Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 09 03

Namų kvėpikliai: kas tinka, o kas gali sukelti net vėžį

Pravėrus bet kurių namų duris, mus pasitinka kvapas. Koks jis, priklauso nuo juose gyvenančių žmonių įpročių, higienos ritualų, naudojamų švaros priemonių, gaminamo maisto. Patariame, kuo kvepinti namus, o kokių priemonių reikėtų vengti.
Smilkalai
Smilkalai / Shutterstock nuotr.

Švarūs namai – gaivūs namai

Mano namai – mano tvirtovė! Todėl juose galiu elgtis ir atrodyti taip, kaip širdis geidžia. Vis dėlto, sutikite, nėra malonu, kai į svečius užsukusi kaimynė ar draugai suraukia nosį dėl tvyrančių kvapų.

Svetimi žmonės geriausiai jaučia jūsų tvirtovės kvapą. Pasistenkite, kad jis būtų malonus. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad būstas mažų mažiausiai turi būti švarus. Daugelis kvapų ekspertų tikina, kad geriausias yra švaros kvapas. Taigi, kad namai iš tolo nedvelktų naminių gyvūnėlių išmatomis, kriauklėje pradėjusiais rūgti maisto likučiais, neplautais rūbais ar žmonių prakaitu, tereikia reguliariai juos tvarkyti ir valyti.

Visai nebūtina pirkti brangių valiklių, ploviklių ir šveitiklių. Ne tik pinigų sutaupysite, bet ir namiškių sveikatą patausosite. O poveikis, beje, bus toks pats. Štai kelios pačios veiksmingiausios beveik visuose namuose esančios priemonės kvapams naikinti ir nešvarumams šalinti:

Soda

123rf.com nuotr./Soda
123rf.com nuotr./Soda

Tai viena geriausių ir tikrai visiškai ekologiška priemonė namams švarinti. Įberkite žiupsnelį sodos į dubenį su vandeniu. Indą pastatykite už spintos, lovos ar šaldytuve – ten, kur tvyro nemalonus kvapas. Skystis kaipmat lyg kempinė sugers tvaiką. Sodos tirpalu galima valyti įvairias įsisenėjusias riebalų dėmes ir kitokius nešvarumus.

Actas

Flickr.com/Kaip pasigaminti actą namuose?
Flickr.com/Actas

Jį galima vadinti nebrangiu, bet itin veiksmingu blogų kvapų sugėrikliu. Nedidelėje patalpoje pastatytas puodelis acto gana greitai sugeria rūkalų, riebalų dvoką ar kitokią sunkiai pašalinamą smarvę. Jei nosį riečia saldžiarūgštis šio tirpalo kvapas, į jį įlašinkite šiek tiek natūralaus patinkančio kvapo eterinio aliejaus.

Laikraščiai

123rf nuotr./Spauda
123rf nuotr./Spauda

Jie ne tik sugeria drėgmę, bet ir naikina blogus kvapus. Suglamžytų laikraščių galite pridėti į automobilį, jeigu jame išliejote pieną ir niekaip negalite pašalinti dvoko. Popierius taip pat sugeria į plastikinius ar kitokius uždaromus indelius įsigėrusį maisto kvapą.

Citrina

Fotolia nuotr./Citrinos
Fotolia nuotr./Citrinos

Kita ne mažiau veiksminga namų švarinimo priemonė yra citrina. Šio vaisiaus griežinėliai bei sultys puikiai sugeria nemalonius kvapus šaldytuve. Citrinų sulčių ir alyvuogių aliejaus mišiniu baldininkai pataria poliruoti medinius baldus, nuo jų valyti nešvarumus. Tačiau atsiminkite, kad citrinų sultimis bei actu negalima švarinti marmuro ir cemento.

Kačių kraikas

Sugeria nosį riečiančius kvapus, drėgmę ir gali būti naudojamas ten, kur, rodos, jau niekas nebepagelbės. Kraiko patariama įberti į sudrėkusią, prakaito prisigėrusią avalynę, paskleisti ant drėgno kilimo, sudrėkusio čiužinio ar kito patogiai nuvalomo paviršiaus.

Pirktiniai namų kvepalai

Nustatyta, kad daugiau nei 75 proc. amerikiečių naudoja namų kvepalus. Nuo jų neatsilieka ir Europos Sąjungos šalių gyventojai. Patalpų kvepinimo priemonių pardavėjai per metus gauna kelių milijardų JAV dolerių pelną. Nors aplinkosaugos ir sveikatos priežiūros atstovai tvirtina, kad oro gaivikliai kenkia sveikatai ir teršia aplinką, jų gamintojai prieštarauja – esą šios priemonės žalingos ne daugiau nei puodelis kavos per dieną.

Vis dėlto tiesos čia mažai: nustatyta, kad 95 proc. visų namų kvepaluose naudojamų medžiagų yra sintetinės, gaminamos iš naftos. Jos net ir sveikiems žmonėms gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimų, vėžį, alergiją, nuovargį, sudirginti akis, kvėpavimo takus ir kt. Be to, prieš kelerius metus JAV atliktas tyrimas parodė, kad daugelis cheminių medžiagų, naudojamų įvairiuose oro gaivikliuose, itin kenksmingos nėščiosioms ir kūdikiams, nes sukelia apsigimimą, raidos ir lytinės sistemos sutrikimus.

Kvapiosios žvakės

Shutterstock nuotr./Žvakės
Shutterstock nuotr./Žvakės

Jos nėra toks nekaltas kvėpiklis, kaip mums atrodo. Daugelis prekybos centruose parduodamų kvapiųjų žvakių yra pagamintos iš šalutinių naftos produktų, kenkiančių sveikatai. Joms degant į aplinką išsiskiria vėžį ir neurologines ligas galinčių sukelti medžiagų. Todėl rinkitės brangesnes, bet tikrai nežalingas iš bičių vaško pagamintas žvakes.

Smilkalai

Shutterstock nuotr./Smilkalai
Shutterstock nuotr./Smilkalai

Įrodyta, kad degant smilkalams į aplinką išsiskiria leukemiją, plaučių vėžį ar kitas itin sunkiai pagydomas ligas sukelti galinčių medžiagų. Įsidėmėkite, kad smilkalai, kurių sudedamosios dalys yra natūralios, būna gana brangūs ir parduodami specializuotose parduotuvėse, o ne didžiuosiuose prekybos centruose. Sveikatos priežiūros specialistai perspėja, kad net ir natūraliomis kvepinimo priemonėmis negalima piktnaudžiauti. Tad smilkalų kvapu mėgaukitės ne kasdien ir tik erdviose, gerai vėdinamose patalpose.

Ekologiški gaivikliai

Gardėsių kvapas

Fotolia nuotr./Apelsinai ir cinamono lazdelės
Fotolia nuotr./Apelsinai ir cinamono lazdelės

Nieko nėra maloniau, kaip įžengti į pyragais kvepiančius namus. Kad būstas dvelktų šiluma ir keltų malonius vaikystės prisiminimus, nebūtina ilgą laiką praleisti prie viryklės. Tereikia į puodą su verdančiu vandeniu sudėti griežinėliais supjaustytą obuolį arba apelsiną ir įmesti kelias cinamonų lazdeles. Kvapu, greita ir visiškai ekologiška.

Eteriniai aliejai

Flickr.com/Eteriniai aliejai pašalina nemalonius kvapus
Flickr.com/Eteriniai aliejai pašalina nemalonius kvapus

Kelis lašus mėgstamo eterinio aliejaus sumaišykite su dviem puodeliais vandens. Skystį supilkite į buteliuką su purkštuku, kad būtų patogu naudoti. Patinkančiu eteriniu aliejumi taip pat galima apšlakstyti pagalvėles, baldus, šluostę, kuria plaunamos grindys ar valomos dulkės, įlašinti jo į skalbimo miltelius, užlašinti ant elektros lemputės, kad šildamas garuotų ir skleistų malonų kvapą. Beje, prieš įsigydama eterinį aliejų, įsitikinkite, kad jis yra išgautas natūraliai, o ne sukurtas laboratorijoje. Natūralieji įprastai būna daug brangesni ir parduodami specializuotose parduotuvėlėse.

Plačiau apie tai, kuo kvepinti namus, o kokių priemonių reikėtų vengti, skaitykite 35-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais