Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 06 06

Levandos. Gėlių mylėtojoms ir kosmetikos gurmanėms

Levandų kvapas ir spalva žinomi daugeliui. Šie notrelinių genties augalai yra paplitę beveik visame pasaulyje, tačiau pačios vertingiausios ir dažniausiai naudojamos kosmetikos priemonių gamybai yra prancūziškos levandos iš Provanso.
Levandos
Levandos / „Scanpix“ nuotr.

Provansas – levandų karalystė

Dėl ypatingo šio Prancūzijos regiono klimato, kurį suformuoja nedidelis kritulių kiekis, žvarboki pavasario orai, ryškūs saulės spinduliai ir specifinė kalkakmenių žemė, šie augalai pasižymi ypatingomis vaistinėmis savybėmis. Sakoma, kad Provansas įsimenamas dėl ryškios saulės, daugybės kvapų ir garsų. O aukštai kalnuose ir įkalnėse besidriekiantys levandų laukai daugelį atvykėlių tiesiog užburia. Tiesa, pačios ypatingiausios ir kvapniausios levandos auga Alpių aukštikalnėse, o Provanse akis džiugina kultūriniai levandinai, kurie turistų dažniausiai painiojami su tikrosiomis levandomis.

Levandų rūšių įvairovė

Pasaulyje yra priskaičiuojama apie 30 levandų rūšių, o Provansas garsėja trim šių violetine žiedų spalva žavinčių augalų rūšimis. Laukinės arba italinės levandos (Levandula stoechas) yra pačios kvapniausios ir natūraliai auga aukštai Alpių kalnuose. Iš jų gaunamas eterinis aliejus yra labai retas.  Mat šios, kaip ir kitos jų giminaitės – tikrosios levandos, yra skinamos rankomis 1200, 1400, 1600 ar netgi 1800 m aukštyje. Iš beveik tonos laukinių levandų distiliuojama maždaug 1 l eterinio aliejaus, todėl jis yra gana brangus. Įdomu, kad skirtinguose aukščiuose surinktų laukinių levandų eterinis aliejus skiriasi savo kvapu – kuo aukščiau auga levandos, tuo turtingesnis jų aromatas. Dideli karščiai ir prastos augimo sąlygos šiems augalams – tik į naudą, nes kuo sunkesnės augimo sąlygos, tuo subtilesnis jų kvapas. Italinių levandų eterinis aliejus labai veiksmingai atgaivina odą, malšina suerzinimą, sudirgimą.

Ne mažiau vertingos giminaitės

Be minėtųjų laukinių levandų, Provanse labai populiarios tikrosios levandos (Lavandula angustifolia), kurių krūmeliai yra įvairaus dydžio, formų ir spalvų ir natūraliai auga arba yra auginami Alpių aukštikalnėse nuo 500 iki maždaug 2000 m virš jūros lygio. Kaip ir augančios natūraliai, šios levandos, pasodintos vietinių ūkininkų, žydi nevienodu laiku. Beje, būtent šių levandų eterinis aliejus dažniausiai naudojamas aromaterapijoje, o aukščiausios kokybės tikrųjų Provanso levandų eteriniam aliejui, kaip ir rūšiniams Prancūzijos vynams, yra suteikiamas ženklas AOC ženklas (Appellation d‘Origine Controllee), liudijantis aukščiausią kokybę. Šių levandų auginimas reikalauja nemažai pastangų ir kruopštaus darbo. Labai retai jų eterinis aliejus sukelia alerginę reakciją. Jis pasižymi antiseptinėmis ir analgetinėmis savybėmis, tinka nudegimams ir žaizdoms gydyti, taip pat spartina gijimą ir neleidžia susiformuoti randams.

Natūraliai Provanso aukštikalnėse auga dar viena levandų rūšis – varpinės levandos (Lavandula Latifolia), kurios yra visiškai neišvaizdžios ir sukrauna po kelis mažus žiedelius. Jų aitrokame aromate juntama kamparo kvapo užuomina. Dėl to šių levandų eterinis aliejus –  labai veiksmingas priešnuodis įkandus nuodingiems vabzdžiams.

Levandinai

Dažnai atvykusiems į Provansą turistams vietoj levandų plantacijų yra rodomos kultūrinių levandinų (Lavandula Hybrida) augimvietės. Būtent levandinai, kurie atsirado sukryžminus tikrąją levandą su varpine, yra painiojami su tikrosiomis levandomis. Pradėti auginti praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, levandinai vietos ūkininkams  tapo pelningu verslu. Įprastai levandinai auginami dideliuose ūkiuose, o jų derlius apdorojamas mašinomis. Maždaug iš 40 kg levandinų išgaunama apie 1 litrą eterinio aliejaus. Jo kvapas yra gerokai intensyvesnis, tačiau ne toks subtilus kaip tikrųjų levandų. Levandinų eterinis aliejus dažniausiai naudojamas namų kvapų, valiklių gamybai. Juo rekomenduojama tepti įvairius odos nubrozdinimus, nedideles žaizdas ar vabzdžių įkandimo vietas, naudoti aromaterapiniams masažams. Varginant nemigai šiuo eteriniu aliejumi rekomenduojama tepti vidines riešų puses arba kelis jo lašelius užlašinti tiesiog ant pagalvės.

Kosmetikos gurmanėms

Viena rečiausių pasaulyje – sevilinė levanda (Levandula Lusieri), auga tik Ispanijos Iberijos pusiasalyje. Lyginant su kitomis levandų rūšimis, ji yra aukšta (apie 70 cm) ir iki pat žiedų apaugusi siaurais lapeliais. Dažnai ji painiojama su italine (Lavandula Stoechas) levanda, nors jų kvapai skirtingi. Šioji levanda jaunina odą, naikina bakterijas ir gydo žaizdas. Jos aromato kvepalai tinka ir moterims, ir vyrams, o įsigijusi levandų aromato muilą ir juo nusiplovusi rankas, dar ilgą laiką galėsite mėgautis nuo odos sklindančiu gaiviu kvapu.

Kaip naudoti levandų eterinį aliejų?

Pasaulyje levandų aliejaus yra išgaunama tik šiek tiek mažiau, nei arbatmedžių. Jį, kaip ir arbatmedžių aliejų, galite naudoti neskiestą. Levandų aliejumi rekomenduojama tepti odos nudegimus (ant atšaldytos nudegimo vietos) ir pūslelinės apimtas odos sritis. Taip pat užtepti ant nedidelių kūno žaizdelių ar odos įbrėžimų. Jis veiksmingai naudingas ir po plastinių operacijų.

Ne veltui levandų aliejus vadinamas ramybės aliejumi. Jei jaučiatės prislėgta, esate blogos nuotaikos ar kamuoja migrena, panirkite į šiltą vonią su keliais lašeliais levandų eterinio aliejaus. Masažas su šiuo aliejumi malšina sąnarių ir raumenų skausmus. O patalpoje aromaterapinės žvakidės ar lempos skleidžiamas levandų kvapas malšina galvos skausmą ir nemigą. Tiesa, esant mažam kraujospūdžiui, jo kvapas gali suerzinti, nes sustiprina mieguistumą ir apatiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų