Juk aplink jį ir sukasi šventinis gyvenimas: jaukios vakarienės, susibūrimai ir nesibaigiančios istorijos. Todėl svarbu, kad ši erdvė būtų ne tik gražiai padekoruota, bet ir funkcionali, rašoma baldų salono „Gintaro baldai” pranešime žiniasklaidai.
Interjero dizainerė Vilma Ruzgailienė dalijasi 5 patarimais ir atsako į klausimus, ką reikia žinoti, kad valgomojo baldai padėtų išvengti šventinio chaoso.
Anot ekspertės, lapkričio ir gruodžio mėnesiais pastebimai išauga klientų susidomėjimas valgomojo ir svetainės zonos baldais – daugelis suskumba atsinaujinti namus prieš didžiąsias metų šventes. Tačiau neretai daug dėmesio skiriama estetikai, bet pamirštamos praktinės baldų pasirinkimo taisyklės. Kokios jos?
Dydis – svarbu
Anot V.Ruzgailienės, svarbiausias namų darbas prieš renkantis valgomojo baldus – išmatuoti ir erdviniu požiūriu įvertinti zoną, kurioje ketinate burtis.
„Rekomenduoju atsakyti sau į kelis klausimus, visų pirma – apie stalo dydį. Ar pasirinkus norimo dydžio stalą jūsų erdvėje bus patogu judėti? Ar galėsite nesunkiai jį apeiti ratu? Ar svečiams nereikės stumdytis alkūnėmis? Kitas svarbus kriterijus – suskaičiuokite, kiek žmonių norėtumėte prie stalo sutalpinti. Kiekvienam asmeniui reikalinga apie 60 cm pločio sėdima vieta. Svarbu įvertinti ir tokius aspektus, kiek vietos kojoms po stalu prireiks, ypač jei renkatės apvalų stalą“, – pasakoja ekspertė.
Kitas svarbus aspektas – stalo aukštis: patogiam sėdėjimui tarp kėdės ir stalviršio turėtų likti bent 30 cm tarpas. „Įprasto valgomojo stalo aukštis svyruoja nuo 74 iki 76 cm. Ieškantiems nestandartinių, stovimo formato šventės stalų, pravartu rinktis baro stalus, kurių aukštis svyruoja nuo 100 iki 106 cm. Jie puikiai tinka rengiant vakarėlius ar susibūrimus neoficialioje aplinkoje. Kitas variantas – universalūs reguliuojamo aukščio valgomojo stalai. Jie turi integruotus mechanizmus, kurie leidžia aukštį reguliuoti pagal poreikius: vakarieniaujant su šeima stalą galite nuleisti, o atvykus svečiams – pakelti iki norimo aukščio“, – priduria interjero dizainerė.
Išmanūs sprendimai mažoms erdvėms
Švenčių metu neretai susiduriama su iššūkiu: mažuose būstuose priimti didelį svečių būrį. Ką daryti tokiu atveju? Anot interjero dizainerės, išeitis – išmanūs baldai.
„Mažesnėms erdvėms puikiai tiks apvalūs stalai su prailginimo funkcija. Pavyzdžiui, galite šventinę vakarienę valgyti prie prailginto-išskleisto stalo, o šiai pasibaigus – stalą suskleisti, kad kambaryje atsirastų daugiau vietos kitoms veikloms. Mažesnėms erdvėms taip pat galime pasiūlyti kavos staliukus, kurie transformuojasi į valgomąjį stalą. Tokius baldus galime ne tik prailginti, bet ir pakelti į norimą aukštį“, – pasakoja „Gintaro baldų“ ekspertė.
Turint mažai vietos, labai svarbu ir tinkamas kėdžių pasirinkimas. „Atkreipkite dėmesį į tokius dalykus kaip sandėliavimas: rinkitės kėdes, kurias galima sudėti vieną ant kitos. Taip pat pravartu pasvarstyti apie 360 laipsnių kampu besisukančias kėdes, kurios leidžia lengviau judėti be jų stumdymo ir taip sutaupo vietos. Galiausiai, mažoje erdvėje rinkitės mažesnių gabaritų, lengvesnių proporcijų baldų variantus“, – teigia V. Ruzgailienė.
Stalas: apvalus ar stačiakampis?
Daugelis stalo formą renkasi tiesiog pagal grožį ar estetinį vaizdą. Tačiau, anot ekspertės, stalo forma lemia kur kas daugiau ir ją vertėtų rinktis atsakingai.
„Stačiakampiai stalai – universalus, tačiau erdvei imlus pasirinkimas. Todėl tokia forma puikiai tinka didesnėms šeimoms, turinčioms erdvius valgomuosius, taip pat pailgoms ir siauresnėms erdvėms. Apvalūs stalai – geras pasirinkimas mažesniems būstams. Jie ne tik suteikia daugiau vietos judėjimui aplink, bet ir leidžia visiems lengvai pasiekti ant stalo paserviruotus patiekalus, prideda jaukumo, intymumo. Ovalūs stalai – elegancija ir praktiškumas viename, tačiau kai kuriais atvejais nepakankamai efektyviai išnaudoja erdvę, todėl ne itin tiks mažose erdvėse. Jie suteikia daugiau vietos nei apvalūs, tačiau išsaugo minkštų linijų pranašumus, jeigu tokio sprendimo ieškote savo būste“, – pataria interjero dizainerė.
Kėdės – su porankiais ar be?
Kėdės taip pat vaidina svarbų vaidmenį šventinės vakarienės metu, todėl pravartu įvertinti ne tik estetinius, bet ir praktinius kėdžių aspektus.
„Valgomojo kėdes su porankiais rekomenduojama rinktis turintiems erdvų kambarį bei didelį valgomojo stalą. Masyvesnės kėdės neabejotinai suteiks komfortą ir nuo jų nesinorės pakilti. Kita vertus, jeigu jūsų valgomojo zona nedidelė ar prie stalo norite susodinti daugiau žmonių, pravartu rinktis kėdes be porankių. Jos kambariui suteikia lengvumo ir erdvumo pojūtį“, – pasakoja ekspertė.
Anot V.Ruzgailienės, kad ir kokį kėdžių sprendimą pasirinktumėte, rekomenduojama prieš įsigyjant jas išbandyti patiems. Idealiu atveju kėdės turėtų būti ergonomiškos ir patogios ilgesniam sėdėjimo laikui.
Medžiagų praktiškumas
Pasak interjero dizainerės, valgomojo stalas yra daugiau nei tik vieta šventinei vakarienei – tai šeimos gyvenimo centras, kuris, dažnu atveju, gali būti kiek chaotiškas. Todėl medžiagos, iš kurių pagaminti valgomojo baldai, yra itin svarbios.
„Jei namuose yra mažų vaikų arba augintinių, kėdėms rekomenduoju rinktis dėmėms atsparias ir lengvai valomas medžiagas, pavyzdžiui, natūralią arba dirbtinę odą. Jos ne tik suteikia rafinuotumo, bet ir turi lengvai valomus paviršius, kurie palengvina tvarkymą po netyčia nutikusių išsiliejimų ar „užklupusios“ netvarkos. Jei ieškote universalumo, galite apsvarstyti kėdes su nuimamais apvalkalais, kuriuos lengva pakeisti ar išskalbti“, – teigia ekspertė.
Anot V.Ruzgailienės, stalo medžiagos taip pat svarbios – praktiškiausiai šventinį šurmulį turėtų atlaikyti stiklo, laminuoti ar akmens stalviršiai.