Skalbimas:
1. Lengviausia, vos nuvilkus patalynę, mesti į skalbimo mašiną ir įjungti skalbimo programą. Tačiau tai viena iš jos priežiūros klaidų. Prieš dedant patalynę skalbti, atidžiai apžiūrėkite, ar ant jos nėra dėmių, kurias karštas vanduo galėtų „užfiksuoti“ visiems laikams. Kalbama apie maisto, kavos (pusryčiai lovoje), riebaus losjono ir panašias dėmes, kurias reikia kruopščiai išplauti specialiu dėmes išimančiu muilu ir tik tada dėti į skalbimo mašiną.
2. Vidiniuose antklodės ir pagalvių užvalkalų kampuose paprastai prisirenka pūkų, dulkių, plaukelių, todėl prieš skalbdami būtinai išverskite ir išvalykite visus šiuos „taršalus“. Taip ne tik geriau išskalbsite patalynę, bet ir apsaugosite savo skalbimo mašiną.
3. Prieš skalbdami patalynę, jei ji su sagomis ir/ar užtrauktukais, užsekite juos, o raštuotus užvalkalus skalbkite išvertę.
4. Neskalbkite patalynės su drabužiais, kurie turi kokių nors aštrių detalių, užtrauktukų, galinčių užkabinti patalynę ir ją sugadinti. Geriausia patalynę skalbti atskirai nuo bet kokių kitų drabužių.
5. Stipraus poveikio skalbikliai ir balikliai gal ir išskalbia patalynę kiek geriau, tačiau viskas turi savo kainą – dažniausiai jie labiau kenkia audiniui nei švelnesni ekologiški, natūralūs plovikliai. Žinoma, jūsų teisė rinktis, tačiau jei mąstote apie patalynės ilgaamžiškumą ir poveikį aplinkai, pasirinkimas aiškus.
Džiovinimas:
6. Jei neturite sąlygų išdžiovinti patalynės natūraliai ir naudojate elektrinę skalbinių džiovyklę, išimkite ją dar ne visai išdžiuvusią ir leiskite galutinai išdžiūti natūraliai – kas, kad kelias valandas namus teks apkarstyti vienu kitu užvalkalu ar paklode.
7. Prieš džiaudami patalynę, ją ištampykite – tam reikės dar vienos poros rankų, tad į pagalbą pasitelkite vaikus ar vyrą/draugą. Kam to reikia? Tokios gerai ištampytos patalynės (beveik) nebereikia lyginti.
8. Pernelyg didelis karštis skalbinių džiovyklėje – tikras peilis visų audinių patalynei, tai kenkia net labiau nei agresyvios skalbimo priemonės ar karštas vanduo. Tad jei patalynę džiovinate šiame įrenginyje, bent jau nustatykite žemesnę temperatūrą.
Lyginimas:
9. Nemažai žmonių lyginimo nekenčia, ką jau kalbėti apie didelės apimties užvalkalų ir paklodžių lyginimą, tačiau faktas, kad išlyginta patalynė tampa švelnesnė, maloni liesti. Storesnės medvilnės ir lino patalynę verčiau lyginti dar vos vos drėgną, o jei nemėgstate to daryti, bet norite švelnių patalų, išlyginkite bent jau pagalvių užvalkalus.
Priežiūra:
10. Patalynė iš natūralių audinių nemėgsta būti laikoma uždaruose plastiko maišuose, nenustebkite, jei taip palaikyta ji ims gelsti. Suteikite galimybę patalynei kvėpuoti – laikykite spintos lentynose ar jei labai norisi, bent jau popieriniuose, o ne plastiko maišeliuose.
11. Vilnonius apklotus būtina periodiškai išvėdinti gryname ore, jei negalite kelioms valandos jų pakabinti lauke, palaikykite bent jau prie atviro lango, kad nors šiek tiek prasivėdintų. Vilnonius patalus geriausia skalbti rankomis, tačiau nepiktnaudžiaukite tuo, pernelyg dažnas skalbimas vilnai kenkia.
12. Erzina greitai susitepančios, dėmėtos pagalvės? Naudokite dvigubus užvalkalus. Pirmiausia apvilkite pagalvę storesniu (gal ne tokiu gražiu užvalkalu), o ant viršaus vilkite švelnesnį (ir gražesnį).