Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 03 29

Pasaulio stebuklai: Lamanšo tunelis, Aukso Vartų tiltas ir rojus Jungtiniuose Arabų Emyratuose

Žmogaus protas ir rankos kuria neįtikėtinus dalykus – stato dangų siekiančius pastatus, sujungia ar perskiria žemynus, suformuoja naujas salas. Pristatome vienus įspūdingiausių objektų, pakeitusių įprastą planetos reljefą ir kraštovaizdį.
Aukso Vartų tiltas
Aukso Vartų tiltas / „Shutterstock“ nuotr.

Kelionė po žeme

„Scanpix“/AP nuotr./Lamanšo tunelis
„Scanpix“/AP nuotr./Lamanšo tunelis

Lamanšo tunelis, jungiantis Britų salas su žemynine Europos dalimi, atidarytas 1994 m. Mintis įrengti požeminį kelią buvo brandinama kelis šimtmečius, o pirmieji rašytiniai šaltiniai apie kasimo planus siekia Napoleono Bonaparte’o laikus.

Taip pat skaitykite: Mūsų Žemės paslaptys: reikšmingiausi šiuolaikiniai archeologų atradimai

Blogos laivybos sąlygos ir audros daug metų keldavo sunkumų keliaujant per Lamanšo sąsiaurį. Tačiau požeminio kelio tiesimas užtruko dėl finansinių aplinkybių, be to, britai nuogąstavo, kad suaktyvės kontrabanda ar, jei prasidėtų karas, taps pažeidžiami.

„Scanpix“/AP nuotr./Lamanšo tunelis
„Scanpix“/AP nuotr./Lamanšo tunelis

Kai kurios tarnybos spėjo, kad per tunelį mirguojantys gyvūnai atneš anglams įvairių ligų. Galutinis sprendimas dėl Eurotunelio kasimo priimtas tik 1984 m. Prie įspūdingo inžinerinio projekto dirbo apie 13 tūkst. kvalifikuotų ir paprastų darbuotojų.

Tunelis buvo kasamas iš skirtingų krantų ir tik po 6 darbo metų buvo galutinai sujungtas. Surengus loteriją, atrinkti darbuotojai (anglas ir prancūzas) vainikavo vientiso kanalo atidarymą – susitikę po žeme jie iškilmingai paspaudė vienas kitam ranką. Oficialiai Lamanšo tunelis pradėjo veikti dar po 4 metų...

Kelias virš vandens

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Aukso Vartų tiltas
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Aukso Vartų tiltas

Aukso Vartų tiltas, jungiantis San Fransisko miestą ir Marino apygardą, – visame pasaulyje garsus JAV simbolis. Ryškiai geltona spalva nudažytą statinį pamėgo fotografai, filmų kūrėjai, tiltas tapo neatsiejama Amerikos kultūros dalimi.

Virš vandens pakibusio kelio poreikį padiktavo dažnos laivų, kertančių Aukso Vartų sąsiaurį, nelaimės. Imta ieškoti saugesnių ir greitesnių kelionės būdų.

1933 m. projektu susidomėjo žymus to meto inžinierius J. B. Straussas. Pasiūlymas įrengti didžiulį kabantį tiltą atrodė beprotiškas ir neįgyvendinamas, tačiau ambicingas inžinierius savo svajonę išpildė per ketverius metus.

Aukso Vartų simbolis iškilmingai atidarytas 1937 m. Tarp dviejų pakibusi pagrindinė tilto dalis siekia 1,3 km, o visas statinio ilgis – beveik 2,8 km...

Dirbtinis rojus

„Shutterstock“ nuotr./Dirbtinė sala – Džumeiros Palmė
„Shutterstock“ nuotr./Dirbtinė sala – Džumeiros Palmė

Ne paslaptis, kad Jungtiniai Arabų Emyratai tituluojami kaip viena prabangiausių pasaulio vietų. Čia net benzinas kainuoja pigiau nei geriamasis vanduo. Norėdami pabėgti nuo įprasto gyvenimo, turtuoliai kuria savo pasaulį – be skurdo ir išmaldos prašančių varguolių.

Taip pat skaitykite: Įžymūs žmonės, laikyti niekam tikusiais, tačiau pasiekę pasaulinę šlovę

Dirbtinė sala, vadinama Džumeiros Palme, – gamtos grožio ir žmonių išmonės pavyzdys. Iš tiesų, salyną sudaro „kamieną“ ir 17 „lapų“ formuojančių mažesnių salelių, kurios tarpusavyje ir su žemynu sujungtos povandeniniais tuneliais. Lenktos salos sumaniai išdėstytos taip, kad sumažintų bangų mūšą, pakrantėse įrengta tūkstančiai prieplaukų turistų jachtoms ir kitam vandens transportui.

Bendras sausumos plotas sudaro 800 futbolo aikštelių, kurios nusagstytos viliojančiais perlais: prabangiomis vilomis, ekstravagantiškais viešbučiais, baseinais, pramogų centrais ir restoranais...

Plačiau apie įspūdingiausius pasaulio objektus skaitykite 13-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (13 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (13 nr.)

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais