnėliai
Gėlių svogūnėliai / Fotolia nuotr.
Temos: 3 Daržas Sodas Gėlės

Sulaikyti iki pavasario

Įsigytus sodinukus ar svogūnėlius reikia sodinti nedelsiant, nes augaliukai gali „prabusti“ ir pradėti leisti lapelius ar dygti. O sodinti sodinukus į atvirą gruntą, kai jie nėra ramybės būsenoje, yra labai nepageidautina. Greičiausia dėl staigaus aplinkos pasikeitimo jie gali neprigyti ir žūti.

Ką daryti, jeigu nespėjote pasodinti laiku? Vienintelis būdas – sulaikyti sodinukus nuo pabudimo iki pavasario, kol ateis palankus metas juos sodinti.

Teisingas saugojimas

Yra kelivaiskrūmių ir vaismedžių sodinukų saugojimo būdai: saugoti rūsyje arba dalinai įkasus į žemę. Pasirinkite, kuris būdas jums tinkamiausias.

Rūsyje

Laiku nepasodintus vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukus galima pasodinti į konteinerius su dirva ir saugoti rūsyje. Tačiau prieš tai reikia apžiūrėti augalo šaknis. Sodinukų šaknys kartais būna labai sausos. Tada jaunus medžius ir krūmus pageidautina kelias valandas palaikyti kibire su vandeniu. Tada jau galima juos sodinti į konteinerius ar vazonus.

Į vieną konteinerį galima pasodinti iš karto kelis sodinukus. Pagrindinė užduotis – pridengti šaknis. Laikymo metu dažnai tikrinkite substrato būklę: negalima leisti dirvai perdžiūti, tačiau šaknys neturėtų mirkti vandenyje.

Dalinai įkasus

Pasirinkite patį sausiausią sklypo plotą ir iškaskite ten gilų griovį. Gylis turi būti pusė metro, o ilgis ir plotis priklauso nuo jūsų turimų sodinukų skaičiaus ir dydžio. Tarpas tarp sodinukų 20 cm.

Pašalinkite visus lapus. Jeigu šaknys sausos, sodinukus 3–5 val. galima palaikyti kibire su vandeniu. Kadangi sodinukas žiemos lauke, jo viršūnę apriškite audiniu. Kai sodinukai baigs „vandens procedūras“, verta apžiūrėti jų šaknis ir pašalinti visus suskilusius galiukus bei sulaužytas dalis.

Į griovį sodinukus dėkite palenktus, tiksliau, guldykite kamieną glaudžiant prie griovio krašto. Šaknis paskleiskite į šonus, kad beriant žemes nesusiformuotų tuštumos.

Jeigu dirva, kurioje iškasėte griovį, yra sunki, galima pridėti šiek tiek smėlio ar durpių. Reikia sodinukus užberti per pusę, kokius 20 cm, palaistyti ir tada jau užpilti griovį žeme iki viršaus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Agronomas – apie paskutinį darbą šiltnamyje rudenį

Šaldytuve

Rudenį neretai parduotuvėse būna labai patrauklūs daugiamečių augalų sodinukų išpardavimai. Tačiau kaip juos išlaikyti iki pavasario ar vasaros, kai bus tinkamas laikas sodinti? Reikia laikyti šaltyje. Tam puikiai tinka šaldytuvas.

Žiemojimą šaldytuve gerai pakelia melsvės, lelijos, irisai, astilbės, baltašaknės, kraujalakės, arunkai, pakalnutės.

Prieš dedant šiuos augalus į šaldytuvą, reikėtų jų šaknis apvynioti drėgnomis samanomis ir padėti į maišelį, kuriame padarytos skylutes. Karts nuo karto reikės apžiūrėti patikrinant, ar neatsirado pažeidimų, ar nepradėjo augalas leisti lapelius. Jeigu kažkuris augalėlis prabus, jį reikės pasodinti į vazoną su žeme, o pavasarį persodinti į nuolatinę augimo vietą.

Kaip išsaugoti spygliuočius iki pavasario

Spygliuočiai nelabai gerai peržiemoja rūsyje, todėl juos geriau dalinai užkasti į žemę. Tačiau juos netinka saugoti griovyje, jiems labiau patinka duobės ir dar paliekant šaknis toje talpoje, kurioje jie buvo pirkti. Žemę aplink tokį sodinuką reikia pamulčiuoti durpėmis, bus apsauga nuo šalčio. Kai kurie dar dengia žemę polietilenine plėvele, o patį augalą apvynioja sodo plėvele.

Jeigu žemė įšalusi tiek, kad jos neįmanoma kasti, teks spygliuočių sodinukus saugoti rūsyje ar garaže. Tada juos reikia statyti į dėžes ir užpilti durpėmis arba drožlėmis. Viso augalo dengti nereikia, tačiau dėžę galima apšildyti. Tiks seni rūbai. Per žiemą augalą reikės laistyti, kad dirva neišdžiūtų.

Svogūnėlių saugojimas

Apatinė šaldytuvo lentyna itin tinkama vieta saugoti įvairių gėlių svogūnėlius. Prieš dedant į šaldytuvą svogūnėlius įvyniokite į popierių arba užpilkite smėliu, drožlėmis ar durpėmis. Retkarčiais apžiūrėkite svogūnėlius; jeigu jie pradėtų džiūti, juos galima apipurkšti vandeniu.

Jeigu turite daug augalų svogūnėlių, galima juos saugoti plastikiniuose padėkluose su durpėmis, smėliu ar medžio drožlėmis. Giliai tokioje terpėje esantis augalo svogūnėlis gali puikiai peržiemoti; tinkamiausia 4 laipsnių temperatūra. Gėlių svogūnėlius reikia laikyti tamsoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai