2017 04 06

Kuo ypatingas ir kam labiausiai tinka grikių lukštų mulčias?

Pastaruoju metu populiarėjant gamtinei žemdirbystei vis labiau susidomima mulčiavimu. Ne tik kaip efektyvia dirvos apsauga nuo perdžiūvimo, bet svarbiausia – kaip geriausiai subalansuotos augalų mitybos šaltiniu. Mulčio yra daugybė rūšių, tam tinka praktiškai visos augalų liekanos. Tačiau skirtingais atvejais ne bet koks mulčias gerai atlieka savo „pareigas“.
Braškių šiltnamiai
Braškių šiltnamiai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Grikių lukštų mulčias pirmiausia ypatingas tuo, kad lukštuose yra beveik visi Mendelejevo lentelės elementai, todėl mulčiuojant šia medžiaga dirva jais pasipildo be jokio papildomo tręšimo. Kita išskirtinė grikių lukštų savybė – jų tvirtumas. Dirvos paviršiuje toks mulčias išsilaiko keletą metų, palengva skaidydamasis iš apačios, o tai sutaupo daug darbo laiko.

Asmeninio archyvo nuotr. /Grikių mulčias
Asmeninio archyvo nuotr. /Grikių mulčias

Labiausiai tinka braškėms

Stebėjimai rodo, kad grikių lukštai labiausiai pasiteisina braškėms. Jais mulčiuojamose braškių lysvėse visada švaru, silpnai dygsta piktžolės, vienas mulčiavimas tarnauja dvejus trejus metus. Svarbiausia braškių augintojams tai, kad būtų švarios uogos. Ir čia grikių lukštai neturi konkurentų – tokio mulčio paviršius visada sausas, uogos visada švarutėlės.

Neleidžia dirvai perkaisti

Sėkmingai naudojamas ir auginant daržo kultūras, ypač nemėgstančias dirvos perkaitimo, pvz., pomidorus, kopūstus (dar reikia priminti, kad grikių kvapo nemėgsta kopūstinės muselės), nes toks mulčias – labai geras izoliatorius, neleidžiantis saulei įkaitinti dirvos. O štai rudenį derančioms kultūroms jis pasitarnauja atvirkščiai – neleidžia dirvai greitai atvėsti. Vis labiau jį pamėgsta kraštovaizdžio dizaineriai – be visų kitų pranašumų, jis yra dekoratyvus.

Kaip mulčiuoti?

Mulčias skleidžiamas apie 5–7 cm sluoksniu. Dėl savo lengvumo jis greit nupustomas vėjo, todėl baigus mulčiuoti geriausia iš karto palaistyti arba mulčiuoti prieš lietų.

Grikių lukštai gali būti naudojami ne tik mulčiuoti, jie efektyviai palengvina sunkų priemolį, kurio taip nemėgsta daržininkai. Tam grikių lukštai paskleidžiami dirvos paviršiuje bent 10 cm sluoksniu ir dirva perkasama.

Dirvai praturtinti

Dar vienas efektyvus grikių lukštų panaudojimo būdas – praturtinti skurdžias dirvas ruošiant duobes uogakrūmiams ar dekoratyviniams krūmams. Pavasarį iškastos duobės pripildomos grikių lukštų ir palaistomos biologiniu preparatu, pvz., „Baikal EM1“, lengvai pridengiamos žeme. Kitų metų pavasarį net ir skurdžiausioje dirvoje turėsite idealias sąlygas daugiamečiams augalams augti, maisto jiems užteks daugeliui metų.

Saulius Jasionis – gamtinės žemdirbystės pradininkas ir propaguotojas, knygų „Gamtinė žemdirbystė“ autorius. Jis skaito paskaitas apie gamtinę žemdirbystę ir tikrąją ekologiją, veda daržininkystės ir sodininkystės seminarus, užsiima sodų ir gamtinių ūkių projektavimu ir įrengimu, konsultuoja ir užsiima senovinėmis, genofondinėmis veislėmis ir jų saugojimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis