Įvertino racionaliai
„Šiuolaikinė technika, įvairūs robotai, padedantys atlikti buities ir kitus darbus, jei jie kokybiški, kainuoja nepigiai. Nors esu modernių sprendimų šalininkas, nesinori išleisti pinigų ir namuose turėti robotą, kuriam baigus darbą reikia eiti iš paskos ir pačiam atlikti iš naujo. Todėl ir galvodamas apie robotą vejapjovę, nemažai domėjausi: skaičiau, konsultavausi su tokius robotus turinčiais žmonėmis, specialistais“, – prisimena R. Šiškauskas.
Šiandien „Husqvarna“ robotų vejapjovių asortimentą sudaro 8 „Automower“ modeliai. Nors jie skiriasi kai kuriomis techninėmis savybėmis ir galingumu, visų jų veikimo principas vienodas: nuolatos atsitiktine tvarka judėdamas po teritoriją, akumuliatoriaus varomas robotas aštriais peiliukais tolygiai nupjauna kiekvieną žolės stiebelį.
Krepšininkas sako, jog ir pačiam pjauti veją – malonus darbas, tačiau tai atima daug laiko. R. Šiškausko sklype veja užima apie 12 arų plotą, tačiau sklypas gana sudėtingas: jame daug medžių, šviestuvų, akmenų, todėl sklypą apžiūrėję ir įvertinę „Husqvarna“ specialistai, krepšininko šeimai parinko galingiausią modelį.
„Norint turėti išties gražią veją, neužtenka ją nupjauti kartą per savaitę. Per žolės augimo piką, veją reikėtų pjauti bent du kartus per savaitę. Skaičiuoju, kad per savaitę tai užimtų bent 5–6 valandas. Robotui atliekant pagrindinį darbą, per savaitę vejos priežiūrai skiriu apie pusvalandį – tiek užtrunka sutvarkyti pakraščiuose esančią veją, kurios robotas nepasiekia. Visą kitą laiką galiu skirti šeimai ar laisvalaikiui“, – skaičiuoja krepšininkas.
Skaičiuoju, kad per savaitę tai užimtų bent 5–6 valandas. Robotui atliekant pagrindinį darbą, per savaitę vejos priežiūrai skiriu apie pusvalandį.
R. Šiškauskas įvertino ir finansinę roboto naudą. Nors pradinė investicija nėra maža, išlaidos roboto priežiūrai minimalios, o pasibaigus sezonui krepšininkas savąjį robotą tiesiog nuplovė ir pastatė sandėliuke.
„Kol kas jokių problemų neturėjome ir papildomų išlaidų nepatyrėme. Roboto elektros sąnaudos nedidelės, vidutiniškai siekia apie 1,5 euro, o jo techniniam aptarnavimui aktualus tik vienas aspektas – reikės pagaląsti ir kas kelis mėnesius pakeisti peiliukus“, – vardina vyras.
Nei blogo oro, nei netinkamo laiko
Buvęs Lietuvos krepšinio rinktinės kapitonas džiaugiasi ir tuo, jog veja prižiūrima net ir jam bei šeimai nebūnant namuose. „Visuomet žinai, kad grįžęs rasi tvarkingą veją, kad nereikės rausti iš gėdos prieš netikėtai užsukusius draugus. Išties, vienu rūpesčiu tapo mažiau“, – tvirtina jis.
Teko matyti, kaip pjaunant veją robotu, keičiasi jos išvaizda. Tikiuosi, jog ir pas mus veja taps tarsi kilimas.
Robotas vejapjovė „Automower“ Šiškauskų sklype dirba kas antrą dieną – taip robotą užprogramavo jo šeimininkas. Nors robotas neskleidžia jokio triukšmo ir gali niekam netrukdydamas veją pjauti net naktį, krepšininkas nustatė, kad robotas darbą pradėtų 7 val. ryte. Paprastai robotas su viena pertrauka, kurios metu grįžta į savo pasikrovimo stotelę, šeimos sklype dirba visą darbo dieną – maždaug iki 17 val.
„Robotas dirba nepriklausomai nuo oro sąlygų. Jis visiškai nebijo lietaus, todėl, nors pats žolės tikrai nepjaučiau lyjant lietui, robotas šiuo klausimu labai sąžiningas – jam nėra blogo oro“, – šypsosi krepšininkas.
„Automower“ robotas gali veikti ir per lietų, ir kepinant iki 45 laipsnių karščiui. Vejapjovę rekomenduojama įnešti po stogu tik siaučiant audrai ar per itin didelę liūtį.
Rezultatų tikisi šiemet
„Husqvarna“ specialistai robotą vejapjovę „Automower“ krepšininko namuose, nepalikdami jokių žymių sklype, įkurdino praeitų matų vasaros pabaigoje, ir nuo to laiko jis rūpinasi nepriekaištingos vejos kūrimu.
„Veją sklype pasėjome tik praeitais metais, tad iki jos tobulo grožio dar reikės šiek tiek palaukti. Tikiuosi, jog robotas padės vejai sutankėti ir suvešėti. Teko matyti, kaip pjaunant veją robotu, keičiasi jos išvaizda. Tikiuosi, jog ir pas mus veja taps tarsi kilimas“, – sako R. Šiškauskas.
Kartą užprogramuotas robotas, laikosi nustatyto režimo, todėl veja visuomet būna trumpa ir prižiūrėta. Be to, šių vejapjovių savininkams nebereikia sukti galvos, kur dėti nupjautą žolę – roboto peiliai susmulkina žolės stiebelius ir juos palieka vejoje. Tai natūrali trąša, kuri pagerina pievelės būklę ir net padeda išnaikinti samanas.
„Nors mūsų ir roboto draugystė kol kas dar nėra ilga, jo darbu esu patenkintas. Prie jo jau įprato ir šuo. Kol kas tik mūsų jaunėlis, kuriam 1 metai ir 9 mėnesiai, roboto privengia. Kai šis darbuojasi, mažylis laikosi saugaus atstumo“, – teigia R. Šiškauskas.
Turinys parengtas projektui „Kieme pavasaris“ bendradarbiaujant su „Husqvarna Lietuva“