Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 02 10

Kodėl žmonės, kurių namuose nuolatinė netvarka, yra geresni?

Esate pedantas, o gal jums visiškai nusispjauti į tobulai išpuoselėtą tvarką namuose, kur drabužiai sukabinti pagal spalvas?
Netvarka
Netvarka / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Psichologija Namas

Kiekvienas mūsų turime savitą suvokimą apie tvarką ir tikrai ne visus užvaldo noras kasdien būti švaruoliais. Galiausiai, netvarkingiems žmonėms klijuojamos etiketės, jog jie tinginiai, yra visiškai neteisingos. Kaip elitedaily.com rašo Johnas Haltiwangeris, nemėgstančius tvarkytis žmones be reikalo kaltiname tingumu, nevalyvumu ir kitomis blogybėmis.

Chaosas jiems – tai tiesiog jų erdvės organizavimo būdas. Ir kas galėtų tam prieštarauti? „Mes gyvename labai šabloniškame ir nusakomame pasaulyje... Visuomenė visur siekia palaikyti tvarką, tačiau tai tėra iliuzija“, – rašo J.Haltiwangeris.

Štai ką reikėtų prisiminti, kai jus bando „apkaltinti“ netvarka ir neorganizuotumu.

Jūs nesate apsėstas savo status quo

Tvarkingumas ir organizuotumo troškimas išduoda ne tik disciplinuotumą. Žmonėms reikia suvokti, kad ir kaip viskas būtų švaru ir tvarkinga, ilgainiui tai pavirs į netvarką. Su tuo paprasčiausiai reikia susitaikyti ir priimti kaip neišvengiamybę.

„Neorganizuoti žmonės mato šviesą ir neleidžia, kad jų gyvenimus valdytų kokie nors apribojimai ar taisyklės“, – sako J.Haltiwangeris. Jie patys žino, kaip reikia gyventi, ir neina iš proto dėl smulkmenų. Na, o perdėtai tvarkingus ir visur tvarką darančius žmones išties galima apkaltinti tuo, kad jie pernelyg įsikibę į situaciją ir bijo rizikuoti.

Jūs atrandate įkvėpimą savo netvarkoje

Ar žinojote, kad daugelis žymių žmonių buvo tikrai netvarkingi? Roaldas Dahlas, J.K.Rowling ir net didysis genijus Albertas Einsteinas. Psichologai Ericas Abrahamsonas ir Davidas H.Freedmanas savo knygoje A Perfect Mess: The Hidden Benefits of Disorder teigia, jog „nešvarus stalas nereiškia, kad už jo sėdintis žmogus yra tingus. Netgi atvirkščiai – tai veikiau byloja, kad žmogus turi begalę darbų ir reikalų, kurie yra kur kas svarbesni nei paties stalo sutvarkymas“.

Kathleen Vohs iš Minesotos Carlsono mokyklos tyrimas atskleidė, kad netvarkinga aplinka gali padėti padidinti kūrybingumą: „Netvarka įkvepia laužyti taisykles, tradicijas ir išsilaisvinti. Taip pat – į viską pažvelgti nauju, šviežiu žvilgsniu. O gerai organizuota, tvarkinga aplinka – ženklas, jog pirmiausia jūs galvojate apie saugumą.“

Jūs esate spontaniškas ir drąsus

„Šitie žmonės visada plaukia priešais srovę ir eina prieš minią“, – pastebi J.Haltiwangeris. Užuot laiką leistumėte smulkmenoms ir nieko nereiškiantiems dalykams, jūs susikoncentruojate į tai, kad „pamatytumėte bendrą paveikslą“.

Skirtingai nuo švaros ir tvarkos mylėtojų, jūs mokate susikoncentruoti į svarbius dalykus taip stipriai, kad visa kita paprasčiausiai nublanksta. Be to, žmonės, kurie nemėgsta tvarkytis, yra išradingesni, labiau linkę rizikuoti. Ir nereikia galvoti, kad tvarka – blogai, nes taip tikrai nėra. Tačiau ir chaosas gali būti naudingas. O svarbiausia išmokti palaikyti harmoniją tarp tvarkos ir chaoso, mano tyrėjai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais