2015 12 28

Kvapiosios žvakės: koks aromatas padeda lieknėti, o koks skatina protinę veiklą

Yra daug galimybių pagerinti savijautą ir suteikti namams jaukumo. Viena jų – kvapiosios žvakės, kurių malonus dvelksmas kutena uoslę, sukuria atitinkamą nuotaiką ir netgi gražina.
Žvakė
Žvakė / „Fotolia“ nuotr.

Sukuria jaukumą, gerina savijautą

Jaučiatės suirzę, pavargę, o gal sušalote? Uždekite vonioje kvapiąją žvakę ir netrukus pasimirš visi dienos rūpesčiai, atlėgs įtampa. Svetainėje ar miegamajame plevenanti žvakės liepsna padės sukurti romantišką atmosferą. O darganotą vakarą prie jos skaitydami knygą jausitės tarsi prie židinio: jauki, švelni šviesa nuskaidrins ne tik namus, bet ir sielą.

Skirtingai nei jūsų mėgstami kvepalai, namų kvapai turi suteikti aplinkai jaukumo.

Jau seniai Prancūzijoje kvapiosios žvakės tapo ne tik namų interjero dalimi, bet ir puikia dovana. Prancūzai jas dovanoja vieni kitiems įvairiomis progomis. Tai – elegantiška, subtili dovana ir puikus gyvos ugnies šaltinis, turintis simbolinę reikšmę. Žvakės įprastai siejamos su jaukių namų židiniu.

Ne veltui net 90 procentų žvakių nuperka moterys, kurios yra namų židinio puoselėtojos ir tiesiogine, ir perkeltine reikšme. Mažytė žvakės liepsna ir aromatas turi didelę galią: pripildo namus atitinkamos nuotaikos, suvienija žmones, šalina įtampą.

„Fotolia“ nuotr./Žvakės
„Fotolia“ nuotr./Žvakės

Tinkamas pasirinkimas

Daugeliui kvapiosios žvakės asocijuojasi su įvairiomis šventėmis ar atpalaiduojančiomis grožio procedūromis. Šiandien tokia jų pasiūla, kad dažnai sunku pasirinkti, kas iš tiesų suteiktų namams jaukumo, taptų gerų emocijų ar net grožio šaltiniu.

Dažniausiai siūlomos parafino žvakės, prisodrintos sintetinių kvapų. Jų vaškas, gaunamas iš žalios naftos, skleidžia į orą chemines medžiagas, nuo kurių neretai ant baldų, kilimų ar net sienų susidaro suodžių nuosėdų.

Manoma, kad sintetiniai šių žvakių kvapai lėtai nuodija organizmą, be to, parafino vaško dėmės sunkiai išvalomos. Taigi, renkantis kvapiąsias žvakes, reikėtų atkreipti dėmesį į vaško minkštumą. Kietame vaške įprastai yra daug parafino. O štai iš palmių aliejaus gaunamo stearino, sojų ar bičių vaško žvakės yra 100 procentų natūralios.

Pirmą kartą uždegtą aromatinę žvakę patariama deginti apie 4 valandas, kad jos paviršiuje vaškas pasiskirstytų tolygiai ir ties dagčiu neatsirastų duobutė.

Aromatą joms suteikia natūralūs įvairių augalų eteriniai aliejai. Malonų ir neįkyrų aromatą šios žvakės namuose skleidžia net neuždegtos. Tereikia jas išpakuoti ir padėti norimoje vietoje.

Degant žvakei, aromatas po truputį stiprėja. Dėl to kokybiškos kvapiosios žvakės, skirtingai nei parafino ar gelio, kainuoja nepigiai, įprastai yra stikle ar mediniame dėkle.

Aromatas – ypač svarbu

Nustatyta, kad renkantis žvakes svarbiausia yra jų kvapas (vėliau – spalva, kaina ir forma). Kvapiosios žvakės, kurių sudėtyje yra natūralaus augalų eterinio aliejaus, valo patalpų orą, naikina bakterijas. Orą grynina eukaliptų, pušų, apelsinų, greipfrutų, nuotaiką kelia bergamočių, protinę veiklą skatina citrinų aromatai.

O vėstant orams daugelio mėgstamų prieskonių gvazdikėlių kvapas veikia ne tik raminamai. Norėdami apsisaugoti nuo infekcinių ligų ir maro, žmonės gvazdikėlių aliejų naudojo tūkstančius metų.

Taip pat skaitykite: Švaresnis namų oras. 15 gerų patarimų

Orą grynina eukaliptų, pušų, apelsinų, greipfrutų, nuotaiką kelia bergamočių, protinę veiklą skatina citrinų aromatai.

Cinamonų ir apelsinų kvapo žvakės pripildo namus šilumos ir tinka, kai šaltuoju sezonu nuolat šąla galūnės.

Afrodiziakais laikomi kvapiųjų kanangų, pačiulių, rožių, tuberozų aromatai. Garsusis avalynės kūrėjas Manolo Blahnikas keliaudamas visada pasiima su savimi tuberozų kvapo žvakių, rožių aromato žvakes labai mėgo princesė Diana.

Svarbi ir žvakių spalva. Baltos apvalo namus, geltonos kelia nuotaiką, raudonos žadina aistrą, mėlynos ramina, rožinės stiprina moteriškumą, oranžinės – kūrybingumą.

Besilaikančioms dietos ar norinčioms sulieknėti patalpų orą reikėtų kvepinti natūraliu pačiulių aromatu.

„Fotolia“ nuotr./Žvakės
„Fotolia“ nuotr./Žvakės

Mėgaukitės apdairiai

Degdamos net ir pačios kokybiškiausios žvakės eikvoja deguonį. Ir kuo daugiau jų patalpoje, tuo intensyviau tai vyksta. Dėl to nepatariama daug žvakių deginti nedidelėse erdvėse, pvz., vonios kambaryje, kur nėra langų. Jei žvakių kvapu ruošiatės mėgautis miegamajame, prieš miegą gerai išvėdinkite kambarį. Daugelis pigių kvapiųjų žvakių yra prisodrintos sintetinių kvapų, t. y. medžiagų, kurios yra nelakios ir kaupiasi organizme. Be to, kaitinamos tokios medžiagos tampa dar pavojingesnės.

O ir deginant kokybiškas, su natūraliais augalų eteriniais aliejais žvakes vertėtų atkreipti dėmesį, ar šeimoje nėra asmenų, alergiškų tam tikriems augalams. Beje, dekoratyviniai paukšteliai, auginami namuose, yra labai jautrūs kvapams, todėl kambaryje, kur stovi jų narvelis, aromatinių žvakių geriau nedeginti. Jei turite mažų vaikų ar gyvūnų, žvakes statykite ten, kur jos mažiesiems ir augintiniams būtų nepasiekiamos.

Beje, kuo ilgesni žvakių dagčiai, tuo daugiau joms degant susidaro dervų, galinčių dirginti kvėpavimo takus. Ne veltui seras Eltonas Johnas, kurio namuose – šimtai kvapiųjų žvakių, prieš uždegdamas kruopščiai trumpina dagčius.

Pakalnučių, alyvų, našlaičių aromato neįmanoma išgauti natūraliu būdu, todėl šiais kvapais dvelkiančios žvakės – gryna sintetika.

Tai įdomu

Kvapiosios žvakės atsirado Indijoje ir dvelkė cinamonais, o pirmoji tokių žvakių kolekcija 1961 metais sukurta Paryžiuje esančiuose „Diptyque“ parfumerijos namuose. Pačias didžiausias kvapiąsias žvakes, sveriančias 1,6 kg ir degančias apie 90 valandų, gamina prabangūs parfumerijos namai „Amouage“.

Kinų išmintis teigia: jei norite, kad socialinis gyvenimas būtų aktyvesnis, namuose uždekite kelias kvapiąsias plaukiojančias žvakes, įmerktas į indą su gėlių žiedais.

Beje, ne tik deginti, bet ir trumpinti kvapiųjų žvakių dagčius yra laikoma menu. Parfumerijos kompanijos „Lafco“ atstovai pataria tai daryti sustingus vaškui ir žvakes apvertus žemyn. Prancūzų parfumerijos „Jovoy“ namai pristatė šviežia duona dvelkiančias žvakes. Lietuvoje taip pat turime aukštosios mados kūrėjo J. Statkevičiaus ir stilisto M. Petruškevičiaus vardo kvapiąsias žvakes.

Pastebėta, kad tiek paprastas, tiek kvapiąsias žvakes labai mėgsta šiauriau gyvenančios tautos. Tenykščiai žmonės šiuo šilumos, šviesos ir geros savijautos simboliu praskaidrina ir paįvairina ilgus, tamsius žiemos vakarus. Švedijoje, Danijoje ar Norvegijoje sunkiai rastum stalą, ant kurio per pietus ar vakarienę nedegtų žvakė. O Štai Italijoje, Ispanijoje ar Portugalijoje žvakės uždegamos nebent restoranuose ir tik naktimis, kai atvėsta oras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai