„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 04 08

Menininkė O.Tumėnaitė-Bražėnienė apie margučių marginimą ir itin svarbią Velykų ryto tradiciją

Menininkė, tautodailininkė, karpinių meistrė, margučių margintoja, edukacijų vedėja – tai tik kelios pareigybės, kurias galėtume priskirti Odetai Tumėnaitei-Bražėnienei, kurios rankose gimsta dailiausi ir išskirtiniai margučiai.
Menininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė pasidalino paslaptimis, kaip marginti margučius
Menininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė pasidalino paslaptimis, kaip marginti margučius / Asmeninio archyvo nuotr.

Moteris su 15min skaitytojais pasidalino kiaušinių marginimo paslaptimis: ką reikia žinoti norinti margučius papuošti vašku, kaip juos skutinėti bei velykinėmis tradicijomis, kurias galite įtraukti į savo šeimos ratą.

„Nors pagal išsilavinimą aš lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, visą gyvenimą esu mene – esu tautodailininkė, meno kūrėja, sertifikuota tradicinių amatų meistrė. Mano kūriniai – tai karpiniai, grafika, medžio raižiniai ir linoraižiniai ir, žinoma, margučiai. Esu išleidusi knygą „Margučių marginimas Aukštaitijoje“, kurioje dalinuosi margučių marginimo paslaptimis, atradimais ir patarimais.

Asmeninio archyvo nuotr./Menininkės Odetos Bražėnienės išleista knyga „Margučių marginimas Aukštaitijoje“
Asmeninio archyvo nuotr./Menininkės Odetos Bražėnienės išleista knyga „Margučių marginimas Aukštaitijoje“

Nuo pat vaikystės, kaip ir visoje Lietuvoje, kiaušinius dažydavome žolelėmis, įvairiais augalais ir svogūnų lukštais – ši technika, turbūt, ir šiandien pati populiariausia. Bet toks dažymo būdas nėra toks meniškas kaip kiti – skutinėjimas ir marginimas vašku. Dar gyvendama kaime Rokiškio rajone, iš mamytės išmokau būtent skutinėjimo, o vašku marginti pradėjau gerokai vėliau“, – pasakoja menininkė.

– Su kuo skutinėjate margučius?

– Skutinėti galima su tuo, kas ką turi. Anksčiau skutinėdavo stiklo šuke, nuaštrinta geležte, o dabar turime tikrai pačių įvairiausių įrankių, peiliukų su nulaužiamomis geležtėmis – tokie man yra patys patogiausi. Pastaruosius galima duoti net ir mažiems vaikams išsibandyti savo jėgas skutinėjime.

Vašku marginti margučius yra daugiau amatas, o skutinėjime yra daugiau meno – ten atsiskleidžia autorinis stilius bei raštai. Žinoma, žmonės pasižiūri iš pradžių įvairių pavyzdžių, bet kai skutinėji ilgai, daug margučių, jau pats sukuri unikalius raštus savo vaizduotėje. Skutinėji vieną margutį, o kitam jau kuriasi raštai tavo galvoje, todėl esi nuolatos kūryboje.

Skutinėjimui pasiruošti tikrai paprasta – reikia turėti kiaušinį, nudažytą ryškiais dažais ir galima skutinėti. Jeigu iš pradžių nepasitikime savo jėgomis, galime baltu pieštuku pasižymėti pagrindines linijas, taškus, kad būtų lengviau.

Jeigu ruošiatės marginti vašku – tikrai nesunku visko, ko reikia marginimui, atrasti ir namuose. Užtenka į pagaliuką įsmeigti adatėlę, turėti vaško ir imtis darbo. Su šituo įrankiu mes galime padaryti taškiuką ir brūkšnelį ir taip sukurti išskirtinius raštus. Jeigu trūksta minčių ar fantazijos, iš pradžių galite pasižiūrėti, kaip vyksta procesas, apsilankyti muziejuose, pavartyti literatūrą ir pan.

Asmeninio archyvo nuotr./Kiaušinių dažymas vašku
Asmeninio archyvo nuotr./Kiaušinių dažymas vašku

Tirpalas, skirtas dažyti kiaušiniams, turėtų būti labai stipriai koncentruotas, ypač, jeigu dažome vašku. Paimkite dar nevirtus kiaušinius, išmarginkite vašku ir pamerkite į labai stiprų svogūnų nuovirą. Galite palaikyti kiaušinius tokiame tirpale kelias paras. Po to beliks išimti, įdėti į puodą su švariu vandeniu ir išvirti – pamatysite, kad dažai bus dar ryškesni. Žinoma, šis būdas netiks kiaušiniams, dažytais dažais iš parduotuvės.

Tačiau jeigu dažau maistiniais dažais, darau stiprų tirpalą ir proporcijas didinu. Toks tirpalas nudažys kiaušinius labai ryškiai ir greitai. Beje, pati dažniau renkuosi baltus kiaušinius marginimui vašku, o štai skutinėjimui, baltas ar rudas kiaušinis, neturi įtakos.

Asmeninio archyvo nuotr./Odetos Bražėnienės marginti margučiai
Asmeninio archyvo nuotr./Odetos Bražėnienės marginti margučiai

– Ar margučių marginimo tradicijos mūsų šalyje nenugrimzta užmarštin?

– Aš galvoju, kad kasmet mūsų tradicijos stiprėja ir atgimsta. Prieš Velykas visa žiniasklaida dalinasi, kaip marginti margučius, o dar kiek edukacijų vyksta! Man pritrūksta dienų ir valandų, kai matau, kiek žmonių nori išmokti skutinėti ir kitaip marginti margučius. O kiek džiaugsmo suteikia jau sudalyvavę edukacijose ir sakantys, kad pabandė pirmą kartą, bet ir toliau bandys – nesvarbu, ar marginti vašku, ar skutinėti. Sutinku labai daug jaunų šeimų, kurios kuria savo naujas tradicijas ir nori tai perduoti savo vaikams. Tai labai gražu ir prasminga.

– Išduokite paslaptį – ką reikėtų žinoti, kad kiaušiniai nesuskiltų?

– Aš net juokauju, kad patys ploniausi kiaušiniai parduotuvėse būna prieš Velykas. Nereikėtų iškart kiaušinių dažyti jų gerai neapžiūrėjus. Dažnai iš pirmo žvilgsnio kiaušiniai gali atrodyti visiškai sveiki. Patariu kiaušinius sudėti į drungną vandenį ir kurį laiką palaikyti. Išėmę pamatysime tas linijas, įtrūkius, vietas, kurios įtrūktų verdant. Kartais iš visos kiaušinių dėžutės gali būti sveiki vos keli kiaušiniai! Tad sau pasilikite tik sveikus kiaušinius, o galinčius įskilti – omletui ar kitiems patiekalams ruošti.

– Kokias velykines tradicijas, žaidimus verta žinoti?

– Labai graži tradicija per Velykas nulupti margutį ir padalinti jį į tiek dalių, kiek prie stalo yra žmonių bei visiems kartu jį suvalgyti. Tai turi labai didelę prasmę visiems, sėdintiems prie stalo – pagalba, draugystė, artumas, susijungimas. Galite pasakyti vienas kitam palinkėjimus. Labai svarbu, kad Velykos nebūtų eilinė šventė, kai susirenkama tik pavalgyti.

Kiaušinių daužymas taip pat turi prasmę – tai gyvybinių galių išlaisvinimas. Negalime jų daužti į stalą, su šaukštu, – o tik kiaušinį į kiaušinį. Buvo tikima, kad kieno margutis buvo stipriausias, tam labiausiai seksis. Tą margutį reikėdavo laikyti visus metus – kartais jį pakasdavo po slenksčiu, kartais – ardami į vagą, bet jį išlaikydavo. Nuotakos net į savo kraičio skrynią susidėdavo margutį iš tėvų namų – tai buvo tarsi palaiminimas, kuris pereidavo į naujus namus.

Kiaušinių ridenimas tai pat yra graži tradicija, tik svarbu, kad šis žaidimas vyktų lauke ant žolės. Prasmė buvo tokia, kad riedantis, išpaišytas margutis pasišokinėdamas pažadina žemę. Kadangi Velykos ankstyvą pavasarį, žemė dar neprabudusi, ją reikia pažadinti – kad augtų žolė, kad viskas žaliuotų ir kad gyvybė ateitų greičiau.

Didžiąją savaitę prieš Velykas buvo patariama nieko neskolinti, netriukšmauti, nepalikti jokio tvarkymosi ir valymosi penktadieniui. O jeigu yra pernykščio sniego, reikia tuo sniegu nusiprausti veidą, tada būsi baltas ir vasarą nenudegins saulė.

Asmeninio archyvo nuotr./Odetos Bražėnienės marginti margučiai
Asmeninio archyvo nuotr./Odetos Bražėnienės marginti margučiai

– Turite įspūdingą savo margučių kolekciją – kiek joje eksponatų?

– Mano kolekcijoje yra daugiau kaip 3 tūkst. margučių, bet jų kokius metus neskaičiavau, todėl tikslų skaičių galėsiu pasakyti tik kitais metais, kai margučiai atsidurs mano galerijoje Utenos rajone. Patys margučiai yra ne tik tradiciniai – labai daug jų pas mane atkeliavo iš pačių įvairiausių pasaulio šalių. Galerijoje didžiausias dėmesys bus skirtas margučiams, joje galės apsilankyti šeimos ir pavieniai žmonės ne tik pasigrožėti eksponatais, bet ir sudalyvauti edukacijose.

Kadangi kiaušinius kuriu ne tik Velykoms, bet ir parodoms, kolekcijoms, mano spalvos yra pačios įvairiausios ir ryškiausios – dažau ne tik natūraliomis spalvomis – renkuosi ir pirktinius dažus, ir svogūnų lukštus, graikinio riešuto žieveles.

Mėgstu natūralias, žemės spalvas, bet margučiai gali būti ir labai ryškūs! Beje, dažyti galite ir mėlynaisiais kopūstais, arbata, kava, esu dažiusi ir ramunėlėmis, įvairiais nuovirais. Visi būdai yra labai įdomūs ir tai savotiška kūryba, mįslė, nes žmonės niekada nežino, koks bus galutinis rezultatas. Noriu pabrėžti, kad labai svarbu, jog marginimu užsiimtų visa šeima – tai yra pati didžiausia šios šventės prasmė, o ne tai, koks bus marginimo rezultatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų