Patirties turizmo tyrėja bei kelionių organizatoriaus „Baltic Tours“ atstovė dr. Rasa Levickaitė teigia, jog jei lietuviškuose vandens telkiniuose bene baisiausia užlipti ant aštrios stiklo šukės, tai svečiuose kurortuose, kurie yra nuolat itin kruopščiai tvarkomi ir prižiūrimi, didesnį pavojų kelia gamta: ekstremalesnis nei mums įprasta landšaftas, gyvūnija ir klimatas.
Įkaitusių akmenų pavojai
Ar kiaušinis iškeps ant įkaitusio akmens?, - tokį eksperimentą per vieną iš savo kelionių atliko Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius. Ir įsitikino, kad šis teiginys – gerokai pagražintas. Vis dėlto atsidurti pietinių šalių paplūdimiuose per patį vidurdienį neapsiavus – menkas malonumas, mat smėlis ar akmenys gali būti tiek įkaitę, kad basomis ant jų išbūti tiesiog neįmanoma!
TAIP PAT SKAITYKITE: Vasaros vakarėlio stilius: 5 naudingos taisyklės
Todėl tinkamiausia avalynė auksinio ir sykiu puikiai įkaistančio smėlio paplūdimiuose - įsispiriamos šlepetės, pavyzdžiui, „Flip Flops“. Tai tinkamiausias apavas ne tik smėlio paplūdimiui, bet ir prie baseino.
„Jei paplūdimys šiurkštesnis, pavyzdžiui, smulkaus žvyro ar tiesiog vaikštinėjate pakrante, nusėta akiai (bet ne pėdai!) maloniais apvaliais akmenukais, verčiau rinkitės paplūdimio klasika vadinamus „Sports“, - susiruošusiems atostogų patarė mados tendencijų prognozuotoja Marija Palaikytė. - Šios šlepetės taip pat įsispiriamos, tačiau tvirčiau apgula pėdą iš viršaus ir sykiu dovanoja lengvumo jausmą, o storesnis elastingas padas amortizuoja pakrantės akmenis“
Atsargiai, uolos!
Nors ir prie Baltijos jūros galima rasti akmenuotų vietų, vis dėlto dažniau tai – išimtis nei taisyklė. O štai svetur natūralūs paplūdimiai labai dažnai yra tiesiog plikos uolos. Akmenuota gali būti ne tik pati pakrantė, bet ir jūros dugnas, o dažnai ir pats priėjimas prie pakrantės gali vesti uolėtu ar stačiu nusileidimu, tad tinkama avalynė visais šiais atvejais – būtina ir net privaloma.
TAIP PAT SKAITYKITE: Gimusi keliauti lengvai: 9 idėjos, kaip tai daryti
Batai, su kuriais bus patogu ir saugu eiti į akmenuotą paplūdimį, turi gerai laikytis ant kojų.
Batai, su kuriais bus patogu ir saugu eiti į akmenuotą paplūdimį, turi gerai laikytis ant kojų, - įsispiriamos šlepetės netinka, nes gali nukristi, o jei koja pakryps ar šiaip kliudysite kokį akmenį, jos menkai apsaugos nuo nubrozdinimų. „Uolėtam, akmenuotam paplūdimiui rekomenduojami „Monster inc“ vadinami batai. Šiuose pirštuotas pirštines, tik maunamas ant kojų, primenančiuose batuose estetikos mažai, bet praktiškumu ir patogumu jiems nėra lygių“, - sakė M. Palaikytė.
Kad koja nepaslystų
Slidiems krantams tobula avalynė – guminiai įsispiriami bateliai, kurie turi grublėtą, neslidų padą ir uždengia pėdą iki čiurnos.
Pargriūti akmenuotame paplūdimyje – malonumas menkas. Viena iš akmenuotų, uolėtų pakrančių bėdų – slidu, mat akmenis nugludina bangos. O jei drėgmė laikosi, akmenys gali apaugti dumblu ar kita augmenija ir dėl to tapti dar slidesni. „Tokiems krantams tobula avalynė – guminiai įsispiriami bateliai, kurie turi grublėtą, neslidų padą ir uždengia pėdą iki čiurnos. Jie tvirti, lengvi ir gerai sukimba su paviršiais, - pasakojo M. Palaikytė. – Tokia avalynė tinka ir jachtose – mažesnė tikimybė paslysti denyje“.
Kiek batų porų įsidėti į lagaminą?
Jei planuojate būti patogiausiai prieinamuose, poilsiui paruoštuose paplūdimiuose, greičiausiai jums pakaks paprastų įsispiriamų šlepečių.
Žinoma, jei apsistojate viename viešbutyje, internetu mikliai išsiaiškinsite, koks ten paplūdimys. Tačiau yra ir intuityvi taisyklė: kokią avalynę rinktis geriausia spręsti pagal atostogų įpročius. „Natūralu, kad kurortinėse zonose, taip pat ir miestų paplūdimiuose, dažniausiai bus smulkaus smėlio paplūdimiai. Tad jei planuojate būti patogiausiai prieinamuose, poilsiui paruoštuose paplūdimiuose, greičiausiai jums pakaks paprastų įsispiriamų šlepečių ar jų atmainos - „Sports“ batų, - pasakojo „Baltic Tours“ atstovė. - Tuo tarpu jei mėgstate eksperimentuoti, keliaujate toliau nuo viešbučio ar gal net išnuomotu automobiliu važiuojate per šalį, labai tikėtina, jog pataikysite į laukinį paplūdimį, kuris sužavės savo jaukumu, atokumu, privatumu, o kojas sauganti avalynė leis apsidrausti nuo nemalonių ir net nelaimingų nutikimų“.
Dar viena intuityvi R. Levickaitės rekomenduojama taisyklė dėl paplūdimių: salose, kurios ir yra ne kas kita kaip didelė iš vandens iškilusi uola – akmenuotų, uolėtų, skardingų paplūdimių bus žymiai daugiau nei žemyniniuose kurortuose. Uolėtų, iš pirmo žvilgsnio tarsi atšiaurių, tačiau iš antro – įdomesnių, akies rečiau matytų paplūdimių daugiausia galima rasti salose, pvz., Ispanijoje, Graikijoje, Sardinijoje, Kipre...