Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 12 24

Kokia asmenybė slypi už pasirinktos vakarėlio kaukės? Aiškina psichologai

Didžiosios metų šventės retai prabėga be persirengėlių vakarėlių. Psichologai sako, kad pasirinkti kostiumai atskleidžia kitą mūsų asmenybės pusę. Tą, kurią sąmoningai slepiame, arba net patys nežinome turintys.
Mergina su kauke
Mergina su kauke / „Shuterstock“ nuotr.

Taigi karnavalas – puiki proga pažinti save ir šį tą sužinoti apie draugus ar kolegas.

Komiški personažai

Kas renkasi juokdario, klouno, Pono Byno, kurio nors Simpsonų šeimynėlės nario, Pepės Ilgakojinės, Karlsono, freken Bok ar kito juokingo personažo kostiumą? „Linksmi, gerą humoro jausmą turintys žmonės. Tie, kuriems iki gyvo kaulo įgriso būti pasitempusiems, įsitempusiems, rimtiems ir santūriems. Juolab matyti surūgusius aplinkinių veidus“, – sako amerikiečių psichologė Sally Foster.

Viena vertus, galima manyti, kad žmonės, kurie nebijo (net siekia!) atrodyti juokingai, yra stiprios, savimi pasitikinčios, didelių kompleksų nekamuojamos asmenybės. Kita vertus, itin demonstruojamas nerūpestingumas ir linksmumas gali byloti apie silpną charakterį, negebėjimą priimti kritikos. O dėmesio troškimas – lėkštumą.

Jei komišku personažu persirengė jūsų vadovas, tai gali būti ženklas, kad jis ne toks jau tvirtas ir savimi pasitikintis kaip mėgina atrodyti.

Pagalvokite, kas būtų juokdarys be iš jo pokštų besijuokiančio karaliaus ir dvariškių arba Homeris Simpsonas be jo kvailystėmis besižavinčių televizijos žiūrovų? Nors tokie žmonės laikomi kompanijos siela, jiems aplinkiniai reikalingiausi savimeilei paglostyti.

Pernelyg didelius linksmuolius giliai širdyje dažnai kamuoja liūdesys, o kartais net pyktis. Oi, kaip jie norėtų tiesiai šviesiai pasakyti, ką iš tiesų apie kitus galvoja! Tačiau bijo prarasti susižavėjimo kupinus žvilgsnius, todėl... šypsosi.

Beje, jei komišku personažu persirengė jūsų vadovas, tai gali būti ženklas, kad jis ne toks jau tvirtas ir savimi pasitikintis kaip mėgina atrodyti.

Gundytojai

Dažnas norime būti geidžiamas ir seksualus. Ir nieko čia keisto. Persirengę specialiai kūną apnuoginančiais, aptemptais, vaizduotę audrinančiais seselių, gydytojų, kaubojų, mokinukių, tarnaičių kostiumais, sau ir kitiems parodome tai, ką dažnai patys pamirštame, – esame patrauklūs vyrai ir moterys. Ne tik iki kaklo marškinius užsisagstę biurų darbuotojai, kombinezonus dėvintys statybininkai, į chalatus susisiautusios namų šeimininkės ar žemę šluojančius sijonus seginčios mamytės.

Taip pat skaitykite: Karnavalo kostiumas Naujiesiems? Kodėl gi ne!

Štai psichologai pastebi, kad gundančius kostiumus dažniausiai renkasi žmonės, nežinantys, kaip vertinti ir išreikšti seksualumą. „Laikytis padoriai ir kukliai ar vadovautis instinktais, troškimu būti pastebėtiems ir geidžiamiems. Tokių vidinių dvejonių gali turėti net ir tie, kurie realiame gyvenime rengiasi ir elgiasi provokuojamai“, – mano psichologijos profesorius Johnas Suleris.

Kartais gundantys karnavaliniai kostiumai tampa būdu pasakyti, kad trokštame ne su seksualumu susijusios laisvės, o tiesiog laisvės būti savimi, išsakyti nuomonę, parodyti tikruosius jausmus. Galbūt pavargote gyventi dėl kitų, tramdyti savo norus, laikytis visuomenėje vyraujančių normų ir taisyklių?..

Garsenybės

Išradėjas, politikas, šokėja ar šokėjas, aktorius ar aktorė, dainininkas ar dainininkė, rašytojas ar jo sukurtas herojus – daugelis net perkopę paauglystės slenkstį ir tapę rimtais suaugusiaisiais ar dar rimtesniais senjorais turi savo dievukus. Ar bent jau simpatizuoja kuriam nors šiandien ar praeityje garsiam žmogui.Taigi renkantis karnavalinį kostiumą, jo ar jos vardas greičiausiai ir ateis mums į galvą.

„Persirengti visiems žinoma asmenybe – būdas parodyti, kad ja žavitės, išreikšti palankumą, pagarbą. Kartais net ne konkrečiam žmogui, bet jo profesijai, socialinei, etninei grupei, kuriai priklauso, charakterio savybėms, veiklai, pasiekimams. Galbūt ta asmenybė susijusi su svarbiais šiandienos įvykiais, kurie itin jaudina persirengėlį?“ – kostiumo pasirinkimo priežastis vardija psichologas J. Suleris.

Pavyzdžiui, jei kolega pasirinko dvasininko Dalai Lamos kostiumą, greičiausiai jis geraširdis, ramus ir nerimauja dėl šiuo metu užsiplieskusių karinių konfliktų. Draugė persirengė aktore Angelina Jolie – galima manyti, kad ji ne tik norėtų būti garsi ir turtinga, bet ir nėra abejinga skurstantiesiems, krūties vėžiu sergančioms moterims ir našlaičiams. Kitaip tariant, visiems tiems, kuriuos remia A. Jolie.

Žinoma, išvydus garsenybe persirengusį žmogų, nevertėtų pulti analizuoti, ką gi svarbaus jis nori pasakyti. Greičiausiai ši asmenybė persirengėliui patinka dėl visai paprastų priežasčių. Pavyzdžiui, puikiai dainuoja, šoka, žavi jo išvaizda ar tiesiog dėvimi drabužiai.

Plačiau apie tai, kaip pasirinkti karnavaliniai kostiumai ir kaukės atskleidžia kitą mūsų asmenybės pusę, skaitykite 51-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr./2014 m. gruodžio mėnesio žurnalo „Ji“ Nr. 51
Redakcijos archyvo nuotr./2014 m. gruodžio mėnesio žurnalo „Ji“ Nr. 51

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai