„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 06 09

Kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių nutikimų buityje?

Trūkę vamzdžiai, užšalęs vandentiekis, užsikimšusi kanalizacija, vandenį leidžiantis tualeto bakelis, varvantis maišytuvas vonioje – nerasite žmogaus, kuris nebūtų patyręs bent vienos problemos iš paminėtų. Nepriklausomai nuo to, ar atidarote savo įrankių dėžę ir kimbate į darbus, ar ieškote meistrų kontaktų, galvoje turbūt sukasi klausimas – ar įmanoma išvengti visų šių buitinių nesklandumų arba bent jau sumažinti jų skaičių?
Santechnikas
Santechnikas / Shutterstock nuotr.

Apie dažniausiai buityje pasitaikančius nesklandumus kalbamės su

santechniku Dovydu Abromaičiu ir namų ūkio meistru Rimvydu Marazu.

Dažniausia bėda – užsikimšusi kanalizacija

D.Abromaitis atlieka pačius įvairiausius santechnikos darbus – nuo prietaisų prijungimo iki grindinio šildymo sistemų montavimo. Tačiau viena dažniausių problemų, dėl kurios jam skambina žmonės – užsikimšusi kanalizacija. Su tuo susiduria ne tik senų, bet ir naujai pastatytų daugiabučių gyventojai.

„Ne kiekvienas santechnikas imasi šį reikalą tvarkyti, nes tai vienas purviniausių santechnikos darbų, – sako Dovydas. – Dažniausiai taip atsitinka dėl netinkamai atliktų montavimo darbų. Nes galima viską padaryti taip, kad kanalizacija niekada nesikimš. Kita priežastis – seni, surūdiję vamzdžiai. Su tuo susiduria senų daugiabučių gyventojai. Tuomet geriausiai būtų keisti vamzdynus.“

Žmonėms, gyvenantiems senuose butuose ir negalintiems pakeisti vamzdynų, kanalizacijos užkimšimo profilaktikai Dovydas pataria naudoti seną išbandytą receptą – maišyti sodą su actu.

R.Marazas vadina save namų ūkio meistru ir atlieka smulkius ūkio darbus. „Namuose visada būna kažkas, kas lūžta, kliba, blogai užsidaro, kartais reikia pakabinti spintelę, paveikslą arba užsandarinti langą. Visais tokiais atvejais žmonės gali kreiptis į mane“, – pasakoja Rimvydas.

Didžioji dalis jo klientų – moterys, taip pat dažnai kreipiasi studentai. Rimvydas pastebi, kad užklausos dėl darbų keičiasi priklausomai nuo sezono: „Prieš Naujuosius žmonės dažnai nori pasikviesti svečių, papuošti namus. Tuomet sulaukiu daugiausiai skambučių su prašymu pakabinti paveikslus arba sutaisyti bėgantį tualeto bakelį. O dabar, pavasarį, žmonės pradėjo dažniau skambinti, norėdami, kad pakabinčiau storas naktines užuolaidas, kurios nepraleidžia šviesos ir saugo nuo saulės.“

Nori problemų – rinkis pigias medžiagas ir darbo jėgą

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Laisvės“ gimnazijoje šeimininkauja statybininkai.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

„Didžioji dalis problemų – ar tai būtų užsikimšusi kanalizacija, ar užšalęs vandentiekis, ar trūkęs vamzdis – atsiranda dėl nekokybiškų medžiagų ir nekokybiškai atliktų darbų, – pasakoja Dovydas. – Pavyzdžiui, viena pavojingiausių problemų – trūkęs vandentiekio vamzdis – dažniausiai kyla dėl nekokybiškų medžiagų. Nes vanduo savaime yra agresyvus, jis turi deguonies ir kiekvieną kartą sąveikaudamas su vamzdžio medžiaga jį veikia ir po truputį ardo. Jeigu tai pigus, nekokybiškas vamzdis, metai, dveji – ir problemos garantuotos.“

Jis teigia iš klientų girdėjęs ne vieną istoriją, kuomet norėdami sutaupyti žmonės pasirenka pigesnes medžiagas, o santechnikos darbus vykdančius specialistus renkasi tik pagal kainą.

„Ir medžiagų, ir montavimo darbų kainos kartais gali skirtis 50-70 proc. Tai atrodo labai daug, tačiau kai atsitinka gedimai, mokėti tenka dar daugiau. Įsivaizduokite, kad įrengėte savo namus, paklojote grindis, o dėl klaidų, padarytų montuojant grindininį šildymą, jis pradeda nebeveikti. Ir kas tada?, – retoriškai klausia Dovydas. – O blogiausia, kad nekokybiškai darbus atlikę santechnikai dažnai dirba neturėdami patentų, jokių garantijų neduoda ir taisyti savo klaidų neskuba.“

D.Abromaitis primena, kad pagal Lietuvos įstatymus paslėptiems darbams (vamzdynams) yra privaloma 10 metų garantija, o išoriniams vamzdynams – 5 metų garantija. Todėl renkantis specialistus, visada pravartu pasidomėti ne tik jų darbų kaina, bet ir jau atliktais darbais, atsiliepimais, taip pat sužinoti, ar jie suteikia garantiją savo darbams. Kitaip savo kailiu teks patirti, ką reiškia patarlė „šykštus moka du kartus“.

Geriausia pagalba – profilaktika

R.Marazas pasakoja, kad dažniausiai atlieka smulkius darbus, kurie užtrunka 1-2 val. ir kainuoja nuo 10 eurų. Vieni sunkiausių atvejų, su kuriais susiduria – kai žmonės prašo sutaisyti daiktą, kurio patiems sutaisyti nepavyko.

„Neretai atsitinka, kad po tokių „pataisymų“ nieko padaryti jau nebegalima ir tenka daiktą keisti nauju. Pavyzdžiui, jeigu pradeda tekėti bakelis, žmonės kartais bando sutaisyti jį dar nuo sovietmečio žinomais būdais, tarkime, prideda svorių. Tačiau pamiršta, kad šiuolaikinės sistemos veikia kitaip“, – sako Rimvydas. Todėl tais atvejais, kai žmogus nežino, kaip kažką sutaisyti, Rimvydas pataria ne užsiimti saviveikla, o kreiptis į specialistus.

Jis atkreipia dėmesį, kad daugelio didelių gedimų galima išvengti, jeigu pradedi taisyti daiktą iškart, kai pastebi, kad kažkas pradeda blogiau veikti. Taip klibančias spintelių dureles geriau iškart sutaisyti, kol jos neišlūžo. O norint, kad nesikimštų vonia, geriau reguliariai išimti susikaupusį purvą ir kartas nuo karto išvalyti vamzdžius su tam tinkamomis priemonėmis.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Vanduo
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Vanduo

Išvažiuoji atostogauti – užsuk vandenį

Prasidėjus atostogų metui, Dovydas pataria iš anksto pasirūpinti buitimi: „Jeigu išvažiuojate iš namų ilgiau negu dviem dienomis, būtinai užsukite šalto ir karšo vandens įvado sklendę, taip vadinamus ventilius (dažniausiai būna prie skaitliukų). Tai aktualu tiek daugiabučių, tiek individualių namų gyventojams.

Jeigu naudojate boilerį karštam vandeniui pašildyti, reikėtų pasirūpinti ir juo – įjungti „atostogų režimą“ arba išjungti iš maitinimo lizdo ir išleisti iš boilerio visą vandenį. Kitaip boileryje užsilikęs vanduo pradės rūgti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs