Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 07 02

Laisvalaikis miške: ką reikia žinoti poilsiaujantiems

Vasara metas, kai daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje. Vieni skuba prie vandens telkinių, kiti mėgaujasi miško teikiamomis gėrybėmis ir gaiva. Aplinkos apsaugos departamento specialistai primena, kad mišką reikia tausoti bei tinkamai elgtis bei dalijasi patarimais, kaip miške poilsiauti atsakingai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Ekskursija Punios šile
Ekskursija Punios šile / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Šylant orams vis daugiau žmonių lankosi miške. Vieni renkasi aktyvų poilsį, grybauja, uogauja, leidžiasi į žygius. Kiti – pasyvų. Tiesa visiems lankytojams, norisi priminti, kad miške privalu laikytis taisyklių bei reikalavimų“, – sako Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamento l. e. p. direktorius Tadeuš Ablačinskij.

Pasak T.Ablačinskij miške bet kur stovyklauti negalima. Pagal dabar galiojančią tvarką poilsiui apsistoti miškuose galima tik įrengtuose viešojo naudojimo poilsio objektuose: poilsiavietėse, atokvėpio vietose, stovyklavietėse, kempinguose ir pan.

„Taip pat lankymosi miške taisyklės nustato, kad motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais. Statyti transporto priemones miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų. Jei šių reikalavimų nesilaikoma, tai gali užtraukti įspėjimą arba baudą iki 140 eurų. O jei miško paklote sužalota ar sunaikinama, tai gali užtraukti ir iki 300 eurų baudą“, – primena T.Ablačinskij.

Pasak aplinkosaugininko, vairuotojai turi žinoti, kad teritorija, kurioje, sprendžiant iš tam tikrų požymių, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra laikoma keliu ar aikštele. Taigi išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias.

Lankantis miške svarbu nepamiršti, kad taisyklės fiziniams asmenims draudžia kurti laužus ir naudoti atvirą ugnį (išskyrus viešojo naudojimo poilsio objektuose įrengtas ir atitinkamai pažymėtas laužavietes), mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus, galinčius sukelti gaisrą. Pažeidus šiuos reikalavimus asmenims taikoma atsakomybė – įspėjimas arba 20–50 eurų bauda. Taip pat gali būti skiriama 50–110 eurų bauda juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims.

„Atsakingiems poilsiautojams tikrai nereikia kalbėti apie tai, kad šiukšlinti negalima. Deja, tokių situacijų pasitaiko, taigi primename – už šiukšlinimą galite gauti 20–50 eurų baudą.

Be to, jei aplinka nedelsiant nesutvarkoma ir nustatoma, kad padaryta reali žala, pažeidėjai turi atlyginti aplinkai padarytą žalą ir sumos tokiais atvejais gali būti nemenkos“, – sako T.Ablačinskij.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ekskursija Punios šile
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ekskursija Punios šile

Miško lankytojams primename, kad miške draudžiama:

  • kirsti ar kitaip žaloti medžius, krūmus, kitus augalus ir grybus, ardyti miško paklotę;
  • gaudyti, naikinti laukinius gyvūnus, juos gabenti, rinkti kiaušinius, ardyti gyvūnų būstus (olas, dreves, lizdus, skruzdėlynus, inkilus ir pan.);
  • gadinti želdinių apsaugos priemones, poilsiaviečių ir kitą rekreacinę įrangą, informacinius (įspėjamuosius) ženklus, kvartalinių linijų stulpus, geodezinius ženklus, riboženklius ar kitus įrenginius;
  • paleisti miške šunį be antsnukio (antsnukis nebūtinas, kai šuo vedamas už pavadėlio);
  • triukšmauti ar kitaip trikdyti laukinius gyvūnus;
  • trukdyti asmenų, besilankančių miške, poilsį;
  • plauti transporto priemones miške;
  • teršti ar šiukšlinti mišką.

Lankymosi miške taisyklėse, taip pat numatyta, kad miško lankytojai privalo, pastebėję gaisrą, nedelsdami pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 ar VĮ Valstybinių miškų urėdijai.

AAD ragina piliečius elgtis atsakingai ir primena, kad apie pastebėtus aplinkos apsaugos pažeidimus, kitus nustatytų reikalavimų nesilaikymo atvejus, pastebėtus aplinkos apsaugos teršimo ar niokojimo atvejus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 arba tiesiogiai AAD telefonu 8 (5) 2732995.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai