Apie kalėdinio stalo dekorą diskutuojame su dekoratore ir etiketo specialiste Indre Sapagovaite, kuri sako, kad puošdami namus ir dekoruodami stalą galime panaudoti tai, ką turime, o gamtos gėrybės niekada neišeis iš mados.
„Pirmiausia pasižiūrėkite, kokių papuošimų turite savo namuose – staltiesės, indai, įrankiai, kalėdinės ir kitos dekoracijos padeda kurti jaukumą namuose. Nuo to ir planuokite savo namų ir stalo dekorą, kuris gražiausiai ir stilingiausiai atrodo tada, kai neviršijama trijų spalvų.
Prancūzai turi tokią stiliaus taisyklę, kurioje teigiama, kad geriau nemaišyti daugiau nei trijų spalvų. Tas pats galioja stalo dekorui.
Žinoma, galima pasitelkti ir daugiau spalvų, tačiau jeigu norite sužaisti saugiai, tuomet patarimas būtų pasilikti prie trijų spalvų. Pavyzdžiui, jeigu staltiesė marga, kitas spalvas derinkite prie staltiesės ir panašiai. Na, o kalbant apie spalvų madas, vyrauja visiška laisvė improvizuoti ir rinktis tai, kokios spalvos jums patinka labiausiai ir atrodo šventiškiausiai“, – sako etiketo specialistė.
– Prakalbote apie staltieses. Ar galima suderinti staltieses ir stalo takelius?
– Takeliai puiki išeitis, jeigu neturite staltiesės, tačiau jį galite tiesti ir ant staltiesės. Tokiu atveju svarbu, kad takelis stalo per daug neapkrautų ir nepasimestų dekoro elementai. Bet jeigu dekoro mažai, tuomet takelis gali būti puikus papildomas akcentas.
– Kokias puošmenas ir dekoro elementus galime panaudoti puošdami stalą ir namus?
– Turbūt pas dažną namuose galima atrasti dekoracijų, kurios yra skirtingos stilistikos, todėl prieš puošiant geriausia jas visas išsidėlioti vienoje vietoje ir pabandyti sugrupuoti. Taip daug geriau matosi, kas su kuo tinka ir dera.
Sugrupuotas dekoracijas galite išdėlioti skirtingose erdvėse, kad tarpusavyje tinkančios detalės matytųsi geriau. O jeigu namai dideli, o dekoracijų mažai, geriau puoškite vieną vietą, nes efektas tokiu atveju bus žymiai didesnis.
Rinkoje pasirinkimas yra labai platus, todėl nebūtina pasitelkti tik kalėdines dekoracijas. Labai gražiai ant stalo atrodo padėti eglutės žaisliukai, kuriais ir pati mėgstu papuošti stalą – jie spalvingi, neužgožia kitų elementų ir dailiai dera su nedidelėmis eglučių dekoracijomis.
Visada madingi iš gamtos atkeliavę papuošimai – tai gali būti eglišakės, įvairių spygliuočių šakos, raudonos uogos, kankorėžiai. Vienais metais miške rastas vingiuotas storesnes šakas nudažiau baltai ir padėjau ant stalo – jos puikiai atrodė žvakių šviesoje. Tas pačias šakas galite aprišti kaspinėliais, o eglių ir kitų spygliuočių šakas pamerkti vazoje. Tik nepamirškite laikytis trijų spalvų taisyklės – stalas tokiu atveju tikrai atrodys puikiai.
– Ko reikėtų vengti dekoruojant stalą, puošiant namus?
– Patarčiau vengti perteklinio puošimo, pernelyg daug spalvų, atspalvių, daugybės skirtingų tekstūrų, skirtingų dekoro elementų.
Mūsų akims dažniausiai gražiai atrodo tai, kas yra simetriška. Stalas, kuris yra dekoruotas laikantis simetrijos, visada atrodys dailiau. Auksinė taisyklė – mažiau yra daugiau, kadangi taip tikrai neprašausite.
– Ką reikėtų žinoti apie stalo serviravimą, įrankius, indus?
– Nereikia baimintis, kad neturite vienodų indų. Pavyzdžiui, garsiausi pasaulio indų gamintojai jau kurį laiką savo kolekcijose pristato būtent skirtingus indus – tai stalui suteikia unikalumo. Serviruodami galvokite apie žmones, kad jiems sėdint prie stalo būtų komfortiška ir patogu, šalia būti visi reikalingi indai ir įrankiai, netrukdytų dekoracijos, neužstotų viena kitos.
Lėkščių reikia tiek, kiek yra patiekalų, pavyzdžiui, užkandžiams, karštam patiekalui, desertui; šakutes reikia dėti kairėje, peilius dešinėje, o taures virš peilio dešinėje pusėje. Virš lėkštės serviruojami deserto įrankiai.