Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovės, įvairūs dekoruoti ir nedekoruoti vainikai pernai buvo tikras hitas tarp pirkėjų, tad jau ir šią savaitę pradėta prekiauti mišku bei natūralumu kvepiančiais kėnio šakų vainikais. Juos patiems dekoruoti yra visai lengva ir nebrangu. Įkvėpimui – 6 idėjos.
G.Kitovės teigimu, jau kelerius metus stebima tendencija – nors tradiciniai papuošimai nepraranda populiarumo, lietuviai ieško ir vis naujų būdų pasipuošti Kalėdoms. Vis paklausesni tampa švieži, gyvi augalai, kurie suteikia namams jaukios žalumos.
„Jau daug pirkėjų neįsivaizduoja savo Kalėdų ne tik be eglutės ar kėnio, bet ir be puansetijų, amarilių, dekoratyvinių pušų ar kiparisų. Pernai jų visų pardavimai prieš gražiausias metų šventes labai stipriai augo, o didžiausią populiarumo šuolį išgyveno būtent vainikai. Jų praėjusiais metais prieškalėdiniu laikotarpiu nupirkta net dvigubai daugiau nei 2022-aisiais. Galima prognozuoti, kad šiemet augalai puoš net daugiau namų, nes jau dabar matome dar didesnį susidomėjimą jais. Pavyzdžiui, puansetijų pardavimai lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai jau išaugę 1,5 karto, dekoratyvinių eglių, pušų ir kiparisų vazonuose – virš 70 proc.“, – sako pašnekovė.
Kada imta puošti Kalėdų vainikus?
Kalėdų vainikas yra unikali puošmena. Pakabintas iš lauko pusės ant durų, jis gali pirmasis pasveikinti svečius. Gražiai dekoruoti jie džiugins akį ne tik ant durų, bet ir ant kambario sienos, padėti ant komodos ar stalo viduryje.
Kalėdų vainikai – ne tik stilinga, bet ir prasminga šventės detalė. Šakų ratas simbolizuoja begalybę, amžinybę, tačiau kartu ir pati vainiko atsiradimo istorija yra labai aktuali šiais laikais – jis gimė ir „zero waste“ idėjos.
Vainikais puoštis prieš Kalėdas pradėta prieš kelis šimtus metų. Kai eglės pamažu tapo Kalėdų simboliu, buvo įprasta joms suteikti trikampio – Šventosios Trejybės – formą. Kadangi tais laikais nieko nebuvo galima švaistyti, šeimos kruopščiai surinkdavo visas nupjautas ar nubyrėjusias šakas ir jomis puošdavo namus. Natūraliai kilo mintis iš jų pinti ir vainikus, kurie ilgainiui tapo neatsiejamu kalėdinės namų puošybos elementu.
Laikoma, kad Advento vainikų tradicija puošti juos žvakėmis išplito iš Vokietijos liuteronių bendruomenės. 1839 m. Vokietijos pastorius Johannas Hinrichas Wichernas iš seno rato padarė vainiką, kad padėtų savo misionierių mokyklos vaikams skaičiuoti dienas iki Kalėdų. Kasdien ant jo buvo uždegama po mažą žvakelę, o kiekvieną sekmadienį – didesnę. Taip ir prigijo tradicija Advento vainikus puošti 4 žvakėmis, kurios simbolizuoja 4 Advento savaites.
Kaip dekoruoti Kalėdų vainiką?
„Daugelis žmonių labiausiai vertina rankų darbo gaminius. Tokio „pasidaryk pats“ vainiko kaina yra gerokai mažesnė, palyginti su jau dekoruoto vainiko įsigijimu, o galimybių tikrai daug. Patiems nusipinti patį vainiką reikia šiek tiek įgūdžių, tai laikui imlus procesas. Tačiau tik jo puošimas – nuotaikinga ir smagi veikla visai šeimai. Pasirinkę vainiką puošti patys, dekoraciją galite lengvai pritaikyti prie namų interjero ir savo skonio, o kartu ir stipriai sutaupyti. Šventiškai papuošti šviežių kėnio šakų vainiką galima jo dekoracijoms neišleidžiant nė euro“, – sako „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo ir dalijasi idėjomis bei naudingais patarimais, kaip vainiką pritvirtinti.
Natūralu ir tvaru: puošmena iš gamtos gėrybių
Kėnio vainikai natūraliai dvelkia mišku, todėl kodėl gi nepabrėžus šio ryšio? V.Paukštelo pataria naudoti miške surinktus kankorėžius, džiovintas uogas, džiovintus šviežių apelsinų, mandarinų, citrinų griežinėlius, riešutus kevaluose, net cinamono lazdeles. Jeigu norisi, kankorėžius galima nupurkšti dažais ar tiesiog į juos pamirkytų teptuku nutepti jų galiukus. Tokie papuošimai suteiks vainikui jaukaus žavesio, o kartu ir nosį maloniai pakutens natūraliais kvapais.
Madingiausias 2024-ųjų Kalėdų akcentas – kaspinai
Kiek žmonių – tiek ir nuomonių, kaip kalėdiškai puošti namus. Tačiau dekoro ekspertai nuo Europos iki JAV sutaria, kad šiemet viena iš stipriausiai vyraujančių Kalėdų tendencijų – kaspinai. Didelis pliusas tai, kad tokios dekoracijos gali kainuoti visai mažai, tačiau juk kaspiną nesunku surišti ir namuose. Naudokite turimas dovanų pakavimo juosteles, virveles ir nusagstykite kaspinėliais kėnių šakų vainiką. Ypač šventiškai atrodys ir Holivudo filmus primins tiesiog vienas didelis raudonas kaspinas ant vainiko. Galite ir dekoruoti originaliau – kaspiną suriškite iš skarelės, taip puošmena bus ypač elegantiška.
Prisišaukite sėkmę kitiems metams: štai kokios spalvos vyraus
Kiti metai pagal kinų horoskopą – Žaliosios gyvatės metai. Šis ženklas siejamas su medžio elementu, ką puikiai įprasmins kėnio šakos. Laikoma, kad kitų metų laimingos spalvos bus ne tik žalia, tačiau ir juoda, raudona bei geltona. Tikite horoskopais ar ne – tačiau šios spalvos savaime yra išties šventiškos ir dažnai atsiduria kalėdiniame kolorite, tad sekant mados tendencijomis teliks šių spalvų paieškoti savo dekoracijų dėžėse.
Naudokite nuo eglutės puošimo likusius žaisliukus
Kokios šventės be Kalėdų eglės burbulų ir kitų žaisliukų? Dažnuose namuose jų jau tiek, kad visi nebeatranda vietos ant eglutės, tad įkurdinkite juos ant kėnių šakų vainiko. Galite paprasčiausiai nusagstyti jį skirtingais papuošimais, tačiau gražu ir paderinti jų stilių ar spalvą. Pavyzdžiui, naudokite tik vieną spalvų gamą arba tik vieną ornamentų stilių – tarkim, gal pas jus nemažai įvairių žvaigždės formos papuošimų?
Įneškite daugiau šviesos – įjunkite šventinį žiburių vainiką
Kartais reikia visai nedaug, kad sukurtumėte magiją. Gausiai apvyniokite vainiką LED lemputėmis, ir jis bus kaip švyturys, rodantis kelią į jaukias Kalėdas. Gražiausiai atrodys tarp šakų išraizgytos smulkios lemputės, kurios šiltai žybsės. Magiška atmosfera ir jaukumas garantuoti!
Kalėdos, kurias galima suvalgyti
Kodėl gi neįtraukus šventinių skanėstų į savo vainiką? Neretuose namuose jau mėgstama repetuoti prieš Kalėdas ir išbandyti naujų sausainių ar meduolių receptus. Kelis jų gražiai dekoruokite ir atsispirkite pagundai suvalgyti – jie taps puikia ir žaisminga dekoracija Kalėdų vainikui.