Parodoje „Ką pasėsi... 2018“ dalyvavusi „Buskų medelyno“ atstovė Loreta pasidalijo patarimais, kaip išsirinkti pačią geriausią obelį.
„Kai žmogus ateina pirkti obels, jam reikia išsiaiškinti, kokio vaismedžio jam reikia – vasarinio, rudeninio, žieminio, kokio skonio obuoliai patinka – rūgštesni, saldesni, sultingesni.
Yra daug kriterijų, kuriais remiantis pasiūlome labiausiai tinkantį medelį. Visada parenkame tokį, kuris būtų atsparus ligoms, o jeigu reikia purkšti, pasakome, patariame, kaip prižiūrėti, genėti, į kokį gylį sodinti“, – vardija medelių augintoja Loreta, teigianti, kad paprasčiau auginti vidutinio augumo obelis, o štai žemaūges prižiūrėti moka ne visi.
Kada sodinti
„Pavasaris dar neskuba pasirodyti, įšalas yra gana gilus, todėl perkant dabar obelų šaknys yra apveltos molio tyrėje, kad jas apsaugotų, suteiktų drėgmės. Reikėtų tokią obelaitę palikti šaltoje vietoje – garaže ar rūsyje ir galima šiek tiek užberti žemių. Svarbu šiuo metu apsaugoti šaknis, išlaikyti drėgmę ir medelio nenešti į šiltnamį, nes pradės sprogti, o to tikrai nereikia.“
Kaip žinoti, kad medelis kokybiškas?
„Gerų, kokybiškų obelų medelių šaknys liaudiškai tariant būna „kudlotos“ – tai reiškia, kad būna daug smulkių šaknų. O štai perkant slyvas ar vyšnias, kitus kaulavaisius taip pat reikėtų pastebėti, kad būtų daugiau kuokštinių, „kudlotų“ šaknų. Taip pat svarbu, kad šaknys būtų drėgnos, neišdžiūvusios.
Kai apžiūrite šaknis, akis reikia nukreipti į vainiką, kad nebūtų žaizdelių ant kamieno – tai labai svarbu.“
Kada laukti derliaus?
„Jeigu pasodinsime dvejų metų obelį, kitais metais jau galime tikėtis derliaus. Šiais metais pasodinus siūlau nuskinti žiedelius, kai prasiskleis, tai kitas metais bus geresnis derlius.“