„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 04 24

Kaip leisti sulą, kad nesužalotume medžio?

Vitaminų gausa pasižyminti medžių sula sustiprina žmogaus imunitetą, tačiau atveria sunkią žaizdą medžio šerdyje, todėl gamtininkas Selemonas Paltanavičius pataria nepiktnaudžiauti syvų teikiama nauda.
Sulos kelias Latvijoje
Sulos kelias / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Medis Sula

LRT RADIJO klausytojas Algirdas domėjosi, ar kasmetinis medžių sulos nuleidimas yra pavojingas augalui.

„Esu girdėjęs, kad sulą galima leisti tik iš tų medžių, kurių skersmuo nėra didesnis nei 20 cm ir kuriuos planuojama greitai nukirsti. Kas atsitiks medžiui, jei aš jo nenukirsiu? Ar pakenks tai medžiui?“ – teiraujasi ponas Algirdas.

Gamtininkas ir fotografas S.Paltanavičius tikina, kad sunkiant sulą iš tiesų svarbiausia pasirinkti brandžius, storo kamieno medžius.

„Ne tokie jautrūs yra seni, stori beržai, tačiau kasmetinis sulos leidimas net ir jiems gali būti pavojingas. Nuolatinis gręžimas nuskurdina organizmą – augalas pradeda šakotis, nesistiebia, įsimeta puvinys. Jei įmanoma, patartina sulą leisti iš tų medžių, kurie bus greitai kertami, arba pasirinkti vis kitą medį. Žmonės turėtų ne tik mėgautis sula, bet pagalvoti ir apie gyvą organizmą“, – tikina žinomas gamtininkas.

Anot jo, iš subrendusio medžio sulą leisti galima ne dažniau nei kas trejus metus, kad spėtų užsitraukti medžio kamiene likusi žaizda: „Gręžti reikėtų vis kitoje medžio pusėje. Nutekinus sulą, augalo medžiagų apykaita pasikeičia, gali būti pažeisti vandens indai, todėl būtina leisti medžiui atsigauti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų