2015 07 05

Lietuvos gamtos stebuklai: Baluošo akis ir Mingės kaimas

Gyvename nuostabiame krašte, bet dažnai tai pamirštame besižavėdami, rodos, kur kas spalvingesne svečių šalių gamta. Kviečiame prisiminti, o gal pirmą kartą atrasti, kad Lietuvoje esama nepakartojamų gamtos stebuklų.
Mingės kaimas
Mingės kaimas / Gintarės Rakickaitės nuotr.

Baluošo akis

VIDEO: Ginučių apylinkės nuo apžvalgos bokšto / Panorama of Ginuciai

Ginučių (Ignalinos rajonas) apylinkės yra pačios ežeringiausios visoje šalyje. Čia suskaičiuojama 209 įvairaus dydžio ežerai, jų bendras plotas – 11 539 hektarų. Nors vyrauja nedideli ežerai, penki yra daugiau nei 500 hektarų ploto. Šis kraštas gali būti vadinamas vandens turistų rojumi. Įsėdus į valtį Pakaso arba Utenio ežeruose, neišlipus į sausumą galima pasiekti Baltijos jūrą.

Tačiau norime atkreipti dėmesį ne į šimtus ežerų ežerėlių, bet į vieną ypatingą ežerą. Retai kur pasaulyje rastume ežere dar vieną ežerėlį. O štai Aukštaitijos nacionaliniame parke esama tokio gamtos stebuklo.

Baluošo ežere yra net kelios salelės. Plaukiojant po žalsvai mėlynus jo vandenis, ieškoti reikia pačios didžiausios – Ilgasalės. Šioje salelėje yra 17 m gylio ežerėlis. Jo dugnas, padengtas storu dumblo ir kriauklių sluoksniu, puikiai matomas pro skaidrų vandenį.

Plaukiant į Baluošo akį, negalima triukšmauti. Ežerėlio pakrantėse peri daugybė paukščių. Jei pasiseks, galima išvysti ne tik vandens turistų prijaukintų gulbių su mažyliais, bet ir kuoduotųjų pempių bei gervių. Dar vienas akis glostantis dalykas Baluošo akyje – vandens lelijų gausa.

Taip pat skaitykite: Piligrimų takais: stebuklais garsėjančios Lietuvos vietos

Tik šiukštu negalima jų skinti! Ne tik todėl, kad po minutės vandens augalas nuvysta, bet ir dėl to, kad gresia nemaža bauda už Raudonosios knygos saugomo objekto sunaikinimą.

Mingės kaimas

Aurelijos Kripaitės nuotr. /Unikaliame Mingės kaime šią savaitę į kasmetį plenerą rinksis skulptoriai ir tapytojai.
Aurelijos Kripaitės nuotr. /Unikalus Mingės kaimas.

Greta įstabių gamtos stebuklų, sunku neįvardyti ir vieno bendro gamtos bei žmonių kūrinio. Tai Mingės kaimas, įsikūręs abipus Minijos upės. Netoli Kintų esantis žvejų kaimas pagrįstai vadinamas Lietuvos Venecija. Abipus upės gyvenantys žmonės, norėdami susisiekti, turi sėsti į vandens transporto priemones, nes per upę nėra jokio tilto.

Taip pat skaitykite: 30 lankomiausių Lietuvos vietų

Mingės kaimo sodybos išsidėsčiusios Minijos krantuose, kiemai su darželiais atgręžti į upę, prie kiekvieno namo įrengtos prieplaukos valtims. Dauguma gyvenamųjų namų dvigaliai (užsėmus įėjimą (ar išėjimą) iš upės pusės, galima išeiti per kitas duris), tvartai su paaukštintomis pastogėmis, raudonų plytų. Yra ir medinių pastatų, jų konstrukcijos, išorės formos bei dekoras būdingi Pamario krašto architektūrai.

Vos 7 kilometrus nuo Kintų nutolusiame kaimelyje puikiai organizuojamas vandens turizmas. Sėdus į valtį, netrukus galima atsidurti Rusnėje, Ventės rage, Nidoje ir kituose Pamario kurortuose.

Vietiniai pasakoja, kad pasitaiko dienų, kai keltis kitapus Minijos ir grįžti atgal tenka po keliolika kartų, nes parduotuvė, mokykla ir vaistinė ne visada yra tavo krante... Visgi dėl tokių nepatogumų Mingės gyventojai nesikremta ir kas rytą su daina traukia į žvejybą.

Plačiau apie Lietuvoje esančius nepakartojamus gamtos stebuklus skaitykite 27-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (27 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (27 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų