2020 11 27

Kaip tinkamai pasirūpinti vazone augančia kalėdine eglute, kad vėliau ją būtų galima pasodinti? Specialistės patarimai

Baigiantis rudeniui vis įnirtingiau imama ruoštis didžiausioms metų šventėms, o viena svarbiausių užduočių tampa kalėdinės eglutės paieškos. Žmonės vis dažniau renkasi ne kirstines eglutes, o auginančias vazonuose, rašoma pranešime spaudai.
Namų interjeras
Namų interjeras / 123RF.com nuotr.

Nurimus šventiniam šurmuliui, neretai galvos skausmu tampa klausimas, kaip tinkamai pasirūpinti žaliaskare po švenčių. Medelyno „Tado ūkis“ kraštovaizdžio specialistė Kristina Cvilikienė pateikia keturis naudingus patarimus apie tai, kaip prižiūrėti eglutes šventiniu laikotarpiu ir išsaugoti po jo, kad medeliai prigytų.

Pasidomėkite, kaip eglutė buvo užauginta

Prieš įsigydami gyvą kalėdinę eglutę pasidomėkite, kaip ji buvo užauginta. Jei medelis vešėjo grunte, gali būti, jog prieš parduodant ją buvo pažeistos augalo šaknys. Tokiu atveju po švenčių pasodinta eglutė sunkiau prigis, nei auginta vazone.

Tačiau jei eglutė buvo auginta vazone, tikėtina, kad jos šaknų sistema yra nepažeista: tada galite laukti tinkamo laiko pavasarį ir pasodinti eglutę lauke. Bet atminkite: eglutės prigijimo tikimybė žymiai sumažėja, jei augalas buvo netinkamai prižiūrėtas ir laikomas netinkamomis sąlygomis šventiniu laikotarpiu.

Jei dvejojate ar eglutė tikrai auginta vazone, galite lengvai tai patikrinti. Tereikia atsargiai ištraukti eglutę iš vazono, laikant jos kamieną. Jei ištrauktas medelis išlaiko vazono formą, augalas augintas vazone. Bet jei ištrauktos iš žemės eglutės šaknys išsisklaido į šalis, o žemės lengvai nubyra, tikėtina, kad medis augo atvirame grunte.

123RF.com nuotr./Eglutė vazone
123RF.com nuotr./Eglutė vazone

Tinkamai pasirūpinkite eglute švenčių metu

Norint, kad eglutė prigytų, reikia suteikti jai kuo tinkamesnes laikymo sąlygas. Jei jau nusprendėte eglutę puošti kambaryje, užtikrinkite jai optimalią drėgmę.

Nuolat laistykite vazoną, o, esant galimybei, kartais apipurkškite jos šakas. Stenkitės eglutės nelaikyti arti židinio ar radiatorių. Be to, eglutei svarbu užtikrinti optimalų drėgmės kiekį.

Jei įsigijote eglutę, augintą vazone, neskubėkite jos įsinešti į kambarį.

Rekomenduojama eglutę kambaryje laikyti iki dviejų savaičių - laikant ilgiau sparčia mažėja tikimybė, kad augalas, po švenčių išneštas ir pasodintas į gruntą, prigis.

Tad jei įsigijote eglutę, augintą vazone, neskubėkite jos įsinešti į kambarį. Geriau medelį laikykite papuoštą terasoje arba balkone. Visgi jei labai norėsis eglutę įsinešti į vidų, stenkitės papratinti ją prie kambaryje vyraujančių sąlygų. Kambaryje eglutę rekomenduojama laikyti apie savaitę, kad medelis kuo mažiau nukentėtų nuo esančios šilumos.

Norintiems prisidėti prie ekologijos ir gamtos saugojimo arba tiesiog neturintiems laiko tinkamai pasirūpinti eglute po švenčių, siūloma eglučių nuomos paslauga. Šios paslaugos tiekėjai atveža eglutes prieš pat šventes į namus, o, pasibaigus joms, žaliaskares saugiai išveža. Tokiu būdu konteineriai nebūna užversti eglutėmis, o pakelėse ar pamiškėse nebūna primėtyta žaliųjų atliekų.

123RF.com nuotr./Kalėdų eglutės vazonuose
123RF.com nuotr./Kalėdų eglutės vazonuose

Kaip laikyti eglutę ir kada ją geriausia sodinti?

Kaip ir kur laikyti eglutę, kad, pasibaigus šventėms, ją būtų galima pasodinti lauke? Geriausias būdas išsaugoti eglutę – laikyti ją lauke, pavyzdžiui, kieme.

Lauko sąlygos yra palankios eglutei, kadangi lyjant ar sningant augalui užtikrinamas reikalingas drėgmės kiekis. Taip laikoma eglutė gali ramiai ir saugiai sulaukti pavasario. Tačiau jei baiminatės, kad medelis gali sušalti, prikaskite, apdenkite arba apmulčiuokite eglutę.

Priklausomai nuo to, kur ir kokiomis sąlygomis laikėte eglutę per šventes, augalą galite sodinti atsižvelgę į vyraujančius orus. Jei žiema šilta ir per ateinančias dvi savaites neprognozuojami stiprūs šalčiai, eglutę galima sodinti po švenčių tiesiai į gruntą, tačiau prieš tai ją reikėtų aklimatizuoti: palaikyti vėsioje patalpoje bent vieną savaitę. Vėliau, jei žemė vis dar neįšalusi, eglutę galite laikinai prikasti į žemę ir apmulčiuoti arba jau sodinti į numatytą vietą.

Nepamirškite laistyti augalo.

Kaip jau buvo teigta, eglutei kenkia dideli temperatūros svyravimai tad, jei medelį laikėte namuose, jį vėliau „grūdinkite“ bei pratinkite prie lauko klimato. Pavyzdžiui, palaikykite augalą vėsesnėje patalpoje ir tik esant šiltesniam orui, išneškite jį į lauką. Bet net ir išnešę eglutę į vėsesnę vietą, nepamirškite laistyti augalo. Tačiau atminkite, kad eglutės negalima nešti į lauką vyraujant didesniems šalčiams! Pasodinę eglutę, palaistykite ją šaknų augimo stimuliatoriumi.

123RF.com nuotr./Kalėdų eglutės
123RF.com nuotr./Kalėdų eglutės

Gerai apgalvokite, kur po švenčių sodinsite eglutę

Neretai norintiems gamtai padaryti gerą darbą kyla klausimas: kur pasodinti eglutę? Pirmiausia, reikia žinoti pasirinktos eglutės rūšį. Jei pasirinkote paprastąją eglę (Picea Abies), turėsite jai sode skirti nemažai vietos. Paprastoji eglė užauga net iki 30–40 m aukščio, o jos lajos skersmuo siekia 6–10 m. Jei galėsite savo kieme ar sode skirti vietą medžiui augti, kasmet galėsite džiaugtis nuosava kalėdine eglute.

Jei įvertinę visus aspektus nusprendėte, kad kieme ar sode negalite sau leisti auginti didelio medžio, galite rinktis žemesnius, lėtai augančius medelius. Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad žmonės dažnai renkasi sidabrines (dygiąsias) eglutes, taip pat korėjinius ir kaukazinius kėnius ir kt. Štai keletas eglučių veislių, kurios užauga gerokai žemesnės nei paprastoji eglė:

  • Serbinė eglutė (Picea omorika)– 30 m aukščio, 3 m pločio;
  • Aštrioji (Kolorado) eglutė (Picea pungens) – 15 m aukščio, 4 m pločio;
  • Dygioji (sidabrinė) eglutė (Picea pungens f. ‘Glauca’) – 15–20 m aukščio, 4–5 m pločio;
  • Kaukazinė baltoji eglutė (Abies nordmanniana) – 20–25 m aukščio, 4–6 m pločio;

Visgi jei jūsų kiemas mažas ir negalite sau leisti auginti šio didingo medžio, apsvarstykite galimybę pasodinti žaliaskarę miške.

Taigi, rinkdamiesi gyvą kalėdinę eglutę, pasidomėkite, kur ir kaip ji buvo auginta, o vėliau jau patys tinkamai pasirūpinkite medeliu švenčių metu ir po jų. Taip būsite užtikrinti, jog eglutė nebus tiesiog išmesta ir galėsite toliau džiaugtis jos žaluma ne vienerius metus. Be to, pasibaigus šventėms pasodinę eglutę, prisidėsite prie gamtos saugojimo. Taip pasirūpinę augalu, pasirūpinsite ir mus supančia aplinka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis