Seksistinės užuominos žemina, slopina pasitikėjimą savimi ir kenkia psichikai. Greičiausiai sutiksite, kad su tokiomis užuominomis moterys susiduria dažniau negu vyrai.
Tad apžvelkime, ko damos nenorėtų girdėti savo adresu.
Kaip moteris, tu puikiai susidoroji su šia užduotimi
Moterys, kurios pasiekia sėkmės vyriškuose tyruose, pavyzdžiui, sporte, versle, moksle, tikrai nėra laimingos girdėdamos tokį išvirkščią komplimentą. Pasakydamas šiuos žodžius vyras iš vienos pusės pripažįsta moterišką sėkmę, o iš kitos iškart jį sumenkina ir sutrypia. Ar teko girdėti, jog vyras girtųsi savo sėkme vien dėl to, kad jis vyras? Taip ir šiuo atveju – nereikia pasiekimų sutapatinti su lytimi. Tas pats galioja ir atlyginimui: „Kaip moteris, tu gauni visai padorią algą...“. Tikrai tokių užuominų nelaidykite.
Nusiramink
Kai vyrai su aistra išreiškia savo nuomonę, tai vertinama kaip lyderiška, entuziastinga savybė. Moterys, deja, dažnai suprantamos visai kitaip. Dažnai tai nurašoma „moteriškam“ jausmingumui, net isterijai ir tikrai nėra vertinama rimtai. Tokie žodžiai kaip „atsipalaiduok“, „nusiramink“ iš tikrųjų tik trukdo ir sumenkina damos dirbamą darbą, požiūrį ar nuomonę. Galiausiai iškreiptas požiūris demonstruojamas ir žvelgiant į moters emocijas, neva, jos nemoka jų kontroliuoti.
Taip pat skaitykite: Emocijų paleidimo instruktorius Rytis Lukoševičius: „Norite būti laimingi? Nebesinešiokite skausmo“
Nusišypsok
Daugelis moterų pasakys, jog ne kartą girdėjo panašią frazę, kai dėl kokių nors priežasčių buvo neutralios, neemocionalios, susimąsčiusios ar piktos veido išraiškos. Nesvarbu, dėl kokių priežasčių tai įvyko, galbūt, net nėra jokios rimtos priežasties, tačiau, pasak kai kurių žmonių, taip moterys meta iššūkį savo įvaizdžiui: atrodyti mielos ir visada pasiruošusios bendrauti. Tačiau mes neprivalome šypsotis, kai to nenorime. Tai nėra mūsų vizitinė kortelė ar privalomas veiksmas.
Tu turi dėkoti, kad …
Tačiau mes neprivalome šypsotis, kai to nenorime. Tai nėra mūsų vizitinė kortelė ar privalomas veiksmas.
Moterims dažnai kartojama, kad jos turi būti dėkingos už tai, kad joms „nenutiko ko nors blogesnio“. Tai galima pastebėti įvairiose situacijose. Pavyzdžiui, „džiaukis, kad tau padėjo šį darbą atlikti kolega, nes pati nebūtum susitvarkiusi“. Toks požiūris gajus ir kultūrose, kur moteris kaltinama už tai, kad patyrė seksualinę prievartą ir smurtą. Vyrai dažniausiai negyvena su nuomone, kad jiems reikia būti pasiruošusiems blogiausiam. Štai kodėl reikėtų kurti tokią visuomenę, kur tiek vyrai, tiek moterys gyventų su tokiu pačiu saugumo jausmu. Nes dažnai primetama nuomonė, kad vyras įveiks visas kliūtis, o moteriai to nelemta patirti, nes ji per silpna ir turi tenkintis tuo, ką turi, kad tik nebūtų blogiau.
Puikus… (bet kokia kūno dalis)
Užpakaliukas? Krūtinė? O gal kojos? Bet kuriuo atveju, mokslininkai atlikę tyrimą sako, kad net 85 proc. amerikiečių moterų sulaukia seksualinio priekabiavimo dar iki 17 metų. Seksualinis priekabiavimas gali būti demonstruojamas žvilgsniais, žodžiais, švilpimu, užgauliojimais akcentuojant moterišką kūną. Tačiau ar vyrai labai apsidžiaugtų, jeigu moteris gatvėje pradėtų rėkti: „Ei, koks stangrus užpakaliukas“?
Taip pat skaitykite: Pasitikrinkite, kokie jūsų santykiai – sveiki ar toksiški?
Tavo kūnas, apranga mane trikdo ir verčia nejaukiai jaustis
Taip, dar viena neteisybė, susijusi su apranga. Moteris visada trikdo, rengiasi kaip pasileidėlė, demonstruoja savo kūną ir vilioja. Tačiau tik ne vyrai – jiems tai nebūdinga. Moterų teisių specialistė sako, kad tokiu požiūriu yra bandoma „apginti ir palaikyti vyrus, kadangi būtent moterys kaltos dėl jų atotrūkio nuo darbų, tad jas reikia kontroliuoti“. Žinoma, ironizuojame – kiekvienas mūsų turi teisę rengtis kaip nori ir nebūtinai apranga siunčia tokią žinutę, kokią joje mato vyrai. Juk kartais tikrai matome tai, ką norime matyti, o ne realybę.
Ką tu išmanai!
Dar vienas neigiamas požiūris į moteris, siejamas su jų protiniais gebėjimais. Dažniausiai, žinoma, tokiomis frazėmis švaistosi vyrai, sumenkindami moteris ir jų galias, išsilavinimą, neretai manantys, kad damų pasaulėžiūra apsiriboja puodais ir veido kremais nuo raukšlių.