„Kaip ir kiekvienas mūsų išgyvenu gerus gyvenimo etapus, kuriuos keičia kitokie – kai atrodo, kad visas pasaulis prieš mane. Ir nors negaliu pakęsti jokių patarimų iš serijos „padėk sau“, kartais reikia save įkvėpti. Žinote, visa tai veikia! Ypač tada, kai gyvenimas visiškai sumautas. Tiesiog perskaitykite.
1. Žmonės linkę įsižeisti
Esame linkę pasakoti, kokie mes tolerantiški, bet kabinėjamės prie kitų dėl smulkmenų. Priimkite tai kaip aksiomą: ką bedarytumėte, kaip besistengtumėte, vis vien kas nors bus mumis nepatenkintas. Tai nereiškia, kad reikia nustoti bandyti, tiesiog nesistebėkite, jei kas nors įsižeis.
2. Jei kas nors tavimi nepatenkintas, vadinasi, jis tave pastebėjo
Jei kas nors išvertė ant tavęs visą krūvą mėšlo, suprask: tas žmogus rado laiko, kurį skyrė tau, kad išsakytų ar parašytų viską, ką apie tave galvoja. Na taip, turbūt jis tavęs nekenčia. Bet gyvenimas tęsiasi, Žemė sukasi. Mes einame iš proto, galvodami, kad kažkam tai, ką darome, gali nepatikti. Bet kol keli tave keikia, kiti gal jau perka tavo sukurtą produktą.
3. Kai tavęs nepastebi – blogai. Bet tai natūralu
Jei niekas į tave net nežiūri, tu tikrai laisvas. Gali šokti vienais apatiniais. Rašyti romanus į stalčių. Keiktis ir plūstis. Bet ieškok savęs. Nebūtina tapti hipiu, medituojančiu ašrame – pabandyk atskirti svarbius dalykus nuo nesvarbių. Daryk tai, kas tau teikia malonumą. Klok pasitikėjimo savimi pamatus.
4. Žmonės apkalbės tave nepriklausomai nuo to, ką ir kaip darai. Jie tai mėgsta
Baimė mus gina nerimauti dėl to, kas ką pagalvos. Net nesvarstyk, ar jie tave apkalbės. Būtinai apkalbės. Žmonės mėgsta vaidinti teisėjus ir skelbti nuosprendžius. Net jei visiškai nieko neveiksi – būk ramus, kritikos dozę gausi vis vien. Tai jei nėra jokio skirtumo, gal imkis ko nors reikšmingo? Svarbiausia ne kitų nuomonė apie tave, o tavo – apie save.
5. Laimei, teisti ir gerbti – skirtingi dalykai
Apie tave žmonės gali sakyti, kad esi visiškas šiknius, bet kartu gerbti. Ir gali visiškai su tavimi nesutikti, bet gerbti tavo įsitikinimus. Tačiau gali būti ir atvirkščiai. Kaip sakoma, į malonius žmones malonu nusivalyti kojas. Bjauru, bet tiesa. Tačiau niekas nesivalys kojų į žmogų, kurį gerbia.
6. Jei gerbsi save – kiti gerbs tave
Pasaulyje, kuriame kiekvienas taikosi tave įžeisti ir nuteisti, save gerbti velniškai sunku. Bet būtina. Pirmiausia pagalvok, už ką save gali gerbti – už tai tave gerbs ir kiti. Nes žmonės elgiasi kaip avys – jei mato, kad kažkas taip ar kitaip elgiasi, jie mėgdžioja.
7. Savigarba ir pasitikėjimas savimi – skirtingos sąvokos
Gerbdamas save žinai, ką gali padaryti, o ko ne. Tai tavo garbė ir orumas. |Šie dalykai tau neduoda privilegijų. Pasitikėti savimi – tai manyti, kad esi šio to vertas. Tačiau pasaulis nesisuka aplink tave ir tu nesi vertas to, ko neužsidirbi. Nori gerai gyventi? Daug dirbk, būk protingas, atidus ir kilnus.
8. Tau ne pakeliui su tais, kurie tavęs negerbia
Jei jie tau nekenkia, tiesiog nekreipk dėmesio. O pirmai progai pasitaikius, atsikratyk jų. Kitaip jie tau kliudys siekti tikslo. Tai ne tavo auditorija, ne tavo terpė, ne tavo klientai. Jie tau nereikalingi.
9. Tau reikalingi tie, kurie tave vertina
Jei išbrauksi iš savo gyvenimo trolius ir šmikius, liks dvi žmonių kategorijos: tie, kurie apie tave visiškai nieko nežino, ir tie, kurie tave vertina. Pirmuosius kol kas galima atmesti, bet gal jų prireiks, kai norėsi praplėsti savo auditoriją. Antrieji – taviškiai. Patys svarbiausi planetoje žmonės. Jie domisi tavimi. Tad su jais reikia elgtis kaip su karališkos šeimos nariais.
10. Drovuoliai, introvertai ir keistuoliai gali turėti itin daug pasitikėjimo savimi
Nebūtina būti ryškus ir rėksmingas. Kartais labiausiai savimi pasitikintis žmogus gali per vakarėlį pasakyti tris frazes. Bet kai jis kalba, kiti užsičiaupia ir klausosi. Nebūtina skelbti visiems, kiek daug tu žinai. Pasitikintys žmonės dalijasi savo patirtimi, kai jų to prašo. Pasitikintis savimi žmogus – ne tas, kuris skeryčiojasi kalbėdamas banalybes. Jis kaip tik nepasitiki savimi.
11. Neišgyvenk taip, lyg jau būtų pasaulio pabaiga
Nerimas – tavo kasdienybė? Neišbarstyk savęs smulkmenoms, kurių negali kontroliuoti, ir žmonėms, kurie to neverti. Net ilga eilė prie kasos neverta nė vienos tavo nervų ląstelės. Jei sugebėsi kontroliuoti emocijas, sukaupsi jų atsargą kaip voverė žiemai – jų tikrai kada nors prireiks. Saugok savo nervus.
12. Gali nervintis dėl reikšmingų dalykų
Kai kas nors tikrai svarbu – paaukok kelias nervų ląsteles. Išliek emocijas, kai tikrai reikia, kitaip virsi ciniku.
13. Ramybė ir apatija – ne tas pats
Apatija – tai kai tau „viskas vienodai“, o ramybė – sugebėjimas neteikti reikšmės to nevertiems dalykams. Apie tai reikia pamąstyti. Ramumas – tai charakterio savybė, panaši į valingumą. Apatija – jausmų dykuma.
14. Karūna nukrinta, kai normaliai reaguoji į kvailystes
Iš tikrųjų niekas nežino „kaip turi būti“. Visas skirtumas tarp sėkmės lydimų žmonių ir autsaiderių tas, kad pirmieji darė velniaižin ką ir tęsė tol, kol jiems pavyko. O paskui parašė bestselerį, kaip sugauti sėkmę, lyg būtų visą laiką žinoję, ką daro. Ir pasijuto labai reikšmingi. Imtis ko nors naujo visada baisu, nes niekas negarantuoja rezultato. Reikia žengti pirmąjį žingsnį. Kartais pasiseka paėjėti. O kartais batraiščiai susiraizgo ir krenti veidu į žemę. Bet pasakysiu įdomų faktą: daugiausia pasiekę žmonės nebijo atrodyti kvailai, kai bando ką nors naujo. Jie galvoja apie tai, kad pavyks, o ne svarsto, kas ką pagalvos.
15. Mes visi keisti, nenormalūs, įvairūs
Ir tu taip pat. Bet naudokis tai kaip privalumu. Vienintelis būdas išsiskirti – būti keistu, kitaip susiliesi su minia. Niekas nepasiekė didžių tikslų ir šlovės būdamas toks, kaip visi. Ir net tie, kurie atrodo normalūs, apsimeta. Arba tu juos blogai pažįsti. Mes visi keistuoliai – tuo gyvenimas ir gražus.
16. Perženk kitų nustatytas ribas
Jei kas sako: „Gal nepradėk, nes tau nepavyks“ – tai tavęs neliečia. Patardami žmonės remiasi sava patirtimi. Nusibrėžk savo ribas. Nenori atsakinėti į boso skambučius savaitgaliai? Tai ir neatsakinėk. Neleisk kitiems nustatinėti tau ribas. Tai kitų principai, ne tavo.
17. Būk sąžiningas su savimi. Žinok, kas esi
Kai nustatai savo ribas, sužinai apie save kai ko naujo. Bet svarbu būti sąžiningu su savimi ir su kitais. Nes taip lengviau, o pagaliau, įdomiau gyventi.
18. Sąžiningumas nesiejamas su šiurkštumu
Pajuskite skirtumą: aiškiai pasakyti savo nuomonę ar ją piktai išrėkti. Būti sąžiningu kartais reiškia tiesiog užsičiaupti ir praeiti pro šalį užuot šūkavus, kad: „aš tiesiog norėjau pasakyti teisybę!“ Chamų niekas nemėgsta. Net ir kiti chamai. Jei toks būsi, mirsi 17 kačių apsuptyje, kurių paskui niekas nemaitins. Taigi, pirmiau galvok, o paskui kalbėk.
19. Kuo mažiau tikiesi, tuo daugiau gauni
Nieko nepradėk galvodamas vien tik apie uždarbį. Pradėk, nes tau įdomu to griebtis. Koncentruokis į tai, ką darai, tarsi rezultatas neturėtų reikšmės.
Visi punktai nieko nereiškia be tavo dėmesio. Dėmesio aplinkiniams, savo nervams, o svarbiausia – sau. Tu ir tik tu atsakingas už savo gyvenimą.“