Jei bandysite patys imtis šio darbo, pravers keletas naudingų patarimų:
- Jeigu įsigijote sodybą, į kurią nuvykstate retai, sodinkite tik nereiklius drėgmei, nereikalaujančius daug priežiūros, atsparius sausrai, karščiui augalus. Jeigu yra didelė teritorija, ją geriausiai apželdinti visžaliais augalais: pušaitėmis, dekoratyvinėmis eglaitėmis, taip pat lapuočiais (berželiais ir kt.), o kitą dalį skirkite sodui (vaismedžiams, vaiskrūmiams). Jeigu yra šlaitų, kalvelių – teritorija nelygi, tose vietose įrenkite alpinariumus. Išnaikinkite žolę, ištieskite specialia plėvele ir priberkite akmenukų – sumažės šienaujamos dalies plotas. Pasirinktose vietose išpjaukite skyles ir įsodinkite kalninių pušaičių, šliaužiančiųjų kadagių, spalvingų lapinių augalų, – jie yra nereiklūs ir auga savaime.
- Neturite laiko kasmet sodinti naujų gėlių? Geriausias pasirinkimas – daugiamečiai augalai. Vienmetes gėles geriausiai apgyvendinti lauko vazonuose. Juos galima kabinti ar perstatyti vis į kitą vietą. Jeigu apželdinate sodybą, kurioje negyvenate, o tik atvažiuojate savaitgaliais, rinkitės drėgmei nereiklius augalus arba apgalvokite jų laistymo sistemą. Tai ypač aktualu auginant vienmetes gėles vazonuose (terasose, pavėsinėse). Dabar yra specialių priemonių (įgėrio granulių ir kt.), jos vazono žemėje palaiko tinkamą drėgmės lygį ilgą laiką.
- Grunte augančias gėles galima mulčiuoti – mulčias sulaiko drėgmę ir neleidžia žemei taip greitai išsausėti. Ne mažiau svarbu pasidomėti, koks mulčias tinka jūsų augintiniams. Pavyzdžiui, šilauoges reikia mulčiuoti tik specialiu rūgščiu mulčiu, nes jos yra rūgščiamėgės ir t. t. Tiesa, nereikėtų persistengti mulčiuojant, nes per storas sluoksnis kenkia augalams. Optimalus jo storis – 5–10 cm. Organinis mulčias suaktyvina bakterijų veiklą ir sumažina azoto kiekį, todėl mulčiuojant augalus reikia papildomai retkarčiais patręšti azotinėmis trąšomis. Mulčias gali pakeisti dirvos sudėtį, jos rūgštingumą. Spygliai, žievė, rūgščios durpės rūgština. O kalkinga skalda ir žvyras šarmina – tinka alpinariumams, kur dažnai sodinami šarminę terpę mėgstantys augalai.
- Jeigu jūsų sodas ar namo sklypelis nedidelis, nedaug augalų ir jiems nėra vietos, geriau rinktis kilnojamas puošmenas. Kai mažas kiemas ir grįstas, gėlėms lieka tik pakraščiai, pravers vazoninės ar loveliuose, stilinguose mediniuose vežimukuose, pintuose krepšiuose auginamos gėlės. Įvairių dydžių ir tarpusavyje derančių rūšių kompozicijas galite pastatyti šalia ūkinio pastato, takelių ir pan. Be to, galėsite gėles keisti pagal sezoną ir jomis grožėtis iki pat šalnų.
Taip pat skaitykite: Gegužės mėnesio darbai sode ir darže