Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 03 29

Marginame margučius!

Nuo senų senovės mūsų kraštuose margučius daugiausia margindavo vašku, įvairiomis žolelėmis arba kruopščiai juos skutinėdavo.
Velykiniai margučiai
Velykiniai margučiai / Fotolia nuotr.

Šiandienos skubos amžiuje nedažna šeima randa laiko rankioti smulkius žolynėlius, šakeles ar valandų valandos plonu peiliuku skutinėti kiaušiniuose įmantrius velykinius raštus. Taigi nieko keista, kad keičiasi ir marginimo mados. Be to, dabar yra pačių įvairiausių marginimo procesą paspartinančių priemonių, kurių anais laikais nebuvo.

Padariusios nedidelę apklausėlę, priėjome prie išvados, kad šiemet margučiai daugiausia bus marginami greituoju būdu, pavyzdžiui, kiaušinių lukštais, dažomi dažais ir apklijuojami lipdukais. Kai kas šį darbą ketina patikėti vaikams – sako, tegu margina, kaip tik nori.

Iš tiesų niekas nepasakys, kaip marginti margučius geriausia. Tieisog išlaisvinkite fantaziją ir kurkite!

 

MINI SUFLERIS

♦ Net ir marginant margučius, puikiausiai tinka ši taisyklė: „Mažiau yra daugiau.“ Nebūtina visų velykinių kiaušinių nuspalvinti akį rėžiančiais raštais. Labai dailiai ir stilingai atrodo velykinis krepšelis, kai jame būna sudėti vienspalviai (t. y. viena spalva dažyti) kiaušiniai ir tik vienas kitas papuoštas įmantriai.

♦ Nuostabiai atrodo balti, baltais nėrinukais papuošti margučiai. Minimalistiška ir elegantiška.

♦ Jei neturite daug laiko, bet norite, kad velykiniai margučiai atrodytų originaliai, tiesiog nusipirkite juodą žymeklį ir užrašykite ant kiaušinio eilutėmis velykinius linkėjimus. Taip galite numarginti netgi vardinius margučius: kiekvienam šeimos nariui su asmeniniais linkėjimais. Juodi užrašai ant balto lukšto atrodo ypač šauniai.

♦ Dar viena paprasta idėja skubantiems ir norintiems gražaus ir puošnaus Velykų stalo – tiesiog išvirkite kiaušinius ir perriškite juos dailiomis juostelėmis. Galite papuošti ir gyvomis gėlytėmis. Išdėliokite kiekvienam į lėkštę. Tokius kiaušinius bus galima valgyti drąsiai ir nesibaiminti, kad įsigėrė dažų.

♦ Mažiesiems labai patinka linksmi kiaušiniai. Taigi, jei laukiate mažųjų svečių, pradžiuginsite juos paruošę bent kelis vaikiškus margučius. Tarkime, neišsemiama tema – žvėreliai. Pagaminti kiškučių formos kiaušinius labai lengva. Nudažykite kokia nors pasirinkta spalva kiaušinius, iškirpkite iš krepinio popieriaus kiškio ausytes, iš gniužulėlio vatos susukite nosytę. „Patupdykite“ kiaušinį horizontaliai į popierinę kekso formelę, priklijuokite detales, markeriu nupieškite akytes. Štai ir kiškutis! Dar paprastesnė idėja – kiaušiniams nupiešti veidukus. Atrodo linksmai, o ir dažų naudoti nereikia.

♦ Linkime smagios kūrybos ir siūlome dar du paprastus, bet išties šaunius kiaušinių marginimo būdus.  

 

ŠILKINIŲ KAKLARAIŠČIŲ MAGIJA

Šiais laikais dažyti kiaušinius galima itin originaliais būdais! Štai tinklaraštyje „Tarp vėjo gūsių“ pateiktas būdas – kiaušinių marginimas šilkiniais kaklaraiščiais išties vertas dėmesio.

ausrra.blogspot.com nuotr. / Velykiniai margučiai
ausrra.blogspot.com nuotr. / Velykiniai margučiai

 

Nuo ko pradėti?

1. Pagrindinė marginimo priemonė – 100 proc. šilko vyriški kaklaraiščiai, kurių nesunkiai ir beveik už dyką galima rasti pigių drabužių parduotuvėse arba vyro drabužių spintoje. Svarbu, kad būtų tikrai šilkiniai, nes su sintetiniais nepavyks. Geriausia pirkti su etiketėmis, kuriose parašyta audinio sudėtis.

2. Dažymui skirtus kaklaraiščius reikia išardyti, išimti nereikalingas vidines detales (atskirti nuo pamušalo, pašalinti viską, kas nėra šilkas) ir susikarpyti gabaliukais, į kuriuos būtų galima tampriai įsukti kiaušinį.

Šilkinio audinio gabalėliu (gerąja jo puse) tampriai apgaubti kambario temperatūros, geriausiai baltą kiaušinį ir galus užrišti (kaip saldainį). Arba apgaubti visą kiaušinį šilkine atraiža ir tampriai visą apvynioti storesniu siūlu taip, kad kiaušinio beveik nebesimatytų (aiškiau bus, pažiūrėjus autorės nurodytus šaltinius).

ausrra.blogspot.com nuotr. / Velykiniai margučiai
ausrra.blogspot.com nuotr. / Velykiniai margučiai

3. Šilku aprengtą kiaušinį reikia įsukti į kitą, bet kokią drobinio ar medvilninio audinio skiautę ir vėl tampriai užrišti galus. Dabar apvyniotus kiaušinius galima sudėti į puodą, užpilti vandeniu, kad apsemtų, įpilti 2–3 šaukštus acto ir užvirti.

4. Virti apie 20 minučių. Išjungus kaitrą, margučius palikti puode, kol atauš. Beliks tik išvynioti, pasigėrėti ir atšaldytus patepti aliejumi, kad paryškėtų spalvos ir dailiai blizgėtų...

Kiaušinių raštai ir spalvų ryškumas priklauso nuo audinio raštų ir spalvų. Marginimui reiktėų rinktis sodresnių, ryškesnių, kontrastinių ir tamsesnių spalvų kaklaraiščius, nes nuo šviesių ar pastelinių atspalvių kiaušiniai nusidažys labai blankiai ar visai vos matomai.

5. Kad kuo ryškiau nusidažytų, kiaušinius būtina „aprengti“ šilku kuo tampriau. Tam juos papildomai reikia įvynioti į dar vieną audinį.

6. Gražiausi gausis balti kiaušiniai. Šilkinį audinį galima paglamžyti (autorės gavosi tokie „paglamžyti“ margučiai) ar sudėti kelių skirtingų atspalvių atraižas, taip gaunamas įvairesnis efektas. „Kaip visuomet reikia pasitelkti fantaziją ir improvizuoti...“ – pasakoja tinklaraščio autorė Aušra.

Dėkojame tinklaraščiui „Tarp vėjo gūsių“ už pasidalytą informaciją.

 

LINKSMIEJI „GREITUKAI“

Šiuo būdu kiaušinius numarginsite išties labai greitai. Galite šį reikalą patikėti ir vaikučiams. Paprasta, bet spalvinga.

Teodoro Biliūno / Žurnalo Ji redakcijos nuotr. /Velykiniai margučiai
Teodoro Biliūno / Žurnalo „Ji“ redakcijos nuotr. /Velykiniai margučiai

 

Kaip marginti:

1. Ant popieriaus lapo patieskite specialios gruoblėtos dūžtantiems daiktams pakuoti skirtos plėvelės atraižą.

2. Ant jos pasirinktos spalvos akriliniais dažais nudažykite maždaug pusantro centimetro pločio juostą.

3. Imkite virtą kiaušinį ir, švelniai spausdama pirštais, ridenkite jį per dažų juostą, kol vienas rašto galas susilies su kitu.

Teodoro Biliūno / Žurnalo Ji redakcijos nuotr. / Velykiniai margučiai
Teodoro Biliūno / Žurnalo „Ji“ redakcijos nuotr. / Velykiniai margučiai

4. Palikite nudžiūti. Ir jau galite dėti į velykinį krepšelį.

Šį greitąjį margutį margino žurnalo „Ji“ redakcija.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?