Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 11 02

Kraštovaizdžio specialistė – apie vokiečių kapų stilių ir ko galėtume iš jų pasimokyti

Kraštovaizdžio specialistės Eglės Balčiūnienės teigimu, lietuviams, kalbant apie kapo apipavidalinimą ir puošybą, aktualiausi du dalykai – kad būtų gražu ir praktiška. Moteris lankėsi Vokietijoje vykstančioje parodoje, iš kur parsivežė naujų idėjų. Pasak jos, vokiečiai mėgsta savo kapus suasmeninti – į visą kapo stilistiką įkomponuodami tam tikrą detalę, kuri nebyliai pasakoja apie čia besiilsintį žmogų. Dažniau apie tai susimąstyti pašnekovė pataria ir lietuviams.
Vokietijos kapų stilius
Vokietijos kapų stilius / 15min koliažas

Paprašyta pasidalyti naujovėmis, kurias pamatė viešėdama kas ketverius metus Vokietijoje vykstančioje parodoje „Buga“, kraštovaizdžio specialistė E.Balčiūnienė sakė, kad vokiečiai išsiskiria estetika ir suderinamumu.

„Pas juos viskas apgalvota nuo pradžios iki pabaigos ir kiekvienas elementas turi savo prasmę.

Kalbant apie parodą, įspūdį paliko pats granito apdirbimas. Jis yra skaldytas, pašiauštas, raižytas. Į jį įdedama papildomų medžiagų – pavyzdžiui, stiklo, plastiko, metalo elementų. Buvo akcentuojami ir želdiniai. Patys vokiečiai savo kapus susitvarko gana įdomiai naudodami skaldelę, dengdami granito plokštėmis, bet išlaikydami tą pačią stilistiką.

VIDEO: Patarimai, kaip puošti kapą per Vėlines ir ko galėtume pasimokyti iš vokiečių

Dar vienas parodoje pastebėtas akcentas – užrašai, į ką pas mus dar nėra tiek atkreipiamas dėmesys. Ten užrašai yra priderinti prie bendro kapo stiliaus“, – pasakojo pašnekovė.

Pasak jos, parodoje didelis dėmesys buvo skirtas ir kapaviečių suasmeninimui, kad atskleistų mirusio žmogaus pomėgius, asmenybę.

Žemiau esančioje nuotraukų galerijoje pamatysite, kad vokiečiai savo kapuose nevengia detalių, kuriomis siekia įamžinti mirusio žmogaus atminimą: vieną kapą puošia šachmatų figūra, kitą – laivelis, trečią – paukščių lesyklėle ar paukčiai ir pan.

„Pas mus vis dar viskas daroma konservatyviai, tendencijos nesikeičia jau daug metų, dominuoja tamsios spalvos – dažniausiai juoda ir ruda, paminklai daugiausia standartinių formų – kvadratiniai, stačiakampiai, ovalūs, panašūs ir pačios kapavietės apipavidalinimai. Kalbant apie vidaus sprendimus, dažniausiai pasirenkama užpilti vienos spalvos skaldele ir įkomponuoti gėlyną, – sakė E.Balčiūnienė, paprašyta apžvelgti lietuvių kapų tendencijas.

– Tačiau, pastebiu, kad jaunajai kartai, matančiai visumą, kyla noras ką nors daryti kitaip, kad kapavietės būtų jaukesnės, šviesesnės, skoningesnės, vis daugiau dėmesio skiriama detalėms, ne tik apipavidalinimui, bet ir tam, kaip bus sutvarkytas kapavietės vidus, pasitelkiant įvairius aksesuarus, žibintus, vazas, želdinius. Ir kuo toliau toliau, tuo labiau ir pas mus imama suasmeninti kapavietę, įamžinti palaidotą žmogų.“

Tikriausiai ne vienas esate pastebėję, kad labai dažnai aktorių kapus puošia kaukė arba muzikų – natos. Tai simboliai, pasakantys mums, kas čia ilsisi.

Pastebiu, kad jaunajai kartai, matančiai visumą, kyla noras ką nors daryti kitaip, kad kapavietės būtų jaukesnės, šviesesnės, skoningesnės.

„Taip, bet tai po truputį ima populiarėti ne tik tarp aktorių ar žinomų žmonių. Man yra įstrigę keletas atvejų iš savo darbinės veiklos. Kartą mirus jaunai merginai, kuri labai gražiai piešė, stiklo menininkė vieną jos darbų perkėlė ant stiklo ir tas paveikslas buvo įkomponuotas tarp dviejų granito elementų.

Dar vienas pavyzdys, kai jaunos merginos įrėmino žodžius, kuriuos norėtų pasakyti mamai, esant gyvai. Labai jautru, asmeniška ir labai gražu.

Arba vienas žmogus savo sodyboje turėjo lauko riedulį, kuris tarnavo kaip suolelis sėdėti po medžiu. Po jo mirties tą riedulį įkomponavome į kapavietės kampą, jis ir toliau atlieka tą pačią funkciją, tik ant jo dabar prisėda velionio artimieji. O tas riedulys tikrai nieko nekainavo, bet akcentas gražus ir turintis prasmę. Nereikia įsivaizduoti, kad tokiems sprendimams reikalingi dideli pinigai, nes jų gali būti pačių įvairiausių“, – sakė E.Balčiūnienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?