Įvairūs statistiniai rodikliai rodo, kad sveikos gyvensenos atžvilgiu lietuviai turi kur tobulėti. Kyla tik vienas klausimas – jeigu informacijos apie sveiką gyvenseną tiek daug, ji kiekvienam laisvai prieinama, kodėl taip sunku ja pasinaudoti? Atsakymų į šį klausimą yra nemažai, bet vienas jų labai paprastas – į sveiką gyvenseną žiūrima per daug rimtai.
„Sveikas gyvenimo būdas – iššūkis, nes turime keisti savo gyvenimo įpročius. Tačiau tai tik laikinas „nepatogumas“: iš pradžių su juo gyventi sunku – maždaug 14 dienų, kol tai tampa įprasta; ilgainiui viskas dar paprasčiau – pajautęs teigiamus rezultatus žmogus pradeda vis labiau mėgautis ir džiaugtis savo priimtais sveikatai naudingais sprendimais. Svarbiausia, išsiugdyti tinkamus įgūdžius, o tai gali kiekvienas“, – tvirtina vienas iš sveikos gyvensenos judėjimo „MyHero” įkūrėjas ir treneris Alanas Dzeranovas.
„MyHero“ komanda kartu su prekybos centru „VCUP“ tiesia pagalbos ranką visiems, niekaip nesiryžtantiems susidraugauti su sveika gyvensena.
„Prekybos centre, kaip niekur kitur susitinka daugybė skirtingų žmonių, tačiau paskutinių metų tendencija – didžiulis noras sveikai gyventi – juos tarsi apjungia. Be galo džiaugiamės pas save priėmę „MyHero“ komandą – taip jos sveiko gyvenimo būdo iniciatyvos taps dar labiau prieinamos kiekvienam“, – sako VCUP direktorė Ona Nevinskienė. Projekto idėja – paprastumas, kitoks požiūris į sveika gyvenseną. Kiekvieną savaitę skelbiami vaizdo įrašai padės palengva pakeisti savo kasdienius įpročius. Siekiantiems pokyčių tereikia laikytis trijų pagrindinių žingsnių: sporto, mitybos ir sąmoningumo.
Plačiau apie kiekvieną jų:
1. Sportas – visoms gyvenimo situacijoms
Nors sportas – fizinė veikla, tačiau viskas taip pat prasideda mūsų galvose. Pirmiausia atsakykite sau į klausimą: kokiu tikslu aš sportuoju? Jei atsakymas ne ruošimasis kultūrizmo, fitneso ar kokio kito sporto konkursui, vadinasi, sportuojate dėl savęs. Galbūt norite numesti svorio, galbūt tapti ištvermingesni, o gal išsikėlėte tikslą iškelti 100 kg štangą? Iš tikrųjų, tai nėra taip svarbu, nes pagrindinė sporto funkcija – sutvirtinti jūsų kūną, kad net ir senatvėje galėtumėte lengvai užlipti laiptais ar šokti anūkų vestuvėse.
Taigi, pamėginkite išsikelti sau iššūkį ir įkomponuoti sportą į kasdienį savo gyvenimo režimą. Pavyzdžiui, važiuodami troleibusu ne sėskitės, bet stovėkite ir darykite pasistiebimus, nekilkite liftu, jei šalia yra laiptai, pirkdami prekes parduotuvėje imkite ne vežimėlį, o krepšelį ir t. t. Sportas nebūtinai turi susidaryti iš fiksuotos ir prakaito reikalaujančios treniruotės sporto klube, net atvirkščiai – sportuoti galite visur ir visada, pamažu.
2. Subalansuota mityba – net ir mėgaujantis šokoladu
Turbūt dažnas pagalvojote: sportas lieka sportu, bet valgyti vien salotų aš nesugebėsiu, o negana to, kad pats nevalgysiu, tai dar ir mylimam žmogui neduosiu. Tai – psichologija. Sveika mityba neverčia jūsų atsisakyti visų nenaudingų produktų, svarbiausia – tinkamai subalansuoti maisto racioną.
Važiuodami troleibusu ne sėskitės, bet stovėkite ir darykite pasistiebimus, nekilkite liftu, jei šalia yra laiptai, pirkdami prekes parduotuvėje imkite ne vežimėlį, o krepšelį ir t. t.
Žinoma, šokolado plytelėmis valgyti nereikėtų, bet jeigu pirmoje dienos pusėje pasimėgausite gabalėliu sveiko šokolado, pavyzdžiui, juodo, kuriame kakavos masė sudaro 60–70 proc., tai tikrai nebus baisi nuodėmė.
Mityba yra sveikos gyvensenos pagrindas, nuo jos priklauso ir sporto rezultatai, tad kiekvieną kartą dėdami ką nors į burną pagalvokite, ar tikrai to norite, kokią naudą gaus jūsų organizmas. Balansuokite ir kontroliuokite savo gyvenimą taip, kad žvilgtelėjus atgal netektų gailėtis nė vieno sprendimo.
3. Sąmoningumas – harmonijai pasiekti
Sąmoningumas – būtent jis mums padeda nenuleisti rankų net ir nutikus stresinei ar kitai sunkiai situacijai. Todėl trečiajam žingsniui patartina skirti didžiausią dėmesį. Čia savęs reikia klausti ne tik „kodėl aš sportuoju“ ir „ar verta man valgyti šiuos traškučius“, bet apskritai – kokia yra viso to, ką aš darau, prasmė? Sąmoningumo dėka kiekvienas ugdome savo vertybes, iš kurių galiausiai ir susiformuoja ilgai laukti įpročiai. Svarbu kas dieną savęs paklausti „Kodėl man to reikia?“ Taip pamažu sveika gyvensena taps neatsiejama viso gyvenimo dalimi ir palydovu.
A.Dzeranovas siūlo prisiminti: „Ko mes linkime mylimiausiems žmonėms kiekvieno gimtadienio proga? Sveikatos! Ir ne veltui, juk tai svarbiausias ir esminis kiekvieno žmogaus gyvenimo variklis.“
Nuotaikingus vaizdo įrašus su įvairiais patarimais galima rasti VCUP „Facebook“ paskyroje ir interneto svetainėje vcup.lt.