Benamiai ar pasimetę šunys ir katės – kaip jiems padėti?
Šlakelis vandens gali išgelbėti gyvybę. Benamių kačių bei šunų maitinimo vietose, taip pat po balkonais, įpilkite į dubenėlį šilto vandens. Nors gali atrodyti, kad žiemą lauke gyvenantiems gyvūnams vandens netrūksta, tačiau didelių šalčių metu jie miršta iš troškulio, nes vanduo paprasčiausiai užšąla.
Pamaitinkite. Eidami iš namų pasirūpinkite bent „keliais trupiniais“ lauke gyvenantiems gyvūnams. Sotus gyvūnas ieškos šiltos vietos prisiglausti, o išalkęs bastysis ieškodamas maisto.
Šalčiausiomis dienomis galite įleisti lauke gyvenančius gyvūnus į laiptinę, rūsį ar savo balkoną. Kad nepridarytų rūpesčių, pastatykite katėms kraiko dėžutę. Tik nepamirškite praėjus baisiausiems šalčiams gyvūnus išleisti.
Pasirūpinkite šilta užuovėja. Putplasčio padėklas, pledas, kartoninė dėžė ar nenaudojamas drabužis gali tapti puikiais namais lauke gyvenančioms katėms bei šunims. Laikinus namus lauko gyvūnams galite sukurti po laiptinių laiptais, po balkonais ar tiesiog atviroje erdvėje.
Jei matote prieglobstį, kuriame jau gyvena laukiniai gyvūnai, galite įdėti į jį šiaudų – tai jiems suteiks daugiau šilumos.
Žiemos metu katės dažnai šildosi po mašinų kapotais, tad prieš važiuodami pabelskite į jį, kad gyvūnas suspėtų pasišalinti.
Paukščiai ir kiti laukiniai gyvūnai – kaip jiems padėti?
Pastarosiomis dienomis Lietuvoje žiemojančioms gulbėms, antims bei kitiems paukščiams – sunkus metas. Jiems sunku susirasti maisto, tad dabar jau reikalinga ir žmonių pagalba. Visgi svarbu žinoti, kad tokiu metu paukščius reikia šerti ne duona ar batonu, o tik avižomis ar grūdais.
Padėti galite ir mažesniems paukščiukams, kuriems per šalčius, o ypač – storą sniego paklotą, prasimaitinti taip pat itin sunku. Jais pasirūpinti galite palikdami nelukštentų saulėgrąžų, nesūdytų lašinių, grūdų, kviečių bei miežių.
Pamačius ežeruose ir kitose vietose įšalusi paukštį pirmiausia pabaidykite ir įsitikinkite, ar jis tikrai įšalęs. Jei paukštis akivaizdžiai bando ištrūkti arba visiškai nebejuda, tuomet kvieskite pagalbą apačioje nurodytu numeriu.
Galite pagaminti arba tiesiog nupirkti ir pakabinti inkilėlius. Jie šaltos žiemos metu gali tapti puikiu prieglobsčiu mažiems paukščiukams.
Pagalbos galite suteikti ir laukiniams gyvūnams. Didžiumai žoliaėdžių geriausias maistas yra šienas. Kanopiniams gyvūnams tinka ir grūdai bei kombinuoti pašarai.
Kur kreiptis jei matote, kad laukiniam paukščiui ar žvėriui reikia pagalbos, tačiau pats jos suteikti negalite?
Radę sužeistą, užšalusį ar pasiklydusį gyvūną kreipkitės į skubios pagalbos tarnybą telefonu 112 arba tiesiogiai į Aplinkos apsaugos departamentą telefonu (8 5) 273 2995.
Taip pat galite kreiptis į Gyvūnų globėjų asociaciją:
-
Kaune: Šv. Gertrūdos g. 46, „Gyvūnų priežiūros centras“, tel. 837 322 333;
-
Klaipėdoje: Kalnuvėnai, Klaipėdos raj., „Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centras“, tel. 8 687 36888;
-
Alytuje: Norgeliškės, Alytaus raj., „Alytaus regiono gyvūnų globos namai“, tel. 8 686 29110;
-
Vilniuje: Justiniškių g. 64, Vilnius, „Buivydiškių veterinarijos klinika“, tel. 8 663 77737;
-
Šiauliuose: Žuvininkų g. 1, „Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras“, tel. 8 415 23883;
-
Panevėžyje: Senasis Vilniaus kel. 15, Liūdynė, „Jūratės Paltarokės ūkis“, tel. 8 633 69900.
Esant ekstra atvejui, galima kreiptis visą parą budinčiais Gyvūnų globėjų asociacijos telefonais:
-
8 655 70058 arba 8 686 44828
Kai pagalbos reikia lauke gyvenančiai katei arba šuniui:
-
Jei pagalbos suteikti patys negalite, kreipkitės į artimiausia veterinarijos kliniką. Tiesa, tokiu atveju už gyvūnų gydymo paslaugas teks sumokėti.
-
Jei patys negalite skirti lėšų gyvūno gydymui, kreipkitės į artimiausią gyvūnų globos priežiūros tarnybą.