„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 02 25

Kenkėjai maiste: kaip jų išvengti?

Išlupus šokoladą, atidarius riešutų ar košės pakelį ir išvydus besirangančias maistinių kandžių lervas apetitas dingsta akimirksniu. Šie kenkėjai – vieni iš dažniausiai namuose aptinkamų vabzdžių, į namus dažnai patenkantys su maistu, parsineštu iš prekybos centrų, arba pro kambarių vėdinimui pravertus langus, ventiliacijos angas.
Kruopos
Kruopos / Fotolia nuotr.

Radusios maisto, kandys ima sparčiai veistis: kruopose, arbatžolėse, džiovintuose vaisiuose, miltuose ar kituose biriuose produktuose kandys sudeda kiaušinėlius, iš kurių išsiritusios lervos graužia, išnaromis, voratinkliais, kokonais bei išmatomis užteršia maisto produktus. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pataria, kur ieškoti kandžių veisimosi židinių.

Patikrinkite maisto lentynas

Tai, kad namuose yra kandžių, išduoda aplink maisto spinteles, sandėliukus skraidžiojantys drugiai. Šie vabzdžiai labiau aktyvūs prietemoje, dienos metu daugiausia tupi nejudėdami.

„Jei pastebėjote nedidelius šiuos drugius virtuvėje, suskubkite tikrinti maisto spintelių. Gerai apžiūrėkite visus maisto produktus: miltus, grūdus, riešutus, džiovintus vaisius, naminių gyvūnų ėdalą, ir kt., atkreipkite dėmesį į lentynų kampus, tarpelius. Jei pastebėjote šilkinius kokonus, voratinklius, pragraužtas pakuotes, tikėtina, kad spintelėse apsigyveno maistinės kandys“, – užkrėstumo požymius identifikuoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Pašalinkite užkrėstą maistą

Siekiant sumažinti riziką, susidūrusiems su maistinėmis kandimis kenkėjų kontrolės ekspertai pataria pašalinti visą maistą, esantį maisto spintelėse ar sandėliukuose.

„Bet koks maistas, keliantis įtarimą, ar rodantis užteršimą, turi būti išmestas nedelsiant. Dažna klaida, kai žmonės atidaro miltų, sauso gyvūnų ėdalo maišą, pastebi užkrėstumo požymius, bet pagaili išmesti, tikėdamiesi, kad lervos neišsiris. Tačiau tokiu atveju problema tik gilės, nuostoliai tik didės. Jei buvo užkrėstas itin brangus maistas, galima jį dėti į šaldytuvą esant -5 °C ir bent savaitę ten palaikyti – šaldiklyje pakaktų keleto valandų. Šaltoje temperatūroje žūsta visos kenkėjo stadijos“, – pataria kenkėjų kontrolės ekspertas.

Išsiurbkite lentynas

Kandžių kiaušinėliai plika akimi nematomi, todėl rekomenduojama gerai išsiurbti maisto spinteles.

„Svarbu pasiekti tolimiausias ir sunkiai prieinamas sandėliuko ar spintelės vietas. Kandžių židiniai dažnai randami ir už spintelių, lentynų tarpuose. Jei spintelėse naudojami padėklai, servetėlės ar kiti paviršių dengiantys daiktai, jie turi būti dezinfekuojami arba išmetami“, – perspėja L. Grigaliūnas.

Naudokite muilą ir vandenį

Išsiurbtus paviršius rekomenduojama išplauti. „Sandėliuko sienas, lentynas, duris ir kitus paviršius reikėtų išplauti muilo tirpalu. Nepamirškite paviršių už spintelių, durų staktų, vyrių – čia kandys slepiasi dažniausiai. Efektyvumą padidina karštas vanduo. Indai, kurie buvo laikomi sandėliuke ar spintelėje turėtų būti kaitinami indaplovėje arba palaikomi karštame vandenyje. Šlapiai nuplovus paviršius patariama nusausinti švariu popieriniu rankšluosčiu, kad neliktų drėgmės“, – patarimais dalijasi ekspertas.

Naudokite gaudykles

Pasak kenkėjų kontrolės eksperto L. Grigaliūno, po valymo darbų reikėtų sandėliuke, ant spintelių panaudoti feromonines gaudykles. Tai priemonė, skirta gaudyti suaugusius vabzdžius, ir taip leidžianti užkirsti kelią naujai lervų kartai.

„Jei švarinimosi metu nebuvo sunaikintos visos kandys, feromoninės gaudyklės padės sugauti suaugusius vabzdžius. Gaudykles reikėtų laikyti nuolat – jos padės greičiau nustatyti problemą arba užkirsti kelią veistis kandims“, – pataria „Dezinfos“ biologas perspėja, kad net ir pavienė skraidanti kandis – ženklas, kad jau gali būti padaryta žala.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“